Fotografia studyjna wyrosła na gruncie fotografii portretowej jako profesjonalne zajęcie z wykorzystaniem specjalistycznych sprzętów. Nie wystarczy tylko dobry aparat w ręku, w fazie tworzenia portretu niezbędny jest szereg artykułów, które mają pomóc w stworzeniu idealnej wizualizacji.

Studio jest jak zamknięty pokój bez okien wyposażony w różne akcesoria, które mają pomóc stworzyć dobry obraz.

Jak wygląda studio?

Fotografia studyjna opiera się przede wszystkim na dowolnym wykorzystywaniu światła, którego źródłem są różnego rodzaju lampy. Wykorzystywane są lampy systemowe, które montuje się bezpośrednio na aparacie fotograficznym, lampy studyjne, które umieszcza się na statywach, używając dodatkowo różnych modyfikatorów światła oraz lampy, które dają światło non stop, np. żarówki domowe, lampy led, czy halogeny. Sposób wykorzystywania światła, ustawienie lamp jest podyktowane wizją fotografa, który już na początkowym etapie tworzenia ma swoją koncepcję.

Kolejnym elementem jest odpowiednie tło. Najbardziej popularny jest kolor bieli, daje najbardziej naturalny kontrast. Oczywiście w ramach różnych koncepcji autora wykorzystuje się inne barwy, jednakże to biel stanowi najbardziej wykorzystywaną barwę.

Fotografia studyjna wymaga także pełnego profesjonalizmu. Fotograf amator ciężko odnalazłby się w otoczeniu softboxów, czy bezprzewodowych wyzwalaczy. Do tego potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Odpowiednia manipulacja światłem w ramach uzyskania pożądanego efektu to zadanie dla kogoś, kto w tej branży nie jest laikiem.

Jakie zdjęcia powstają w studiach fotograficznych?

Zdjęcia wychodzące ze studiów fotograficznych mają bardzo szeroką tematykę. Na początku fotografowie wykonywali głównie portrety, zresztą w naturalnym otoczeniu ludzie także stanowili główną tematykę. Teraz fotografuje się praktycznie wszystko. Trend na robienie zdjęć podyktowany jest także potrzebami rynku, w którym wizualizacja jest kluczowym elementem udanego marketingu. Dlatego przed obiektyw trafiają produkty, artykuły, które chce się wypromować. W profesjonalnych studiach tworzone są packshoty, zdjęcia statyczne i interaktywne. Ten dział określany jest jako fotografia produktowa i jest jednym z elementów fotografii studyjnej.

Profesjonalne studia fotograficzne, w których pracuje się nad tworzeniem sesji dla magazynów, packshotów do kampanii reklamowych angażują do realizacji projektu nie tylko fachowych fotografów. Przy tworzeniu wizualizacji pracuje szereg innych osób, które zajmują się tłem, światłem. Przy tworzeniu sesji zdjęciowych konieczna jest pomoc stylistów, makijażystów. W studiu liczy się praca całego zespołu, którego zgranie i spójna kooperacja mają duże znaczenie dla finalnego rezultatu przedsięwzięcia. Wiele osób oglądając zdjęcie w czasopiśmie lub na stronach internetowych nie zdaje sobie sprawy, jak faktycznie wygląda tworzenie takiego ujęcia od kulis.

Zdjęcia wychodzące z rąk fotografów zanim trafią na strony gazet przechodzą jeszcze przez ręce grafika, który nadaje odpowiedni „kształt”, nakładając odpowiedni filtr, retusz. Zakres działania i ingerencji w zdjęcie zależy przede wszystkim od kierunku jego wykorzystania.

Jak zrobić studio w domu?

Studio można zrobić także w warunkach domowych. Jest to dobre rozwiązanie dla fotografa amatora, który pragnie małymi krokami poznać charakter pracy w studiu. Co jest potrzebne? Przede wszystkim ciemny pokój. Jak wcześniej wspomniano, w studiu wykorzystuje się światło sztuczne, dlatego najlepiej wykorzystać pomieszczenie z najmniejszym oknem lub zakryć je ciemną kotarą, tak by zablokować przebijanie się promieni słonecznych do środka. Druga rzecz to lampy. Na początek wystarczą zwykłe lampy i halogeny. Niezbędny jest także statyw oraz tło. Może to być białe prześcieradło powieszone na ścianie lub jednolity koc. Będąc wyposażonym w takie podstawowe akcesoria można próbować zrobić profesjonalne zdjęcie.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...