Pralka to urządzenie, które ma w domu chyba każdy Polak – a przynajmniej prawie każdy. Jednak jak każde urządzenie mechaniczne, również pralki czasami się psują. Może to wynikać z wad konstrukcyjnych, ale również ze zwykłego, naturalnego zużycia poszczególnych części. Tak czy inaczej, konieczna będzie naprawa. Wiele napraw można wykonać samodzielnie – niezbędna jest podstawowa wiedza techniczna i zestaw narzędzi. Z innymi jednak trzeba będzie udać się do specjalisty.

Kiedy należy sprawdzić pralkę?

Prawidłowo funkcjonująca pralka powinna działać dokładnie tak, jak przewidział to jej producent – to dość prosta i intuicyjna definicja, która w zasadzie doskonale oddaje problem, ale jednak wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Kiedy więc należy podejrzewać, że z naszą pralką coś się dzieje? Najprościej jest w sytuacjach oczywistych. Cieknąca pralka zawsze oznacza awarię (niekoniecznie poważną). Urządzenie zatrzymujące się w środku programu również powinno być sprawdzone. Czasem jednak warto zwrócić uwagę również na bardziej subtelne sygnały. Jeżeli na przykład pralka zaczyna pracować głośniej, można podejrzewać, że coś się dzieje. Tak samo w sytuacji, w której drgania w czasie pracy pralki stają się bardziej intensywne. Takie sytuacje nie muszą wcale świadczyć o awarii. Często natomiast oznaczają, że coś się właśnie w pralce zużywa i poważna awaria może nastąpić już wkrótce. W takiej sytuacji zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem.

Serwis pralek - Mysłowice

Kiedy warto spróbować naprawić pralkę samodzielnie?

Naprawa pralek w zasadzie zawsze zaczyna się tak samo – od ustalenia co właściwie się w danym urządzeniu zepsuło. Awarii może ulec układ sterowania pralką albo któryś z jej elementów mechanicznych. Sprawa może też być zupełnie trywialna – jak nieszczelność któregoś z elementów hydrauliki. Warto więc w pierwszej kolejności spróbować obejrzeć pralkę samemu.

Na początku sprawdzamy filtr – jego zapchanie jest najczęstszą przyczyną problemów z pralką. Jeżeli z filtrem jest wszystko w porządku, a pralka nadal nie działa prawidłowo, to warto otworzyć jej obudowę. Nawet jeżeli nie dysponujemy fachową wiedzą, to problemy takie jak rozłączenie któregoś z przewodów, czy jego uszkodzenie, nie powinny ujść naszej uwadze. Warto wiedzieć, że w Internecie znaleźć można dziś sporo filmów instruktażowych, dzięki którym podstawowe naprawy można wykonać samodzielnie.

Kiedy koniecznie trzeba udać się po pomoc specjalisty?

Kiedy już sprawdziliśmy pralkę i posiadana przez nas wiedza nie pozwala na wykrycie i usunięcie problemu, to jest to najlepszy moment na wezwanie fachowca. W tym kontekście warto przede wszystkim wspomnieć o jednej rzeczy. W przypadku urządzeń nowoczesnych, z wyższej półki cenowej, należy przede wszystkim korzystać z pomocy autoryzowanych serwisów.

Jeżeli nasze urządzenie jest jeszcze w okresie gwarancyjnym (a z jakiegoś powodu nie mamy ochoty odsyłać go do producenta), to nieautoryzowana naprawa może spowodować utratę gwarancji. W przypadku urządzeń starszych korzystanie z usług profesjonalnych, autoryzowanych serwisów zawsze jest gwarancją tego, że naprawa zostanie wykonana prawidłowo i zgodnie z zaleceniami producenta.