Zapewne każdy użytkownik samochodu wie, ile brudu, plam i innych problemów może się w nim zgromadzić. OD czasu do czasu dla własnego komfortu i higieny warto posprzątać swój środek lokomocji. Dojazd do pracy, odbiór dzieci ze szkoły, codzienne obowiązki sprawiają, iż czas spędzony w aucie może być naprawdę długi. Zadbaj, aby było to czas spędzony w czystości.

Czyszczenie wnętrza samochodu

Tak naprawdę zagadnienie gruntowne czyszczenie auta to dość szerokie pojęcie. Można je podzielić na kilka głównych problemów składowych:

  • samochodowa tapicerka materiałowa lub ze skóry,
  • bagażnik,
  • podłoga,
  • kokpit kierowniczy, 
  • elementy plastikowe,
  • wycieraczki materiałowe lub gumowe,
  • pod-sufitówka, 
  • szyby.

Załącznik:
czyszczenie wnętrza auta domowym sposobem.jpg

Mnogość powierzchni, zakamarków, szczelin i innych elementów sprawia, iż kompleksowe i gruntowne czyszczenie wnętrza auta jest czynnością przeznaczoną dla osób dość wytrwałych i pracowitych. 

Odkurzanie wnętrza auta na sucho

Tą czynność z pewnością wykonywało wiele osób. Praktycznie w każdym domostwie znajduje się odkurzacz. Za pomocą tego urządzenia można usunąć wszystkie stałe zabrudzenia. Jeśli jakieś zabrudzenia, bądź piasek stawiają opór, można wspomóc się szczotką. To za jej pomocą brud przy pomocy drgań odizoluje się od tapicerki

Czyszczenie materiałowej tapicerki samochodowej

Cóż, nie ma co się łudzić, że czyszczenie materiałowej tapicerki samochodowej jest łatwe i przyjemne. Nie jest to bezproblemowa czynność, a do tego zazwyczaj wymaga specjalistycznego sprzętu. Trochę łatwiej może pójdzie ze skórą na siedzeniach. Jeśli siedzenia z materiału nie są bardzo zabrudzone, można "kombinować" przy pomocy miękkiej szmatki, która łatwo wchłania wilgoć. Do tego niewielka ilość środka chemicznego (aby po wyschnięciu nie powstały zacieki) i powinno się udać. Jeśli jednak po wyparowaniu wody na powierzchni siedzeń pojawią się plamy, zacieki czy inne niespodzianki, będziecie skazani na zmianę metody. 

Z pomocą w takich przypadkach może przyjść odkurzacz ekstrakcyjny do prania tapicerek. Polecamy sprzęty firmy Karcher, Numatic lub Profi. To dzięki temu urządzeniu wszystko czego chcemy się pozbyć z materiału siedzenia znika w błyskawicznym tempie. Odkurzacz nie tylko wciąga brud, ale poprzedza to natryskiem wody. Namoczone plamy, zacieki i inne problemy dzięki takiej technice czyszczenia zostają szybciej usunięte.

Pranie dywaników w aucie

Z dywanikami z materiału także będzie spory problem. Zazwyczaj są tak brudne od butów, że w grę wchodzą trzy metody czyszczenia:

  • gruntowne namoczenie i płukanie (na przykład w wannie z ciepła wodą),
  • pranie dywaników za pomocą wspomnianego odkurzacza ekstrakcyjnego,
  • wymiana dywaników na nowe.

Do konserwacji gumowych wycieraczek są przeznaczone specjalistyczne środki. Po wyczyszczeniu wycieraczki natryskujemy środek i pozostawimy do wyschnięcia. Jeśli czyszczenie było wykonane poprawnie, wycieraczki gumowe powinny wyglądać wyśmienicie po takiej czynności. 

Czyszczenie części sufitowej w samochodzie

Kolejny nie zawsze łatwy etap sprzątania auta. Pół biedy, jeśli sufit w aucie jest z grubsza czysty, a występują tylko lokalne, niewielkie zabrudzenia. Gorzej, jeśli wymaga poważniejsze ingerencji. 

Przy czynności doprowadzania do porządku sufitu w aucie pomogą specjalistyczne środki. Zazwyczaj nanosi się je na szmatkę i naciera na zabrudzoną powierzchnię. Szmatka ma za zadanie wciągać zabrudzenia. Jeśli sufit jest bardzo brudny, to być może będzie potrzeba większego namoczenia i wyciągania zabrudzeń odkurzaczem. Jest to możliwe tylko wtedy gdy wykonamy test na małej powierzchni sufitu. Są modele samochodów, które mają tendencję do odklejania się materiału na suficie po nawilżeniu. 

Sprzątanie bagażnika

Bagażnik to niejednokrotnie miejsce składowania różnorakich drobiazgów, które w części kabinowej stanowią problem. Tu także często gromadzi sporo zabrudzeń. Także przede wszystkim warto zadbać o porządek w tej części auta a następnie przyłożyć się do jego czyszczenia. Tu obowiązują podobne metody jak w przypadku siedzeń, czy podłogi w kabinie. 

Pielęgnacja elementów plastikowych w aucie

Tą część pielęgnacji należy rozłożyć na dwa etapy. Najpierw pozbywamy się kurzy i widocznych zabrudzeń za pomocy wilgotnej szmatki. Drugi etap to użycie środka czyszczącego a następnie zakonserwowanie. 

Mycie szyb w samochodzie

Do mycia szyb w aucie zazwyczaj wystarczy jakiś domowy środek. Są dwie techniki: czyszczenie szmatką lub papierem. Dobre rezultaty można osiągnąć w obu przypadkach. Warto pamiętać, że mocno świecące słońce może powodować smugi na czyszczonym oknie. Warto oczywiście umyć obie strony szyb :) Po wykonaniu tej czynności zwróćmy uwagę, czy rozpylony środek nie pozostawił śladów w postaci kropek na kokpicie lub innym elemencie auta. 

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki