Gdy myślimy o kotach zazwyczaj wyobrażamy sobie wiecznie jedzącego i śpiącego na kanapie futrzaka. Powszechnie panuje opinia, że koty to zwierzęta bardzo leniwe i niechętne do aktywności i zabaw. Owszem, jest to prawdą, ale tylko wtedy, gdy właściciel nie kwapi się do zapewnienia jakiejkolwiek rozrywki swojemu podopiecznemu.

Koty są jak małe dzieci, trzeba je często zachęcać do zabawy i szukać coraz to nowszych i ciekawszych pomysłów na rozrywkę, aby były one chętne do wspólnych igraszek.  To zwierzęta z natury bardzo ruchliwe. Ich ciało jest gibkie, elastyczne i zazwyczaj niewielkich rozmiarów, co sprawia że te małe stworzenia potrafią poradzić sobie na łonie przyrody, skacząc i biegając bez ograniczeń.
Koty “wolnożyjące” same sprawiają sobie rozrywkę np. poprzez polowanie na małe zwierzęta. Te niezwykle zwinne stworzenia lubią też wspinać się po drzewach. Jednak koty żyjące w domu nie mają drzew ani wolnej przestrzeni do wybiegania się. Zabawa z pupilem to więc coś, o co właściciel koniecznie powinien zadbać. Sposobów na wspólną zabawę jest bardzo wiele. Nasz kot musi tylko wybrać coś dla siebie.

Trochę cierpliwości...

Należy pamiętać, że nie możemy naszego kota do niczego zmuszać. To nie my wybieramy czas zabawy, a nasz pupil. Kot, tak jak i my nie zawsze musi mieć na wszystko ochotę. Uszanujmy więc jego odmienne zdanie i jeśli nasz podopieczny nie jest skory do zabawy, spróbujmy innym razem. Nie powinniśmy się także szybko zniechęcać, jeżeli kot nie okazuje zbytniego zainteresowania naszym zachętom. W tej kwestii musimy wciąż próbować i być cierpliwym. Cierpliwość bowiem jest kluczem do  szczęścia kota i właściciela. Wystarczy trafić w odpowiedni moment, a nasz mruczek z pewnością okaże zainteresowanie i chęć do zabawy.

Sposoby na zabawę

Koty uwielbiają polować. Ich wrodzony drapieżniczy instynkt zdobywania pożywienia towarzyszy im już od kocięcych lat. Nic więc dziwnego, że wszystko, co się szybko rusza przyciąga znaczną uwagę naszego małego drapieżcy. W sklepach zoologicznych można nabyć przeróżne zabawki. Możemy więc po kolei wypróbowywać różne ich rodzaje, aby sprawdzić, jaka zabawka najbardziej spodoba się naszemu kotu.
Ostatnio popularne stały się tzw. “wędki”. Wędka na końcu sznurka ma zaczepioną przynętę, za którą kot z chęcią będzie się uganiał. Jest to zabawka w większości przypadków bardzo lubiana przez koty, gdyż mogą wykorzystać swój wrodzony instynkt oraz wyładować energię poprzez szaleńcze bieganie za upatrzoną ofiarą. Koty szaleją na punkcie laserów i tzw. zajączków na ścianie. Wystarczy wodzić laserem po podłodze lub ścianie, a kot na pewno będzie chciał upolować owe światełko. Wiadomo też, że koty mają dobry słuch, dlatego wszelkie grzechoczące piłeczki jak najbardziej zaintrygują naszego futrzaka. Koty lubią też bawić się wełną.
Pamiętajmy, aby zabawki dawane kotu nie były za małe, gdyż istnieje ryzyko ich połknięcia. Zabawa zabawą, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Zrób to sam!

Nie trzeba być geniuszem, żeby zrobić domową zabawkę. Nie jest to wcale trudne zadanie, wystarczy wykazać się kreatywnością, a przekonamy się, że samemu także możemy stworzyć ciekawą  zabawkę dla naszego futrzaka. Najłatwiej jest stworzyć zabawkę grzechotkę. Wystarczy użyć zamykanego plastikowego pudełeczka, np. od kinder niespodzianki, wsypać do środka kilka ziarenek grochu i zamknąć z wciśniętym do środka sznurkiem. Moje koty bardzo chętnie polują na “grzechoczące jajko”. Futrzaki lubią też wszelki szelest, dlatego nawet zwinięty w kulkę kawałek kartki będzie dla nich atrakcyjną zabawką. Dobrym sposobem na rozrywkę dla kota jest również kartonowe pudełko, do którego te małe stworzenia lubią się wciskać lub chować. Chcesz się „wyszaleć”? Poganiaj swojego kota i uciekaj przed nim. Zabawa w berka to dobra zabawa. Szukając nowych pomysłów na zabawę z kotem warto odwiedzić stronę www.friskies.pl/karma-dla-kotow/opieka-i-porady/powitanie-kociaka-w-domu/wskazowki-na-czas-zabawy. W witrynie friskies znaleźć można nie tylko propozycje ciekawych zabaw, ale także artykuły poświęcone prawidłowej opiece nad naszymi pupilami.

Zabawa z kotem jest bardzo ważna. Pozwala ona wyładować kocią energię i pozbyć się stresu. Ponadto wspólna zabawa wzmacnia więź między właścicielem a kotem. Ruch i radość Twojego kota sprawi, że będzie on zdrowszy i mniej podatny na otyłość, a wspólnie spędzony czas na pewno nie będzie czasem straconym.