O ogólnym wyglądzie ogrodu decydują nie tylko piękne kwiaty i krzewy, ale także elementy małej architektury, które powinny się w niego naturalnie wpisywać.

O ogólnym wyglądzie ogrodu decydują nie tylko piękne kwiaty i krzewy, ale także elementy małej architektury, które powinny się w niego naturalnie wpisywać.


Co to jest mała architektura

To wszystkie elementy zabudowy przestrzennej o niewielkich rozmiarach. Mogą być wznoszone na działkach jednorodzinnych, terenach użyteczności publicznej. Zaliczamy do nich obiekty kultu religijnego, elementy rekreacyjne i użyteczne. Bez zezwolenia można wybudować obiekty do 35 m2.


Jakie obiekty w ogrodzie

Wszystko zależy od jego wielkości i naszych możliwości. Najlepiej będą prezentowały się elementy wykonane w tym samym stylu i z tego samego materiału. Największe możliwości aranżacyjne daje drewno. Można z niego zabudować śmietnik, wykonać kompostownik, drewutnię (jeżeli mamy kominek), budę dla psa. Drewnem możemy wykończyć nawet brzegi basenu. Oczywiście wykonujemy z niego meble ogrodowe, altany oraz pergole, wiele uroku mają także drewniane mostki.

Altany ogrodowe

To zarazem największy i najbardziej kosztowny element małej architektury w ogrodzie. Jednak zamiast dużej altany o pełnych bokach możemy wybrać lekką altankę składającą się z czterech ażurowych słupów podpierających dach. W przyszłości ściany między słupami będzie można uzupełnić specjalnymi wypełnieniami o różnym wzornictwie.

 

Altany ogrodowe z bdburchex.com.pl

Meble ogrodowe

To przede wszystkim miejsce spotkań towarzyskich, dlatego meble muszą być stabilne, funkcjonalne i trwałe. Oczywiście powinny być również estetyczne. Wszystkie te kryteria spełniają meble drewniane. Dobrze zaimpregnowane posłużą przez kilka lat. Podstawowy zestaw możemy uzupełnić ławeczkami, leżakami.Swoje potrzeby mają także dzieci. Wspaniałą zabawę zapewni im zjeżdżalnia, bezpieczna huśtawka i mały domek do zabawy, w którym można ustawić małe mebelki.

 

Elementy ozdobne

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego ogrodu, to na pewno znajdziemy miejsce na pergole i trejaże, na których wspaniale będą się prezentować róże, powojniki i bluszcze. W upalne dni dadzą upragniony cień. Klomby, ścieżki, skalnik możemy oddzielać drewnianymi palisadami lub rollborderami bardzo łatwymi w montażu. Pamiętajmy jednak, ze naszpikowanie małego ogrodu wszystkimi tymi elementami będzie sprawiać wrażenie chaosu i nie będzie prezentować się ładnie. Elegancja tkwi w prostocie i umiarze.

 

m3.jpg