Ciasna zabudowa w miastach zazwyczaj wiąże się z niewielką przestrzenią wokół domu. Jeśli jednak możemy sobie na to pozwolić, warto postarać się również o zagospodarowanie miejsca na grządki warzywne, czy drzewa owocowe. Jak urządzić ogród w mieście?

Urządzanie przydomowego ogródka o niewielkich wymiarach warto zacząć od starannego zaplanowania rozmieszczenia roślin. W tym przypadku spontaniczne działania nie są pożądane – zanim zaczniemy nasadzać piękne rośliny, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Może się bowiem okazać, że niewielki krzew ozdobny wyrośnie na całkiem spore drzewo, które ograniczy światło słoneczne innym roślinom. Jeśli nie mamy dużo czasu na pielęgnację ogródka, lepiej zdecydować się na mało wymagające kwiaty, które poradzą sobie bez naszej pomocy. W małych ogródkach należy unikać różnorodnych kolorów, które optycznie jeszcze bardziej zmniejszą przestrzeń otaczającą dom; a także - zbyt wielu elementów dekoracyjnych, bo spowoduje to efekt zagracenia.

 

Jeśli mamy to szczęście, że nasz dom otoczony jest sporą działką, możemy sobie pozwolić na nieco więcej swobody. Dotyczy to nie tylko ozdobnej funkcji ogrodu, ale również strony praktycznej. Oprócz części wypoczynkowej, możemy wyodrębnić również tę gospodarczą, w której znajdą się np. grządki z warzywami. Dzięki temu zyskamy świeże warzywa lub owoce. W ostatnich latach coraz chętniej powraca się do starych odmian drzew owocowych. Obecnie ich uprawa nie jest trudna, ze względu na nowoczesne preparaty chroniące drzewka przed chorobami, które można stosować przez cały sezon, jak np. Delan 700 WG.

 

Ogród powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dostosowany do potrzeb rodziny, która będzie z niego korzystać. Osoby posiadające dzieci mogą więc postawić na przydomowej działce huśtawkę, zjeżdżalnię, lub znaleźć miejsce na piaskownicę. Dorośli z kolei na pewno będą chcieli wykorzystywać ogród do odpoczynku – w takim przypadku odpowiednim rozwiązaniem będzie ustawienie stolika z krzesłami, lub leżaków. Cała aranżacja zależy jednak od ilości miejsca wokół domu, a także – od preferencji jego mieszkańców.