Obecnie, kiedy dostąp do wszelkiego typu informacji jest niezwykle łatwy i szybki, a sprzęt elektroniczny stosunkowo tani i powszechnie dostępny na rynku, znacznie zwiększyła się liczba osób oferujących usługi filmowania. Bardzo często zdarza się, że oferty takie pochodzą od osób bez doświadczenia, które wyczuwają w tym biznesie możliwość dorobienia całkiem niezłych pieniędzy, zwłaszcza w okresie sezonowym.

Oczywiście, nie zawsze wykształcenie, bardzo duże doświadczenie oraz wiek, przesądzają o jakości wykonywanej pracy. Może zdążyć się, że bardzo młoda osoba, która zajmuje się filmowanie hobbistycznie, nakręci lepszy film, niż fachowiec z 20-letnim stażem. Co zatem tak naprawdę liczy się w tej branży?

Każdy miał, z całą pewnością chociaż raz do czynienia z firmą lub osoba, która oferuje usługi filmowania. Organizując przyjęcia, większe uroczystości, najczęściej wesela, zamawiamy kamerzystę, aby uwiecznił to ważne wydarzenie. Często, już podczas pierwszej rozmowy, możemy zorientować się z kim mamy do czynienia - czy jest to profesjonalista, ale przede wszystkim, czy lubi on swoją pracę. W jaki sposób można to rozpoznać? Jeżeli kamerzysta zadaje wiele pytań, interesuje go dokładny termin wydarzenia, jego długość, pomysły, wystrój, ilość gości - masz wtedy pewność, że trafiłeś w odpowiednie miejsce. Jeżeli dodatkowo sam chce zaprezentować Ci juz wykonane zlecenia, pokazać przykładowe filmy, możesz być spokojny o jakość swojego zamówienia - wiesz, że trafiłeś do człowieka z prawdziwą pasją.

Pasja a profesjonalizm

Każdy zawód powinien być wykonywany z pasją. Niestety, jak wiadomo, w dzisiejszych czasach wiele osób rezygnuje z wyuczonego zawodu, przekwalifikowuje się, a wszystko po to, by mieć wyższą pensję lub w ogóle - mieć pracę. Bardzo często osoby takie szukają zatrudnienia w marketingu, reklamie oraz fotografii. Nierzadko zdarza się, że kamerzysta jest z zawodu np.  ekonomistom, który zwyczajnie nie mógł znaleźć pracy i postanowił odnaleźć się w zupełnie innej sferze zawodowej. Dobrej jakości aparat oraz kamera, są dość drogie, ale inwestycja opłaca się. Czy taka osoba będzie źle wykonywała swoje zadania? Wszystko zależy od tego, czy praca jest dla niej przymusem, czy może okazała się już pasją?

Pasjonata poświęca znacznie więcej uwagi swojej pracy. Oczywiście, samo wykonanie zlecenia i zarobienie pieniędzy jest dla niego ważne, ale nie najważniejsze. Poświęci on wiele czasu na przygotowanie i omówienie swoich działań. Jeśli zajmuje się filmem reklamowym, będzie bardzo dociekliwy, chcąc poznać nie tylko firmę i produkt, ale także oczekiwania. Ponadto, filmowiec z pasją, nie pozwoli na to, aby umknęły mu nowości z branży - nowszy sprzęt, ciekawe rozwiązania, które mogą przydać się w czasie pracy. Kamerzysta, dla którego praca to hobby, rozumie, jak ważne jest każde nagranie - nie marnuje czasu, jest skupiony, a jednocześnie przyjaźnie nastawiony do ludzi, z którymi współpracuje. Zdaje on sobie bowiem sprawę, że osoby filmowane, mogą nie być do tego przyzwyczajone, a ponury nastrój może jedynie pogłębić ich nerwowość czy stres, a wszystko to znacznie wydłuża czas pracy.

Filmowanie z pasją to także rozwijanie własnych planów i realizacji. Jeżeli podczas rozmowy okaże się, że zrealizował swoje pomysły, był w miejscach, które go interesowały, nieodpłatnie, gdyż realizował własne projekty - możesz mu zaufać. Profesjonalizm można zauważyć od razu, jest to ważne zwłaszcza w filmach reklamowych. Jednak pasja nada dziełu niezwykłego charakteru, co z pewnością wpłynie na oglądalność filmu czy spotu reklamowego. 

Filmowanie z pasją - www.krotkieformy.pl!