Awaria samochodu to przeważnie dla jego posiadacza stres i cała masa dodatkowych problemów. Bardzo często pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób najlepiej usuwać usterki. W sytuacji, gdy nie musimy wymieniać podzespołów na zupełnie nowe, zachodzimy więc w głowę, regeneracja czy naprawa?

Okazuje się bowiem, że regeneracja i naprawa części samochodowych to dwa zupełnie różne procesy, a różnica między podzespołami naprawionymi, a zregenerowanymi jest znacząca. Posiadacze samochodów powinni wiedzieć, na czym ona polega, aby w przypadku awarii podjąć najlepszą decyzję i nie narażać się na niepotrzebne koszty.

Prawidłowo zregenerowane części samochodowe bardzo trudno odróżnić od tych zupełnie nowych. Różnicę widać właściwie jedynie w cenie. Elementy zregenerowane są o wiele tańsze, niż ich nowe odpowiedniki. Spełniają jednak prawidłowo wszelkie swoje funkcje. Proces regeneracji jest bardzo zbliżony do montażu nowych części, ale używane części są wykorzystywane sposób maksymalny. Pobiera się z nich wszystkie prawidłowo funkcjonujące składniki. Regeneracja polega na całkowitym demontażu określonej części, jej oczyszczeniu oraz skontrolowaniu, w jakim stopniu jest ona zużyta lub uszkodzona. 
Można stwierdzić, że regenerowany podzespół zostaje rozłożony na części pierwsze, aż do podstawowych składników. Dzięki temu każdy brakujący, zużyty lub nieprawidłowo funkcjonujący element zostaje wykryty, a następnie zregenerowany lub zastąpiony nowym. Zregenerowane części przechodzą następnie testy pod kątem zgodności ze specyfikacją działania. Każdy podzespół samochodowy posiada bowiem specyfikację ustaloną przez producenta części.

Zobacz także: regeneracja turbin

W przypadku naprawy części samochodowe nie są zazwyczaj całkowicie demontowane. Nie przechodzą również kontroli oraz wspomnianych testów. W tej sytuacji trudno więc mówić o całkowitym rozpoznaniu i wyeliminowaniu przyczyny istniejących problemów z samochodem. Mimo, że koszt naprawy jest mniejszy niż koszt regeneracji, to jednak są to jedynie pozorne oszczędności. Naprawiana część może szybko ulec ponownemu zepsuciu.

Jakie podzespoły samochodowe warto regenerować? Powszechnie wykonywaną usługą jest regeneracja turbosprężarki, przekładni kierowniczej, alternatora, rozrusznika, oraz regeneracja wtryskiwaczy. Istnieją jednak również takie części, z których regeneracji należy zrezygnować. Są to przede wszystkim elementy zawieszenia. Nie powinno się więc regenerować amortyzatorów czy wahaczy. Może to po prostu zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki