Odpowiednie żywienie czworonoga ma ogromne znaczenie dla zdrowia zwierzaka. Zbilansowana dieta i regularne posiłki o określonej wielkości są podstawą do utrzymania wysokiej sprawności psa. Znaczenie ma również sposób podania oraz częstotliwość posiłków. Jeśli pupil zawsze ma w misce coś do jedzenia, wówczas może się okazać, że niechętnie po to sięga. Istnieją więc określone zasady, które pozwalają zachować zdrowe żywienie. Warto jednak na początku zacząć od wyboru akcesoriów, a szczególnie miski dla psa. Element ten jest niezbędny, aby zapewnić zwierzęciu komfortowe spożywanie karmy. Podpowiadamy, jak właściwie żywić pupila i w jaki sposób dobrać najlepszą miskę.

Wygodne miski i stojaki dla psa

Na rynku znajdziesz masę propozycji misek i stojaków dla czworonożnych przyjaciół. Nic w tym dziwnego. W końcu każdy, nawet najmniejszy pies, potrzebuje własnej miski. Wybór może okazać się łatwy, jednak w zależności od rasy, będzie on inny. Musisz wiedzieć, że Twój zwierzak potrzebuje osobnego naczynia na wodę, a także osobnego na karmę suchą i mokrą. Jeśli pies lubi również przebywać często na dworze, warto i w tym miejscu postawić dodatkową miskę, np. z wodą. W sklepach znajdziesz wiele wariantów tych akcesoriów. Różnią się one przede wszystkim tworzywem, z jakiego zostały wykonane.

Zanim dokonasz zakupu miski dla psa, odpowiedz sobie na pytanie, co dokładnie będzie dla niego najlepsze i zapewni mu komfortowe spożywanie posiłków. Nie każdy rodzaj naczynia sprawdzi się w przypadku wszystkich ras. Plastikowe miski są poręczne, lekkie i łatwe w użyciu, dlatego Twoja decyzja może paść właśnie na taki wariant. Jednocześnie nie można zapomnieć o tych metalowych, które są znacznie bardziej wytrzymałe, a przede wszystkim na dłużej zachowują ładny i schludny wygląd. Ponadto, jeśli Twój pies lubi wszystko gryźć, miska metalowa może okazać się jedynym słusznym wariantem.

Rodzaje misek dla psa

Miski różnią się ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane. W sklepach znajdziesz zarówno modele plastikowe, metalowe, jak i ceramiczne. Dzieli się je także ze względu na odmienne cechy budowy. Mogą być bowiem małe, średnie i duże, a także wąskie i szerokie. Każde z nich będą idealne dla innej rasy. Miski plastikowe to jeden ze stabilniejszych wariantów. Są za to najmniej wytrzymałe. Obok tego rodzaju rozwiązania pojawia się wariant metalowych naczyń. Uznaje się je za śliskie i słabo utrzymujące się na podłożu, przez co mogą odsuwać się od psa podczas jedzenia. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się dobór stojaków, które pozwolą psu komfortowo zjadać posiłek.

Wśród różnych wariantów znajdą się również miski dla psa podwójne oraz pojedyncze. Nie jest to jednak bardzo praktyczne rozwiązanie, bowiem utrzymanie ich w czystości sprawia nie lada problem, gdy po jednej stronie znajduje się karma do zjedzenia, a druga strona wymaga umycia.

Zachowanie czystości

Pamiętaj o tym, aby zadbać o utrzymanie miski dla psa w czystości. Gdy Twój pupil od początku nie będzie miał warunków do swobodnego i komfortowego jedzenia, będzie się denerwował, aż w końcu zacznie wyrzucać jedzenie z miski.

Jeśli masz dużego psa, zadbaj o odpowiednią wielkość naczyń, a także ich wykonanie. Metalowe z pewnością sprawdzą się bardzo dobrze, lecz konieczne może okazać się zakupienie stojaka, tak aby pupil bez problemu mógł sięgać po przygotowane przez Ciebie smakołyki. Wybór miski to bardzo ważna kwestia, którą należy poddać chwili namysłu. Dobre nawyki żywieniowe zwierzaka, to gwarancja szczęśliwego i zdrowego życia czworonoga.