Bycie odpowiedzialnym za żywienie psa nie jest błahym zadaniem. Od tego, jak zaplanujemy dietę naszego pupila zależy bowiem jego kondycja, samopoczucie i komfort. Warto zatem poznać zasady, na których powinna opierać się dobra, zbilansowana dieta.

Pełen zestaw substancji odżywczych – to podstawa

Podobnie jak ludzie, również i psy nie mogą prawidłowo funkcjonować bez dostarczania im różnorodnych substancji odżywczych. Niedobór którejś z nich może być dużym wyzwaniem dla organizmu i przyczyną chorób. Dlatego starajmy się, aby dieta naszego psiaka była oparta na pełnoporcjowych karmach o bogatym składzie.

Podstawowym źródłem energii jest białko. Kryje się ono przede wszystkim w mięsie, dlatego tak ważne jest, aby wybierana przez nas karma opierała swój skład właśnie na nim. Nasz pupil na pewno to doceni – psy są przecież mięsożercami.

Ważnym elementem pożywienia są także witaminy oraz mikroelementy. Owoce i warzywa są doskonałym uzupełnieniem dla mięsnych posiłków; zadbajmy, aby na psim talerzu nie zabrakło jabłek, marchwi czy selera.

W zbilansowanej diecie nie może także zabraknąć tłuszczów oraz węglowodanów. Tłuszcze wspierają działanie układu odpornościowego oraz przyswajanie innych substancji odżywczych. Stąd tak ważnym dodatkiem w psiej diecie są bogate w tłuszcze ryby oraz oleje roślinne. Z kolei węglowodany znajdziemy na przykład w zbożach; często dostarczanych psiakom w formie zbożowych płatków, lub stanowiących ubogacenie gotowej karmy.

Jak dużo i jak często – kilka słów o porcjach i kaloriach

Potrzeby psów są bardzo zróżnicowane – niektóre kochają (i potrzebują!) jeść sporo, inne zaś należą raczej do niejadków. Ważne jest zatem aby dopasować częstotliwość i wielkość posiłków do potrzeb naszego czworonożnego przyjaciela.

W podawaniu posiłków warto wypracować rutynę. Zarówno nam, jak i psu, zapewni to komfort i poczucie stabilności. Stałe pory karmienia pozwolą także układowi trawiennemu psa wyrobić zdrowe nawyki. Przygotowując plan żywieniowy najlepiej zacząć od podawania posiłków dwa razy dziennie – rano i pod wieczór. Wiele psów dobrze odnajduje się właśnie w takiej rutynie. Jednak obserwujmy jak reaguje nasz zwierzak. Dla niektórych dwa posiłki dziennie mogą być niewystarczające; innym zaś w zupełności wystarczy jeden, ale obfity.

Właśnie, jak duże powinny być porcje? Przy zakupie karmy dla psa Psia Kość radzi, aby zwracać uwagę na podawane przez producentów ilości kalorii oraz sugerowane ilości karmy, odpowiednie dla psów o określonej masie. Zapotrzebowanie na kalorie jest bowiem w dużej mierze zależne właśnie od masy zwierzęcia. A zarazem – ma na nią gigantyczny wpływ. Zbyt obfite lub niewystarczające posiłki są głównym powodem problemów z utrzymaniem masy. Dlatego uważajmy!

Karmy suche czy mokre – którą wybrać?

Mówiąc krótko, w dobrze zbilansowanej diecie znajdzie się miejsce dla obu rodzajów karmy. Wybrana z rozmysłem mokra karma dla psa od Psia Kość pomoże utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu, z kolei sucha – dostarczy dużą dawkę energii i wesprze zdrowie jamy ustnej. Oczywiście, kluczowe będzie zachowanie proporcji; w zależności od preferencji i zdrowia naszego psa częściej sięgniemy po jedną, bądź drugą z nich. Dlatego warto, by w psiej spiżarni czekały na nas (i naszego czworonoga) oba rodzaje pysznej karmy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki