Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmiany na rynku motoryzacyjnym postępują w galopującym tempie. Producenci prześcigają się w technologii wykonania oraz wyposażenia aut. Tego typu trend ma swoje odbicie w jakości oferowanych produktów i w ich cenie. Wszystko to sprawia, że samochód staje się dla swojego właściciela oczkiem w głowie. Czy to właściwy kierunek? Trudno jednoznacznie oceniać. Jedno co jest pewne to fakt, że o to, co jest dla nas cenne chcemy dbać, jak najlepiej. I dobrze! Czy mycie silnika samochodu to już przesada, czy zwykła pielęgnacja? Na co uważać i czym się kierować? Idźmy dalej!

Po pierwsze bezpieczeństwo silnika

Zanim coś cię podkusi, aby umyć silnik, dobrze się zastanów nad procedurą. Nie zawsze najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Dlaczego? Dlatego, że do wykonania tej czynności nie wystarczy użyć ciepłej wody z mydłem. Dzisiejsze samochody, a w tym ich silniki naszpikowane są elektryką. Nieumiejętnie dobrane środki mogą wręcz unieruchomić pojazd!

Czy w takim razie pozwolić, aby brud osadzający się na silniku nawarstwiał się? Przecież powszechnie wiadomo, że regularna pielęgnacja zapobiega zużyciu. Prawda! Zastanówmy się, więc jakie mamy opcje?

Sprawdzone metody czyszczenia silnika samochodu

Po pierwsze nie szkodzić. To zasada obowiązująca nie tylko przy myciu silników. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać zabieg, w pierwszej kolejności dostosuj detergent do modelu mytego silnika. Na rynku kosmetyków samochodowych dostępna jest cała paleta produktów dedykowanych pod konkretne modele aut. Znajdziesz je między innymi w ofercie sklepu Car Cosmetic. Po drugie zasięgnij opinii eksperta, jak dany detergent stosować i czym go po zakończeniu czyszczenia skutecznie zmyć.

Druga opcja to zlecenia zabiegu mycia silnika profesjonalistom. Wyspecjalizowane salony lub warsztaty samochodowe oferują swoim klientom takie usługi. Fachowcy, wiedzą które elementy są najbardziej wrażliwe. Co za tym idzie? Należycie je zabezpieczają przed rozpoczęciem całego procesu mycia. Koszt tego typu rozwiązania nie jest wysoki i waha się, pomiędzy 30-100 zł. Wszystko oczywiście zależy od stopnia skomplikowania czynności.

Istnieje jeszcze trzecia możliwość. Właściciel auta jest równocześnie jego mechanikiem. Nieważne, czy to zawód, czy hobby. Ważne, że ma wiedzę na temat budowy silnika. W tej sytuacji cały proces pielęgnacji staje się prosty i stosunkowo szybki.

Pamiętaj! Mycie silnika wymaga odpowiednio dobranego miejsca

Ważna sprawa! Miejsce przeprowadzenia zabiegu. Planujesz samodzielne czyszczenie? Sprawdź, czy masz dostęp do profesjonalnie przygotowanego miejsca. Z uwagi na substancje szkodliwe dla środowiska, które znajdują się w olejach i smarach nie można myć silnika we własnym ogródku. Niestety, dostępne myjnie samochodowe często zakazują wykonywania tej czynności na ich terenie. Zatem, jak dobry zwyczaj nakazuje, zanim się do czegoś zabierzesz, pomyśl! Skompletuj dane i oceń realnie własne możliwości. Jeśli czujesz moc, to działaj!