Nawet bez wielkiego doświadczenia możesz stać się dumnym właścicielem przydomowego ogródka warzywnego.

Wystarczy kawałek wolnego placu obok domu, wybór odpowiednich warzyw i ziół (najlepiej tych dość łatwych w uprawie) i żyzna gleba, by każdej wiosny cieszyć się z własnych nowalijek. Podpowiadamy, jak zaprojektować ogród warzywny w kilku prostych krokach.

Miejsce na ogród warzywny – małe, ale jasne

Nie trzeba być właścicielem dużej działki, by stworzyć ogródek warzywny dla potrzeb swojej rodziny. Już 10 mkw w zupełności wystarczy na kilka grządek pomidorów z bazylią (uwaga - to świetne połączenie nie tylko na talerzu, ale i rabacie!) Ważne, by poletko było usytuowane na nasłonecznionej, czyli południowej stronie naszej posesji, osłonięte od wiatru. Wybierz miejsce, gdzie nie ma wysokich drzew czy krzewów, które mogłyby przesłonić dostęp do światła posadzonym warzywom. Unikaj też bezpośredniego sąsiedztwa żywopłotu.

Wybierając miejsce na ogród warzywny pamiętaj również o komforcie późniejszym prac ogrodniczych. Sprawdź, czy wąż ogrodowy jest wystarczająco długi, czy będziesz miał dostęp do wody. Zastanów się, czy nie warto wydzielić miejsca na mały składzik na narzędzia ogrodowe.

 

 

Gleba pod warzywa – spulchniona i żyzna:

Najpierw sprawdź, jaki odczyn ma ziemia w Twoim ogrodzie? Jak sprawdzić jakość gleby? Przyda się kwasomierz glebowy, do którego należy pobrać kilka próbek ziemi, z różnych części ogrodu. Do ogrodu warzywnego potrzebna będzie żyzna, przepuszczalna ziemia, o odczynie obojętnym lub zbliżonym do obojętnego. Glebę należy oczyścić z roślin, spulchnić i użyźnić. Możesz też kupić odpowiednio użyźnioną glebę w sklepie i wymieszać ją z tą na działce. Do gleby warto również dodać przekompostowany obornik lub ziemię kompostową. Wzbogaci to glebę o pożyteczne mikroorganizmy i próchnicę. Prawidłowe przygotowanie organicznego nawozu ułatwią gotowe kompostowniki. W zależności od pojemności, nadają się doskonale zarówno do mniejszych, jak i większych ogrodów. Dostępne są we wszystkich marketach budowlanych.

 

Warzywa łatwe w uprawie:

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w wysiewie i pielęgnacji roślin, wybierz warzywa łatwe w uprawie. Rzodkiewka, ogórki, fasolka szparagowa czy sałata z własnego ogródka przyniosą Ci mnóstwo satysfakcji, nawet jeśli tylko je będziesz hodował. W małym ogródku warto znaleźć miejsce także na zioła: bazylię, tymianek, oregano czy miętę i lubczyk. Nie tylko wzbogacą warzywnik, ale również wypełnią go aromatycznym zapachem. Pamiętaj, że poszczególne warzywa nie tylko mają różny termin wysiewu, ale również wschodzą w różnym tempie. Te wolno rosnące posadź obok siebie, szczególnie jeśli Twój ogródek warzywny jest mały.

- Zioła sadzimy od marca do maja, gotowe sadzonki możemy włożyć w ziemię jeszcze w czerwcu - podkreśla ekspert DOM.pl. - Wczesna wiosna to czas na cebulę, kapustę i seler, natomiast maj - na cukinię, dynię czy ogórki. Zanim podejmiemy decyzję, jakie warzywa posadzić w ogrodzie, zapoznajmy się więc szczegółowo z wymaganiami każdego z nich. Nie warto kierować się tylko tym, na jaką sałatkę mamy ochotę.

 

Projekt ogrodu na kartce papieru:

Zanim zaczniesz sadzić warzywa w ogrodzie, rozrysuj na kartce rabaty i ścieżki, które planujesz. Pamiętaj, że grządki nie powinny być szersze niż 120 cm. Nie zapominaj o ścieżkach, którymi będziesz poruszał się po warzywniku. Wystarczą już takie o szerokości 30-40 cm.

Ciekawe i interesujące porady, uwagi oraz sugestie dotyczące prowadzenia, pielęgnowania oraz zagospodarowania ogrodu znajdziesz m.in na www.dom.pl/ogrod

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki