Nóż jest jednym z najważniejszych narzędzi, które zabierasz w teren. Służy podczas samotnych wędrówek po górach, polowań i biwaków. Podpowiemy, jakie głownie noży sprawdzają się najlepiej i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dopasuj odpowiednią długość głowni noża 

Wybór długości głowni noża dopasuj do swoich potrzeb. Optymalna wielkość będzie różnić się w zależności od tego, do czego zamierzasz używać ostrza. 

Krótkie głownie 

Nóż z ostrzem dłuższym niż 15 cm jest nieporęczny i nie jest odpowiedni na długie wędrówki. Dlatego też najpopularniejszym wyborem są głownie o wymiarach od 10 do 13 centymetrów. Mają stosunkowo długą krawędź, więc nadają się do oprawiania zwierzyny oraz wykonania koniecznych napraw ekwipunku. 

Długie głownie 

Jeśli potrzebujesz uniwersalnego ostrza, które podczas wędrówek będzie odgrywało rolę podstawowego narzędzia pracy, wówczas zdecyduj się na głownię dłuższą niż 15 cm. Dzięki temu poza naprawami ekwipunku wykonasz także takie czynności jak np. rąbanie drewna na opał. 

Wybierz kształt głowni noża 

Kształt noża warunkuje jego przydatność w terenie. Jeśli zamierzasz polować, zdecyduj się na głownię typu drop point, która ma lekką krzywiznę brzucha i wypukły spadek grzbietu w kierunku czubka. Praktycznym rozwiązaniem są także ostrza o prostym grzbiecie w stylu skandynawskim.

Noże bojowe tworzone są na bazie ostrzy clip point. Mają mniejszą krzywiznę niż drop point, a ich grzbiet opada w linii prostej w kierunku czubka. Równie dobrze sprawdzą się głownie noża bowie, które także doskonale nadają się do zastosowań myśliwskich. 

Stwórz swój własny nóż 

Decydując się na półprodukty do samodzielnego składania noża, masz pełną kontrolę nad jego wykonaniem. Co więcej, możesz sięgnąć po elementy najwyższej jakości, które dają gwarancję niezawodności, nawet w najcięższych warunkach.

Głownie noży do oprawy znajdziesz w specjalistycznych e-sklepach, takich jak np. Birka. Wystarczy, że dobierzesz do nich odpowiednią rękojeść, która odpowiada Twoim oczekiwaniom. Zdecydujesz się na głownie noży ze stali damasceńskiej? A może pociąga Cię wyjątkowy design głowni Eklunda lub wykonywane ręcznie Puronvarsi? Doceniasz walory, które oferują doskonałe do zastosowań myśliwskich głownie noży Mora? 

Używanie wykonanego własnoręcznie narzędzia da Ci wiele satysfakcji, a zarazem pewność, że każda część została w nim umieszczona w przemyślany sposób. Poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia odpowiedni ekwipunek na szlaku, jest nie do przecenienia.