W dobie narastającej globalizacji, zacierania się granic, podróżowania, wyjazdów służbowych, ekspansji biznesowej oraz poszerzania horyzontów naukowych podstawową kwestią staje się znajomość języków obcych.

Na całym świecie ludzie używają ponad sześciu tysięcy języków i kolejnych kilka tysięcy gwar oraz dialektów. Jak się porozumiewać w tym językowym tyglu?

Ludzkość od zawsze marzyła o uniwersalnym języku, który obowiązywałby na całym świecie, bez względu na granice państwowe. Kiedyś do miana języka uniwersalnego pretendowała łacina. Dzisiaj zdecydowana większość mieszkańców globu wskazuje na język angielski jako ten, który obowiązuje w światowej komunikacji.

Język angielski jako język globalny

Patrząc na dzisiejszy świat - zarówno z perspektywy kulturowej, turystycznej, naukowej, jak i biznesowej - można powiedzieć, iż język angielski jest językiem używanym na całym świecie. Jego ekspansja rozpoczęła się w trakcie kolonizacji, kiedy to Anglicy rozpoczęli wysyłanie w świat swoich misjonarzy, żeglarzy, żołnierzy oraz pielgrzymów. W latach dwudziestych poprzedniego stulecia Brytyjczycy posiadali niemal 1/4 ziem globu, na których mieszkało prawie 450 milionów ludzi posługujących się ojczystym językiem Szekspira. Nawet po odzyskaniu niepodległości wiele z tych krajów zostawiło język angielski jako język urzędowy i dominujący. Dzisiaj język angielski jest jednym z trzech - obok mandaryńskiego i hiszpańskiego - najpopularniejszych języków świata, którym posługuje się niemal półtora miliarda ludzi na całym świecie.

Kwestią wartą podkreślenia jest to, iż obecnie język angielski jest językiem oficjalnym i obowiązującym w wielu wymiarach ludzkiego życia. Przede wszystkim jest to język internetu - prawie 50% treści zamieszczanych w sieci jest po angielsku, a niemal 75% światowej korespondencji odbywa się w tym języku. Drugi wymiar globalności języka angielskiego to gospodarka, biznes i światowe finanse. Organizacje międzynarodowe, światowe giełdy, centra finansowe i gospodarcze, międzynarodowe porty lotnicze czy przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu - wszędzie tam używa się języka angielskiego jako powszechnie obowiązującego. Do tego wszystkiego dochodzi szeroko pojęta kultura oraz nauka - komunikacja w naukowym świecie odbywa się po angielsku, a większość filmów, piosenek czy literatury jest tworzona w języku angielskim. Nie można także zapominać o turystyce, gdzie język angielski jest absolutną koniecznością. Znajomość tego języka to jeden z podstawowych wymogów dla pracowników branży turystycznej. Biorąc to wszystko pod uwagę trudno dziś obalić tezę, iż język angielski jest językiem globalnym. Dlatego też nie dziwi fakt, iż obecnie kurs angielskiego to jeden z najpopularniejszych kursów naukowych - i to zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych (na przykład jako angielski dla firm).

Korzyści płynące ze znajomości języka angielskiego

Kurs angielskiego jest obecnie najpopularniejszym kursem proponowanym przez szkoły językowe i prywatnych nauczycieli. W dzisiejszych czasach znajomość tego języka to już nie tylko dodatkowy walor umieszczany w cv, ale niemal konieczność, bez której trudno sobie wyobrazić codzienne życie we współczesnej rzeczywistości. Dlaczego warto zapisać się na kurs angielskiego? Oto kilka podstawowych powodów:

- lepsza pozycja na rynku pracy (możliwość podjęcia zatrudnienia w międzynarodowych przedsiębiorstwach bądź wyjazd poza granice kraju),
- możliwość poznania innych kultur (zarówno w formie bezpośrednich kontaktów, jak i dostępu do oryginalnych publikacji naukowych),
- podróże i swobodny kontakt z cudzoziemcami,
- nieograniczone możliwości w korzystaniu z nowoczesnych źródeł informacji (internet, zagraniczne biblioteki on-line, międzynarodowe portale naukowe, anglojęzyczne stacje telewizyjne i radiowe),
- ułatwiony dostęp do dzieł tworzonych w języku angielskim,
- możliwość poznawania ludzi na całym świecie,
- gimnastyka umysłu i ćwiczenie pamięci.
Zatem trud włożony w naukę języka angielskiego może przynieść same korzyści. Dodatkowo nauka języka obcego pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy, a tym samym ułatwia bycie tolerancyjnym i bardziej otwartym na inność.

Dzisiaj nasuwa się pytanie - czy język angielski jest nadal językiem obcym? W dzisiejszych czasach jego znajomość przestaje być swego rodzaju wyborem, a staje się koniecznością. Umiejętność porozumiewania się po angielsku nie jest już atrybutem, ale czymś obowiązkowym. W dobie otwierania się granic, przenikania się kultur i wszechobecnych podróży nieznajomość języka angielskiego skazuje na swego rodzaju wykluczenie.

Artykuł poleca LINGUA STRICTE - kursy angielskiego

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki