Gotowanie to nie tylko czynności związane z zakupem produktów oraz przygotowaniem z nich jakiegoś dania wedle ściśle określonego przepisu. Pasjonaci określają je jako konkretną filozofię życia, która wpływa zarówno na ciało, jak i na duszę.

Tego typu zajęcie może stać się udziałem każdego,  w kim drzemie chociaż nutka kulinarnego szaleńca. Wystarczy pozwolić ją w sobie rozbudzić…

Wybór kursu gotowania

Pierwszym krokiem w drodze ku kulinarnemu zatraceniu się jest wybór osób, które przekażą nam najważniejsze zasady tej wspaniałej sztuki. Trzeba również pamiętać o konieczności zdecydowania się na konkretny rodzaj kursu gotowania. Bardzo ważne jest, aby ta decyzja była przemyślana, gdyż od niej może zależeć nasze dalsze podejście do gotowania. Ciekawym pomysłem jest wybór lekcji, dotyczących kuchni pochodzącej z konkretnego rejonu świata. Dzięki takim zajęciom nie tylko zapoznamy się ze smakami i aromatami kulinariów wybranego kraju, ale również zdobędziemy wiedzę na temat zwyczajów i tradycji zamieszkujących go ludzi. Poszukiwanie kursu może nam ułatwić przejrzenie strony internetowej: https://katalogmarzen.pl/pl/k/Kursy-gotowania.

Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska stanowi odzwierciedlenie kultury mieszkańców tego kraju. Ta znajdująca się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego (UNESCO) kuchnia pełna jest kolorów i zapachów, przez co współgra z pozytywnym podejściem do życia, jakim odznaczają się Meksykanie, z ich umiłowaniem zabawy, tańców i śpiewu. Mieszkańcy tego kraju mają w zwyczaju celebrować każdą chwilę i tak też traktują gotowanie. Nie brakuje w kuchni meksykańskiej także kreatywności oraz otwartości na nowe pomysły. Do najbardziej charakterystycznych produktów tego kraju należą papryka, chili, rośliny strączkowe (istnieje ich aż dwadzieścia odmian) czy tortilla. Jednak oprócz tych klasyków odnajdziemy w Meksyku mnóstwo przypraw, które nadają niepowtarzalny smak i zapach wszystkim potrawom. Podstawą dla wielu meksykańskich potraw jest kukurydziana masa nixtamalera.

Kuchnia bałkańska

Mieszkańcy Bałkan uwielbiają dodawać do swoich potraw czosnek, pomidory, ostrą paprykę (zwaną czuszką lub lutą), mleko oraz jogurty. Gotowanie traktują jako specyficzną czynność, niemal rytuał, do którego oprócz zdolności kulinarnych potrzebne jest ogromne serce i pasja. Tradycyjne przyrządzanie potraw przebiega niczym swoisty rytuał. Co więcej, bałkańska kuchnia to jedzenie bardzo zdrowe i lekkostrawne, opierające się w dużej mierze na warzywach. Do najbardziej popularnych dań, należą: sałatka szopska, składająca się z pomidorów, słodkiej i ostrej papryki, sera feta oraz natki pietruszki; czorba – gęsta, pikantna zupa, jedzona na zimno lub na gorąco; gjuwecz – danie mięsne; kiufte – kulki zrobione z siekanego mięsa, opiekane na grillu; ljutika – ostre papryczki, nadziewane czosnkiem i natką, a następnie marynowane – podaje się je ze świeżymi warzywami; bob czorba – pikantna, lekko kwaśna zupa przygotowywana na rosole z baraniny.

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska to jedna z najbardziej znanych i lubianych kuchni na całym świecie. Sprzyja temu chociażby położenie geograficzne Włoch i klimat, które determinują bardzo wysoki poziom rolnictwa. Włosi niezwykle dbają o jakość używanych składników. Dobry, naturalny produkt to dla nich podstawa do ugotowania pysznej i nieskomplikowanej potrawy. Mówiąc o kuchni włoskiej nie można jednak pozwolić sobie na uogólnienia, bowiem każdy z regionów tego państwa charakteryzuje się swoistą tradycją kulinarną. Nawet jeżeli chodzi o chyba najpopularniejsze danie włoskie, czyli pizzę, to na jej ostateczny kształt wpływa właśnie region, w którym jest przygotowywana. Dlatego też w Lazzio do najbardziej popularnych pizz należy Quatro stagioni, czyli placek podzielony na cztery porcje, w której każda z części zawiera inne składniki. Sycylijskim hitem jest placek z czarnymi oliwkami. W Sardynii ubóstwiają wypiekany placek z karczochami. Trydent wybiera pieczarki, zaś Apulia – wykwintne owoce morza. Neapol to z kolei stolica Margherity i marinary.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki