Zmatowiałe reflektory w samochodzie stanowią zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale i innych uczestników drogi. Jest to normalne, szczególnie w starszych modelach pojazdów, że z czasem obudowa pokrywa się brudem. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób przywrócić im dawny blask. Polerowanie reflektorów jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Sprawdź, jak zrobić to w szybki i łatwy sposób.

Dlaczego reflektory w Twoim samochodzie matowieją?

Z biegiem czasu wszystkie podzespoły w samochodzie ulegają pewnemu zużyciu. Dotyczy to również reflektorów, które są szczególnie narażone na procesy starzenia. Mają na to wpływ zmienne warunki atmosferyczne, sól drogowa i piasek, a także kwaśne deszcze. Właśnie takie małe uszkodzenia mogą prowadzić do poważnego zmatowienia lamp samochodu. Przez to strumień światła nie jest tak silny, jak wcześniej i rozchodzi się pod zupełnie innym kątem. Przekłada się to na znaczne pogorszenie widoczności i wyglądu auta.

Większość lamp wykonuje się z tworzyw sztucznych, które są szczególnie wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Zmatowienie reflektorów to także ryzyko odmowy dopuszczenia pojazdu do ruchu podczas przeglądu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób poprawnie wykonać polerowanie reflektorów.

Polerowanie reflektorów w kilku krokach

Przystępując do odświeżania reflektorów w swoim samochodzie, musisz odpowiednio zabezpieczyć elementy znajdujące się wokół. Zacznij od umycia i dokładnego osuszenia przednich lamp i miejsc znajdujących się dookoła nich. Na zderzak, maskę i błotnik warto nakleić papierową taśmę, dzięki której unikniesz ich porysowania. Jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia w szlifowaniu, najlepiej będzie, jeśli pokryjesz je dwoma lub trzema warstwami. Dopiero teraz możesz rozpocząć właściwe polerowanie reflektorów.

Pierwszym etapem jest szlifowanie. To najważniejszy krok podczas procesu renowacji. Od niego zależy, czy z powierzchni lampy usuniesz wszystkie defekty i czy finalny efekt naprawy będzie równomierny na całej powierzchni. Przed rozpoczęciem wrzuć wszystkie ścierne krążki do miski z chłodną wodą na kilka minut. Następnie przykręć głowicę amortyzującą do polerki. Do rzepu głowicy przyczep pierwszy krążek papieru ściernego o gradacji 800. Stosuj obroty nieprzekraczające 600 na minutę. Pamiętaj, by używać średniej siły nacisku i równo prowadzić krążek ścierny.

Drugim krokiem jest usunięcie zmatowień powstałych po pierwszym etapie pracy. Na całej powierzchni rozprowadź pastę polerską. Na gwint polerki nakręć pad polerski. Podczas pracy korzystaj z możliwie najwolniejszych obrotów, jakimi dysponuje Twoje urządzenie. Reflektor poleruj na przemian ruchem pionowym i poziomym tak długo, aż pasta polerska zmieni się na szklistą. Resztki pasty usuń za pomocą płynu do mycia szyb.

Na koniec nałóż niewielką ilość środka do konserwacji i rozprowadź go równomiernie na całej powierzchni. Ciesz się idealnie wypolerowanymi reflektorami! 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki