Każdy zapalony snowboardzista powinien wiedzieć – jak dobrać wiązania snowboardowe do deski? Jest to bardzo ważna kwestia, której nie powinno się bagatelizować. Właściwy wybór wiązań sprawi, że jazda na snowboardzie będzie bardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczna. Działanie najwyższej jakości wyrobów, jakimi są wiązania snowboardowe, ma na celu stabilne przymocowanie stóp sportowca do deski.

Dzięki nim są one ustawione w odpowiedniej pozycji w czasie zjazdów i nie ulegają przemieszczeniu. Ponadto wiązania snowboardowe mają za zadanie przenosić ruchy sportowca na deskę. Warto zatem wiedzieć, jakie wiązania trzeba kupić, aby gwarantowały 100 % wygody używania i pełne bezpieczeństwo.

Jak dobrać wiązania snowboardowe do deski? – praktyczne porady

Zdaniem specjalistów należy decydować o wyborze sprzętu takiego jak wiązania snowboardowe, dopiero w momencie, kiedy snowboardzista posiada już odpowiednią deskę i buty snowboardowe. Wynika to z faktu, że wiązania powinny odpowiadać stopniowi twardości butów i deski. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tych elementów wyposażenia, będą one ze sobą optymalnie współgrały podczas jazdy, co jest bardzo ważnym aspektem. Przed zdecydowaniem się na określony model wyrobu, jakim są wiązania snowboardowe, warto przymierzyć je do butów. W taki sposób można sprawdzić, czy dane modele do siebie pasują. Należy mieć na uwadze, że płyta wiązań nie może być szersza niż buty snowboardowe. Nawet pół centymetra różnicy w tym zakresie może wpływać na komfort jazdy. Trzeba zatem maksymalnie dopasować do siebie te dwa wyroby. Kolejnym krokiem jest przymiarka wiązań do konkretnego modelu deski. W tym przypadku płyta wiązań również nie powinna wystawać poza krawędzie deski. Modele wiązań snowboardowych są najczęściej dostępne w rozmiarach S, M i L. Podczas ich zakupu warto posiłkować się tabelami rozmiarowymi poszczególnych producentów, w których można znaleźć informacje na temat rozmiarów wiązań, odpowiednich do wielkości stopy snowboardzisty.

Idealna twardość wiązań snowboardowych

Warto mieć na uwadze, że wiązania snowboardowe powinny mieć odpowiednią twardość,  dopasowaną do twardości butów i deski. Ten czynnik jest adekwatny do poziomu umiejętności jazdy danego snowboardzisty. Zdaniem specjalistów, osoby początkujące powinny wybierać dla siebie wiązania snowboardowe, które są miękkie. Dzięki temu nauka jazdy na snowboardzie będzie dla nich dużo łatwiejsza i wygodniejsza. Osoby, które preferują freestylową jazdę, również powinny zdecydować się na miękkie wiązania. W przypadku, gdy snowboardzista ma już swój ulubiony styl jazdy i pewne doświadczenie w tym zakresie, to powinien on postawić na wiązania snowboardowe o średniej twardości. Dzięki tak dobranemu produktowi będzie mógł czerpać maksymalną przyjemność z jazdy. Z kolei bardzo doświadczeni i zaawansowani sportowcy warto by zdecydowali się na zakup twardych wiązań. Dedykowane są one również sportowcom uprawiającym freeride. Tego rodzaju sprzęt doskonale sprawdza się w trudnych i ciężkich warunkach. Stanowi on doskonałą pomoc na stoku dla profesjonalnego snowboardzisty. To produkty wykonane z doskonałych materiałów, odpornych na działanie czynników zewnętrznych.

Rodzaje wiązań snowboardowych

Producenci wiązań snowboardowych oferują obecnie różne modele wiązań. Są one na tyle zróżnicowane, że każdy snowboardzista, bez problemu wybierze dla siebie najlepszą z możliwych opcję. Do zdecydowanie najpopularniejszych wyrobów należą klasyczne wiązania snowboardowe. Są to przede wszystkim wiązania strap on, które wyposażone zostały w dwa paski, zapinające się za pomocą specjalnych pompek. Zdaniem specjalistów takie wiązania snowboardowe są niezawodne i spełniają swoją rolę w każdych warunkach. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest tzw. szybkie zapinanie. Tego rodzaju wiązanie składa się z odchylonej łyżki, dzięki której w błyskawiczny sposób można doprowadzić do zapięcia wiązania. Wielu snowboardzistów decyduje się na taki model z uwagi na to, że jest to bardzo praktyczna opcja - nie trzeba za każdym razem regulować pasków, wystarczy wsunąć buty snowboardowe od strony łyżki. Jeżeli snowboardziście zależy na wygodzie, to powinien on zdecydować się właśnie na taki rodzaj wiązań. Na rynku można znaleźć również inne rodzaje tego typu produktów, jednak nie cieszą się one taką popularnością, jak klasyczne modele wiązań. Świadczy to o tym, że warto wybierać zawsze sprawdzone modele. To wyroby znanych i cenionych firm, specjalizujących się w produkcji tego sprzętu narciarskiego.

Odpowiednie wiązania snowboardowe, są elementem, bez którego jazda na desce nie będzie możliwa. W związku z tym każdy snowboardzista powinien poświęcić czas na dobór właściwego wyrobu z tej kategorii. Warto wziąć pod uwagę takie elementy jak twardość wiązań, ich rozmiar i sposób zapinania. Najlepszym pomysłem będzie dobór wiązań względem butów i deski snowboardowej, która zakupiona została wcześniej. W taki sposób można stworzyć dla siebie idealny komplet do jazdy na snowboardzie.