Zbiór wyjątkowych właściwości ciekłego azotu, zwanego potocznie nitro, sprawia, że wykorzystuje się go w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Skroploną formę tego pierwiastka stosuje się m.in. w wielu gałęziach przemysłu. Korzysta się z niego jednak także w gastronomii. Umożliwia on między innymi przygotowanie efektownych pokazów kulinarnych. Interesuje Cię ciekły azot w kuchni? Chcesz dowiedzieć się na jego temat nieco więcej? Zachęcamy do dalszej lektury tego tekstu.

Ciekły azot do kuchni - metoda na szybkie mrożenie

Zanim przejdziemy do nieco bardziej wyszukanych metod wykorzystania ciekłego azotu do kuchni, skupimy się na jego dość podstawowej funkcji. Skroplona forma azotu ma właściwości chłodzące, dzięki czemu można w przy jej pomocy dość szybko zamrozić wybrane produkty spożywcze. Wytwarza on atmosferę beztlenową, która sprawdza się w przypadku produktów mających tendencję do szybkiego psucia się. Nic więc dziwnego, że stosuje się go w restauracjach serwujących wyszukane dania oparte na drogich produktach, które muszą zachować świeżość. Ciekły azot w kuchni stosuje się więc nie tylko do ostatecznego przygotowania oraz nietuzinkowego serwowania potraw, ale i do tego, by poszczególne składniki były dłużej zdatne do spożycia.

Ciekły azot do kuchni molekularnej

Nie da się jednak ukryć, że ciekły azot do kuchni wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia potraw, które mają zwracać na siebie uwagę nie tylko smakiem, ale i wyglądem i sposobem podania. Odpowiednio wykorzystując jego właściwości, można przygotować m.in. ciepło-zimne potrawy. Pozwala on w szybki sposób zamrozić wierzchnią część dania w taki sposób, żeby jego wnętrze nadal było ciepłe. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo okazale i robi wrażenie na restauracyjnych gościach. Azot pozwala także na tworzenie nowych, coraz bardziej wymyślnych przepisów. Przykładem mogą być ekspresowo przygotowane desery i lody. Te wykonane przy pomocy skroplonego azotu powstają w niecałe 5 minut. Kucharze wykorzystują do nich niestandardowe składniki jak chociażby boczek. Lody o smaku boczku? To jest możliwe właśnie dzięki nitro. Dodatkowo są one podane w wyjątkowej oprawie. 

O czym pamiętać wykorzystując ciekły azot w kuchni?

Kucharze, przygotowując dania oparte na wykorzystanie ciekłego azotu, powinni zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, im większa zawartość tłuszczu w zamrażanym daniu, tym trwalsze ono będzie. Poza tym, podczas przyrządzania potraw należy zachować szczególną ostrożność. Niezwykle niska temperatura azotu sprawia, że kontakt z nim grozi nieprzyjemnym poparzeniem. Skroplony azot powinien być więc wykorzystywane z wszelkimi środkami bezpieczeństwa - wliczając w nie solidną ochronę dłoni i twarzy.

W czym przechowywać ciekły azot do kuchni?

By móc w pełni wykorzystać właściwości ciekłego azotu, należy zadbać o to, by był on odpowiednio przechowywany. Służą do tego specjalne naczynia kriogeniczne. Są to bardzo solidnie wykonane zbiorniki próżniowe, przygotowane do bardzo niskiej temperatury azotu. Podobnie jest w przypadku samego transportu tego skroplonej postaci tego pierwiastka. By został on przewieziony w miejsce docelowe w bezpieczny sposób, należy umieścić go w specjalnych dewarach transportowych. Jeśli więc interesuje Cię zastosowanie ciekłego azotu do kuchni, to musisz wcześniej zadbać o to, by mieć go jak przewieźć oraz przechować. W tym celu powinieneś zainwestować w specjalne próżniowe naczynia. Znajdziesz je chociażby w ofercie sklepu Cryogen.