Maj jest ulubionym miesiącem wielu ogrodników. Nic w tym dziwnego, ponieważ w tym czasie ogrody są niezwykle barwne oraz pachnące. Wśród roślin ozdobnych słychać niezliczone chmary owadów zapylających, co staje się wspaniałą melodią dla uszu. W maju kwietnie wiele gatunków krzewów owocowych i ozdobnych — warto poznać portrety tych roślin i wybrać swoje ulubione, które ozdobią ogród.

Pachnące krzewy kwitnące w maju

Za symbol maja uważa się bzy lilaki. To piękne rośliny, które zaczynają kwitnąć już w pierwszej dekadzie maja. Bez to nie tylko niezwykłe fioletowe lub białe kwiaty, ale to również niesamowity zapach, który odurza zmysły. Bez pachnie zjawiskowo, a jego nektar wabi wiele owadów. Bez dobrze wygląda w wazonie, ale znacznie lepiej w ogrodzie. Lilak jest rośliną prostą w uprawie, miłośnicy tego gatunku mogą wybierać spośród wielu barwnych odmian. Ciekawostką są odmiany miniaturowe, które można sadzić również w doniczce. To idealna roślina na taras lub balkon. W maju kwitnie również berberys — na krzewach pojawiają się żółte kwiaty o ciekawym, ale nieco mdłym zapachu. Berberys to bardzo odporna roślina, która ma niewielkie wymagania co do gleby oraz stanowiska. Mnogość odmian i ich kolorów sprawia, że przy pomocy berberysów tworzy się piękne kompozycje ogrodowe. Na żółto kwitną również krzewy mahonii.

Najpiękniejsze portrety majowych roślin

W połowie maja w ogrodach zaczynają pojawiać się różaneczniki oraz azalie. To wiosenne krzewy, które całe pokrywają się wielokolorowymi kwiatami — od bieli po intensywny fiolet. Azalie tracą liście na zimę, różaneczniki zaś to krzewy o pokaźnych rozmiarach i są zimozielone. Rośliny wymagają podłoża ciepłego, żyznego o odczynie kwaśnym. W takich warunkach dobrze czuje się również pieris, który także kwitnie w tym okresie. Drugą znaną i lubianą rośliną, która tworzy piękne kwiaty w maju, jest magnolia. Roślina może mieć postać niewielkiego drzewa lub krzewu, tworzy duże i okazałe kwiaty, a niektóre gatunki pachną bardzo pięknie.

Krzewy owocowe, które kwitną w maju

W maju zaczyna kwitnąć wiele krzewów owocowych. Pojawiają się biało-różowe kwiaty na jabłoniach, porzeczkach, agrestach oraz na borówkach. To prawdziwy raj dla pszczół i trzmieli. Słoneczna pogoda sprzyja zapylaniu, a w sadzie zaczyna bardzo ładnie pachnieć. Rośliny owocujące są świetną ozdobą sadów, wystarczy je regularnie przycinać oraz nawozić. Sklep Poradnika Ogrodniczego oferuje najlepsze nawozy do roślin sadowniczych i ozdobnych. Można tam znaleźć także wysokiej jakości sadzonki roślin ozdobnych. W maju kwitną także ozdobne odmiany popularnych roślin sadowniczych. Jabłoń rajska obsypana jest drobnymi, różowymi kwiatami. Za to porzeczka krwista ma kwiaty intensywnie czerwone. Na uwagę zasługują również dzikie krzewy tarniny, które w tym czasie są praktycznie całe białe.

Ciekawe pnącza, które kwitną w maju

Maj to również miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć pnącza ogrodowe. W tym czasie niezwykle pięknie prezentuje się glicynia. To pnącze ma groniaste kwiaty, które przewisają z pędów. Roślinę można prowadzić w formie piennej lub jako niewielki krzew, a nawet drzewko. Glicynia chińska doskonale prezentuje się w osłoniętym, ale w słonecznym miejscu. Wymaga regularnego przycinania i dokarmiania nawozami. W połowie maja na podporach wiją się pędy akebii. To wyjątkowa roślina, która nie jest zbyt popularna w przydomowych ogrodach. Tworzy mięsiste, niewielkie kwiaty jednopłciowe, co jest swoistą ciekawostką. Akebia pachnie bardzo oryginalnie — wyczuwalna jest nuta cynamonowo-korzenna.