Paralotnia to zmodyfikowana wersja lotni. W definicji tego słowa można przeczytać, że jest ona rodzajem szybowca o miękkim płacie nośnym. Jest to skrzydło, do którego przyczepione są: uprząż dla pilota, protektor chroniący go podczas upadku z niskiej wysokości oraz pojemnik ze spadochronem zapasowym. Marzysz o locie paralotnią? Zastanawiasz się, czy paralotniarstwo to sport dla Ciebie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

W jaki sposób działa paralotnia? 

Paralotnia unosi się za pomocą siły lotnej. Na sam lot znacząco wpływa prędkość poruszającego się obiektu. Samoloty charakteryzują się wysoką masą całkowitą, muszą więc poruszać się z większą prędkością, by utrzymać się w powietrzu. W przypadku paralotni masa pilota i sprzętu jest niewielka, dzięki czemu poruszanie się nie wymaga dużej prędkości.

Do uzyskania odpowiedniej prędkości i wysokości podczas lotu paralotnią wykorzystuje się kominy termiczne. W terminologii paralotniarskiej mówi się tak o cieple, które oddawane jest przez nagrzane powierzchnie – wody, skały lub tereny zabudowane. Ciepło nagromadzone w tych miejscach wypycha szybowiec w górę, zwiększając jednocześnie prędkość lotu. Lot przy pomocy kominów nazywany jest lotem termicznym.

Jak przygotować się do lotu? 

Paralotniarstwo jest uznawane za najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób na spełnienie marzeń o swobodnym lataniu. Ponadto dostępnym właściwie dla każdego, kto ma ogólnie dobry stan zdrowia i waży mniej niż 100 kg. Co więcej, nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Należy natomiast pamiętać, że lot paralotnią może się odbyć jedynie w sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli jest mgła, wieje silny wiatr lub pada deszcz, pilot decyduje o jego przełożeniu.

Jak przebiega lot paralotnią?


Interesuje Cię paralotniarstwo, ale pierwszy lot masz jeszcze przed sobą? Latanie w tandemie z pilotem wymaga od pasażera aktywnej współpracy (szczególnie w czasie startu i lądowania). Przed wzbiciem się w powietrze przechodzi on krótkie szkolenie dotyczące startu, zachowania w czasie lotu i lądowania. Z reguły start odbywa się pod wiatr lub w warunkach bezwietrznych. Na wysokości ok. 30 metrów pasażer może wsiąść w uprząż. Żeby to zrobić, należy podkurczyć i podnieść nogi, lekko odchylić się do tyłu i zająć miejsce w siedzisku. Obecnie używa się uprzęży, które umożliwiają bezproblemowe zajęcie wygodnej pozycji, najczęściej bez angażowania rąk. Kiedy pilot i pasażer wygodnie siedzą, zaczyna się właściwy lot, trwający 10-20 minut. Niesamowite widoki i wspaniałe przeżycia gwarantowane!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki