Piękne meble to szczególnie istotny element wnętrz, który zwraca uwagę każdego, kto wejdzie do pokoju. Zabudowa meblowa zazwyczaj zajmuje niemało miejsca, przez co niemal zawsze wrzuca się w oczy jako pierwsza. Między innymi z tego powodu oczekuje się, aby była ona nie tylko solidna i trwała, ale także cechowała się ładnym wyglądem.

Na estetyczny wygląd mebli oraz na ich funkcjonalność mają wpływ dobre zawiasy meblowe. Ich staranny montaż ma znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania, dlatego też warto poświęcić mu dłuższą chwilę, aby następnie zyskać pewność, że wszystko będzie działało prawidłowo. Jak zamontować zawiasy meblowe, aby dobrze współgrały z meblami i zapewniały płynne działanie?

Kiedy musisz wiedzieć, jak przykręcić zawiasy meblowe?

Meble to elementy niezbędne w każdym pomieszczeniu, dlatego trudno wyobrazić sobie mieszkanie w pustym, nieumeblowanym pokoju. Stanowią idealne miejsce do przechowywania potrzebnych rzeczy, zapobiegając tworzeniu się bałaganu. Estetycznie wykonane meble, które współgrają ze sobą pod względem wyglądu, pomagają ukryć te elementy wyposażenia, których nie chcesz trzymać w widocznych miejscach.

Oferty sklepów meblowych są niezwykle szerokie, również jeśli chodzi o gotowe propozycje od producentów. Mimo atrakcyjnych i designerskich rozwiązań może okazać się, że żaden z dostępnych produktów nie sprawdzi się w Twoim wnętrzu. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest nietypowy wymiar pomieszczenia, w którym ciężko jest umieścić każdą wielkość szafy. Niestety, może to się wiązać z niewykorzystaniem całego potencjału pomieszczenia. To sytuacja, której z pewnością każdy chciałby uniknąć.

Dobrym pomysłem jest zatem wybór mebli na wymiar, które idealnie dopasują się do Twojej przestrzeni. To Ty decydujesz, jakiego rodzaju mebli potrzebujesz. Gotowe konstrukcje często świetnie dopasowują się do Twojego wnętrza, jednak do odpowiedniego wykończenia prac niezbędne jest zastosowanie istotnych elementów, jakimi są zawiasy do mebli. To właśnie one umożliwiają prawidłowe działanie zabudowy meblowej. Jak zatem zamontować zawiasy meblowe, aby nie zniszczyć powierzchni nowych mebli?

Jak zamontować zawiasy meblowe? Rodzaje zawiasów

Staranny wybór mebli do pomieszczenia to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym ważnym etapem jest odpowiedni dobór zawiasów meblowych, które stworzą z meblami spójną i funkcjonalną całość. Choć wszystkie spełniają podobne zadania, to ich poszczególne rodzaje różnią się między sobą. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak przykręcić zawiasy meblowe, zapoznaj się ich dostępnymi gatunkami.

Wśród najpopularniejszych i obecnie najczęściej stosowanych zawiasów do mebli można wyróżnić:

  • zawiasy cylindryczne – ze względu na swoją zaokrągloną konstrukcję świetnie sprawdzą się w stołach, które posiadają blat rozkładany;
  • zawiasy puszkowe – zdecydowanie najczęściej wykorzystywana w meblach opcja. Ten uniwersalny rodzaj zawiasów sprawdzi się w większości rodzajów mebli. Chętnie montowany jest w profesjonalnych zakładach stolarskich, jednak z jego montażem zapewne poradzi sobie każdy. Jedynymi niezbędnymi narzędziami są wiertarka i wkrętak;
  • zawiasy z prowadnikiem – można je nazwać nieco ulepszoną wersją klasycznych zawiasów, ponieważ wykorzystują działanie specjalnej wsuwki, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. Zamontowanie zawiasu z prowadnikiem umożliwia wygodne rozsuwanie oraz zasuwanie mebli.

Przed montażem zawiasów ważne jest ich kupno w sprawdzonym sklepie – dzięki temu zyskujesz pewność, że zastosowane elementy będą spełniały swoje zadanie bez zarzutu. Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej uniwersalne zawiasy meblowe oferuje sklep gryc24.pl. Znajdziesz tam nie tylko klasyczne opcje, ale także rozwiązania gwarantujące dobre działanie mebli.

Jak montować zawiasy meblowe?

Montaż zawiasów meblowych powinien rozpocząć się od wywiercenia otworów. Ich odległości od górnej i dolnej krawędzi drzwi powinna wynosić minimum 10 cm. Wybrana odległość musi gwarantować, że zawias nie będzie nachodził na półki. Gotowe otwory powinny mieć ok. 15 mm głębokości i 35 mm średnicy. Ostatni krokiem jest zamontowanie zawiasów za pomocą wkrętów. Sprawdź zawiasy meblowe na stronie https://gryc24.pl/zawiasy-meblowe,c305,pl.html