Obecnie rynek kawy jest coraz bardziej rozbudowany. Dlatego wiele osób rezygnuje z kaw rozpuszczalnych i przerzuca na kawy ziarniste. Wybór nie jest łatwy, bo każdy ma swoje osobiste upodobania smakowe i gusta. Jacy są najwięksi producenci kaw ziarnistych?

Kawa do Europy trafiła setki lat temu. Dzisiaj jest napojem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Pozwala uzyskać energię do działania, pobudza, sprzyja efektywnej pracy. Najchętniej pita jest, co ciekawe, w Skandynawii, ale najpopularniejsze palarnie kawy mieszczą się oczywiście na Półwyspie Apenińskim. Obecnie rynek kawy jest coraz bardziej rozbudowany. Dlatego wiele osób rezygnuje z kaw rozpuszczalnych i przerzuca na kawy ziarniste. Wybór nie jest łatwy, bo każdy ma swoje osobiste upodobania smakowe i gusta. Jacy są najwięksi producenci kaw ziarnistych?

Niezmiennie od 150 lat największym producentem kawy jest oczywiści Brazylia. Tylko w 2016 roku wyprodukowała ona 2 595 000 ton kawy. Panuje tam idealny klimat i temperatura do uprawiania tej rośliny. W Brazylii najchętniej uprawiane są takie odmiany kawy jak Typica, Bourbon, Mundo Novo czy Catuai. Wyróżniają się one łagodnym smakiem, są pozbawione kwaskowatości. Wyczuwalne są w nich często nuty czekoladowe. 

Na drugim miejscu znajduje się Wietnam, co wiele osób może zaskoczyć. Eksport kawy to istotny element wietnamskiej gospodarki i z roku na rok jego udział się zwiększa. W 2016 roku Wietnam wyprodukował 1 650 000 ton kawy. Dla porównania w roku 1975 było to 6000 ton. Bardzo dobrze znane amatorom kawy ziarnistej są kawy z Kolumbii i Etiopii. Niestety od jakiegoś czasu w Kolumbii uprawy zmniejszają się, co wynika ze zmian klimatycznych. Rośnie średnia temperatura powietrza i opady atmosferyczne. Nie sprzyja to uprawie. Problemy te nie dotyczą jednak Etiopii odpowiedzialnej za eksport około 28% rocznej produkcji Arabiki.

Zastanawiasz się, na jakiego producenta kawy postawić? Sprawdź ranking kaw ziarnistych na stronie: https://rankingiproduktow.pl/ranking-kaw-ziarnistych/

W Etiopii najbardziej znane rodzaje Arabiki są nawet prawnie chronione. Kawa kolumbijska to głównie odmiany Medellin oraz Excelso. Wyróżnia się ona wyjątkowym smakiem i orzechowo-karmelowym aromatem. Etiopia to w zasadzie ojczyzna kawy, chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Według legendy to właśnie tam po raz pierwszy przyrządzony został czarny, aromatyczny i smaczny napój. Kawa etiopska nie ma posmaki kwaskowatości. Wręcz przeciwnie - wyczuć w niej można raczej pewną pikantność.

W przypadku Robusty warto z kolei zwrócić uwagę na Indonezję. To tam panują idealne warunki do uprawy właśnie tej odmiany kawy. Indonezja leży blisko równika i ma wiele terenów górzystych. Słynie też z uprawy kopi luwak -  najdroższej odmiany kawy na całym świecie. Kawa z Indonezji jest wyrazista i mocna. Można w niej odnaleźć nuty szałwii, rabarbaru czy tytoniu. Poza tym warto wspomnieć oczywiście o takich producentach kawy jak Indie, Gwatemala, Meksyk, Uganda czy Honduras. Indie dostarczają np. kawę o wyjątkowym aromacie przypraw. Roślina ta jest bowiem często uprawiana obok cynamonu lub kardamonu.

W końcu warto mieć na uwadze także Panamę. To tam uprawiana jest bardzo droga odmiana kawy - Geisha. Wyróżnia się ona słodkim posmakiem, który pełny jest cytrusów, owoców leśnych oraz kwiatów. To propozycja skierowana do miłośników raczej delikatnych smaków, którzy lubią lekkie i owocowe napoje.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki