Rolety rzymskie to bardzo popularne i efektowne ozdoby okienne. Nadają się do różnego rodzaju aranżacji wnętrz. Jednocześnie dodadzą stylu oraz charakteru pomieszczeniom, dlatego doskonale sprawdzają się zarówno w kuchni, łazience jak i salonie. Tego typu rolety jesteśmy w stanie uszyć samodzielnie w dosyć prosty sposób. Oczywiście wymaga to od nas poświęcenia nieco czasu oraz wcześniejszego zaznajomienia się z tematem. Oto kilka porad jak uszyć roletę rzymską.

Z jakiej tkaniny uszyć roletę rzymską?

Gdy zdecydujemy się na uszycie rolety rzymskiej musimy przemyśleć kilka kwestii dotyczących jakie są nasze oczekiwania wobec takiej rolety. Jeżeli zależy nam na dużym stopniu zaciemnienia tkanina powinna być gruba i cechować się mała przepuszczalnością światła. Natomiast jeśli nie zależy nam na dużym zaciemnieniu możemy zdecydować się na lekki półprzeźroczysty materiał. Ważnym elementem do przemyśleń jest również kolorystyka oraz wzór tkaniny. Z racji tego, że sami wykonamy roletę wybór jest niemal nieograniczony.

Co jest potrzebne do uszycia rolet?

  1. Tkanina - Do wykonania rolety będzie potrzebny kawałek dowolnego prostego materiału.
    2. Kreda bądź ołówek- Pozwoli nam określić pomocne linie wzdłuż, których będzie przebiegać szycie.
    3. Linijka, szablon bądź metrówka -Pozwoli wyznaczyć proste linie.
    4. Rzep na taśmie bądź w rolce - Dzięki niemu zyskamy możliwość zamocowania rolety do ściany.
    5. Listewki drewniane lub plastikowe - Będą wewnętrznym, poprzecznym stelażem naszej rolety.
    6. Niewielkie kółka bądź rolki plastikowe - Po dwa na każdą listewkę.
    7. Żyłka lub linka np. nylonowa
    8. Przybory krawieckie: Maszyna do szycia, nici, nożyczki. Jeżeli zdecydujemy się na szycie ręczne musimy liczyć się z tym, że cała praca zajmie nam więcej czasu niż gdy wspomożemy się maszyną do szycia.

Krok po kroku:

KROK nr 1

Najważniejsze jest ustalenie wymiarów naszej rolety. Aby to ustalić należy dokładnie zmierzyć okno lub otwór okienny. W tym celu dla ułatwienia pracy można narysować okno na kartce i opisać konkretne wymiary na rysunku. Wymiary te są bardzo ważne i trzeba w nich uwzględnić mechanizm montowania rolety. Roleta może być mocowana np. do sufitu, do ramy okna.

KROK 2

Następnym krokiem jest stworzenie wykroju naszej rolety.  Kiedy już zmierzyliśmy okno mamy określony wymiar rolety. Warto przysiąść do naszego rysunku rolety i dokonać dokładnych obliczeń. Do każdej z krawędzi trzeba dodać odpowiednią ilość materiału. Tak aby wystarczyło na podwinięcie.

  - Do szerokości: dodajemy łącznie 8 cm, po 4 cm na każdy z boków.

  - Do długości: od dołu dodajemy 8 cm. Tak aby materiał starczył na podwinięcie materiału oraz żeby było miejsce na obciążnik dla naszej rolety.

  - Do długości: od góry dodajemy 5 cm na podwinięcie.

Rozkładamy wybrany materiał na płaskiej powierzchni. Następnie zabieramy się do rozrysowania linii pomocniczych. Najpierw rysujemy okienko o wymiarach okna. Kolejno rysujemy ramę z dodanych do długości oraz szerokości wartości. W ten sposób mamy dwa kształty mniejszy oraz większy. Mniejszy powinien stanowić wnętrze większego. Następnie mniejszy kształt dzielimy za pomocą poprzecznych linii na równe paski. Dzięki temu wyznaczymy miejsca, w których będą przebiegały nasze tunele na patyczki lub listewki usztywniające. Rysowanie najlepiej rozpocząć od góry tkaniny. Gdy mamy wszystko rozrysowane należy zmierzyć listewki usztywniające. Następnie narysowane wcześniej poprzeczne linie poszerzamy równomiernie od góry i doły tak aby powstały tunele na nasze listwy. Narysowaną wcześnie linię wyznaczającą środki tuneli należy delikatnie wymazać tak aby nie była myląca w trakcie szycia.

Następnie za pomocą nożyczek wycinamy nasz wykrój. Cięcie powinno przebiegać zgodnie z liniami największego narysowanego kształtu.

Krok 3

W trzecim kroku zabieramy się za prasowanie. Odwracamy materiał na lewą stronę, wyginamy do linii pomocniczych naszego mniejszego kształtu. Następnie zaprasowujemy brzegi składając je w pół do środka. Zaprasowujemy tak każdy wygięty bok materiału. Najlepiej prasować boki w kolejności takiej samej w jakiej będziemy szyć. 

Krok 4 

Kolejnym naszym krokiem jest szycie. Obracamy tkaninę wzorem do góry i szyjemy. Najlepiej rozpocząć od poprzecznych tuneli na listwy, a dopiero później obszyć podwinięte i zaprasowane brzegi.

Krok 5

Na tym etapie nasza praca ma już kształt rolety.

Obszyte tunele wsuwamy listwy usztywniające. Następnie przygotowujemy rolety do montażu. Wzdłuż bocznych krawędzi montujemy na końcach listewek kółeczka za pomocą przeciągniętej od góry do dołu żyłki nylonowej. Gdy już zamotujemy wszystkie rolki na górze przyszywamy taśmę z rzepem. 

W tym momencie mamy gotową roletę rzymską. Od nas zależy czy chcemy dokupić dodatkowe elementy takie jak np. prowadnice.

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz dowiedzieć się o wiele więcej rzeczy. Dużo wartościowych poradników najdziesz na stronie K-bro.pl w Brodnicy.

 

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki