W sezonie wakacyjnym wielu Polaków wyjeżdża poza granice kraju, aby móc wygrzewać się w ciepłym słońcu i korzystać z uroków zagranicznych państw. Jednak wyjazd za granicę to nie tylko planowanie podróży, ponieważ żeby móc korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje dany kraj, trzeba umieć się porozumieć z jego mieszkańcami, do czego niezbędne będą podstawowe zwroty po angielsku. Oprócz tego warto zapoznać się z listą zabytków i ciekawych miejsc, które zamierzamy odwiedzić. Co jeszcze warto przygotować przed wyjazdem za granicę?

Podstawowe słownictwo i zwroty przydatne za granicą

Komunikacja jest absolutną podstawą podczas pobytu za granicą. W recepcji, w hotelu, restauracji czy w sklepie – wszędzie potrzebne będą pewne umiejętności komunikacyjne, które pozwolą na uzyskanie zadowalających efektów rozmowy. Podstawowe zwroty po angielsku będzie można zastosować w każdej sytuacji, aby porozumieć się z mieszkańcami wszystkich krajów świata. Zamiast jednak uczyć się pojedynczych słówek, warto przyswoić 10 angielskich zwrotów gotowych do użycia w hotelu lub na mieście.

Aby się przywitać, najbardziej uniwersalnym zwrotem będzie Hello, który jest używany najczęściej. Mimo tego, w języku angielskim takie mało formalne przywitanie jest odpowiednie w prawie każdej sytuacji. Bardziej oficjalne powitania typu good morning, good evening czy good afternoon przydają się jedynie w urzędach lub w sytuacjach, gdy ktoś pierwszy przywita nas w ten sposób. Kiedy chcemy zwrócić czyjąś uwagę, wystarczy użyć zwrotu Excuse me, który można porównać do naszego: przepraszam. Do mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach należy użyć zwrotu I need + rzecz, której potrzebujemy. Dla przykładu, aby poprosić o ręcznik, wystarczy powiedzieć: I need a towel.

Jak podziękować po angielsku? To bardzo proste! Thank you to właśnie angielski odpowiednik polskiego dziękuję. Żeby kupić bilety na jakikolwiek przejazd czy atrakcję wystarczy połączyć poprzednie zwroty i powiedzieć Hello! I need two tickets. Przydatne może być także zdanie: Ja nie rozumiem, które po angielsku brzmi I don't understand oraz zwrot na przeprosiny, czyli I'm sorry. Żeby natomiast zapytać o drogę, wystarczy powiedzieć Where is…? i uzupełnić o nazwę obiektu, którego szukamy. Aby z kolei o coś uprzejmie poprosić, zadajemy pytanie Can you… i dodajemy czasownik, na przykład pytanie: Czy możesz mi pokazać? powinno wyglądać tak: Can you show me? Osoby, które chcą zamówić piwo w klubie, powinny użyć zwrotu Beer, please!

Niezbędne rzeczy osobiste

Do wyjazdu za granicę będą przydatne nie tylko zwroty komunikacyjne, ale także pewne rzeczy materialne. Każdy z nas zna na pewno sytuacje, gdy sami zapomnieliśmy czegoś zabrać i musieliśmy to zakupić na miejscu lub przeżyć bez tego. Żeby więc nie pozwolić sobie na takie przeoczenie ponownie, warto przygotować listę najpotrzebniejszych przedmiotów, które będą niezbędne.

Nie można zapomnieć o najważniejszych dokumentach, takich jak dowód osobisty czy paszport. Trzeba zaopatrzyć się również w odpowiednią ilość ubrań i bielizny, która wystarczy na cały pobyt. Osoby, które przyjmują regularnie leki, także nie mogą o nich zapomnieć. Oczywiście, trzeba mieć także własne kosmetyki, ładowarkę do telefonu, pieniądze i dobry humor.

Konsultacja lekarska przed wyjazdem za granicę

Przed wyjazdem za granicę, bez względu na jego długość, warto udać się do lekarza medycyny podróży na konsultację. Podczas wizyty trzeba udzielić lekarzowi informacji o formie wyjazdu, warunkach podróży i pobytu, długości trasy, czasie trwania i zagrożeniach, o których wiemy. Konieczne jest także poinformowanie o przebytych chorobach, zażywanych lekarz i dotychczasowych szczepieniach oraz uczuleniach.

Wówczas lekarz może w pełni ocenić nasz aktualny stan zdrowia i możliwości wyjazdowe. Wizyta u lekarza jest szczególnie istotna dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe. Trzeba zapytać, czy nie zaostrzą się one podczas podróży i czy nie będą stanowić zagrożenia dla naszego życia. Praktyczne jest także posiadanie dokumentu od lekarza, gdzie znajdzie się opis schorzenia i wskazania do postępowania.