Soczewki kontaktowe to hit w świecie optycznym. Nie wszystkie kontakty nadają się jednak dla każdego. Aby wybrać odpowiednie soczewki dla siebie, należy udać się do okulisty lub optometrysty i zbadać swój wzrok.

Badanie wzroku wykaże, które soczewki – sferyczne, toryczne, czy progresywne – powinniśmy nosić.

Soczewki kontaktowe – jedność oraz różnorodność kontaktów

Soczewki kontaktowe służą jako aparat korekcyjny dla wzroku. Występują w wielu wariantach. Wybierając soczewki trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników – oto najważniejsze spośród nich:

 

1. Soczewki kontaktowe pod kątem korekcji:

1.1. Soczewki kontaktowe korekcyjne.

1.2. Soczewki kontaktowe stylizacyjne.

 

2. Soczewki kontaktowe pod kątem koloru:

2.1. Soczewki kontaktowe przezroczyste.

2.2. Soczewki kontaktowe kolorowe.

 

3. Soczewki kontaktowe pod kątem twardości:

3.1. Soczewki kontaktowe twarde.

3.2. Soczewki kontaktowe miękkie.

 

4. Soczewki pod kątem czasu użytkowania – dotyczy tylko soczewek kontaktowych miękkich:

4.1. Soczewki kontaktowe dobowe.

4.2. Soczewki kontaktowe tygodniowe.

4.3. Soczewki kontaktowe miesięczne.

4.4. Soczewki kontaktowe kwartalne.

 

5. Soczewki kontaktowe pod kątem wady wzroku:

5.1. Soczewki kontaktowe sferyczne.

5.2. Soczewki kontaktowe toryczne.

5.3. Soczewki kontaktowe multifokalne [progresywne].

 

Soczewki kontaktowe a wada wzroku

Soczewki kontaktowe pod kątem wady wzroku rozróżnia się nie tylko ze względu na moce, czyli ilość dioptrii, ale również ze względu na schorzenie. W efekcie wylicza się soczewki kontaktowe: sferyczne, toryczne i multifokalne.

 

1. Soczewki kontaktowe sferyczne:

Soczewki kontaktowe sferyczne, zwane profesjonalnie jednoogniskowymi, stosuje się dla osób z wadą krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Do poprawnego widzenia przy krótkowzroczności stosuje się soczewki sferyczne, które rozpraszają obraz, a do poprawnego widzenia przy dalekowzroczności stosuje się soczewki sferyczne, które skupiają obraz.

 

2. Soczewki kontaktowe toryczne:

Soczewki kontaktowe toryczne, zwane profesjonalnie dwuogniskowymi, stosuje się dla osób z wadą astygmatyzmu. Do poprawnego widzenia stosuje się soczewki toryczne, które wyostrzają obraz.

 

3. Soczewki kontaktowe multifokalne:

Soczewki kontaktowe progresywne, zwane profesjonalnie multifokalnymi, stosuje się dla osób z wadą presbiopii określanej też jako starczowzroczność. Do poprawnego widzenia stosuje się soczewki multifokalne, które korygują widzenie z bliży i z dali.

 

Specyfika soczewek progresywnych

Soczewki progresywne fachowo nazywają się soczewkami multifokalnymi. Odznaczają się specjalną budową, poprzez którą ich strefa optyczna zmienia moc na swojej powierzchni zapewniając poprawne widzenie w różnych odległościach. Czas adaptacji tego typu soczewek trwa bardzo krótko. Osiąga się wówczas ostre widzenie zarówno do bliży, jak też do dali. Soczewki progresywne stosuje się głównie przy presbiopii określanej jako starczowzroczność, w efekcie której traci się swoją naturalną zdolność do akomodacji rzutującej na spadek ostrości widzenia. Za sprawą soczewek progresywnych widzi się ostro z bliska i z daleka. Przywracają one młodość… przynajmniej w kwestii widzenia.

Wszystkie rodzaje soczewek znajdziesz w http://soczewki24.pl/.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...