Czy trawy ozdobne wymagają specjalnego zabezpieczenia na zimę? Zdecydowanie tak. W pierwszym roku po posadzeniu konieczna jest ochrona wszystkich gatunków traw przed mrozem i zimnym wiatrem. W następnych latach należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie gatunków, które nie są mrozoodporne. Jest wśród nich wiele chętnie sadzonych w ogrodach egzotycznych traw ozdobnych.

Zabezpieczenie traw na zimę nie jest ani trudne, ani drogie, ani bardzo czasochłonne. Trzeba tylko wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Konieczne będzie zarówno związanie pędów traw w charakterystyczne snopki, jak i kopczykowanie w celu zabezpieczenia przed mrozem korzeni roślin. Do ochrony traw przed chłodem przydadzą się naturalne materiały izolacyjne jak na przykład kora oraz gotowe okrycia zimowe dla roślin zrobione z agrowłókniny. Sprawdź, jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę.

Jakie gatunki traw wymagają zabezpieczenia na zimę?

Choć niektóre gatunki traw są uznawane za w pełni mrozoodporne i zimozielone- przykładowo kostrzewa sina Festuca cinerea, kostrzewa Gautiera Festuca gautierii, liczne gatunki turzyc Carex, kosmatka śnieżna Luzula nivea, czy mrozoodporny bambus fargesia rdzawa Fargesia rufa, to jednak również one w pierwszym roku po posadzeniu wymagają zabezpieczenia przez niskimi temperaturami w zimie.

Starsze egzemplarze powinny natomiast bez problemu przezimować bez zabezpieczenia.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku wrażliwych na chłody egzotycznych traw ozdobnych jak na przykład:

-rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides,
- ostnica cieniutka Stipa tenuissima,
- imperata cylindryczna Imperata cylindrica.

Te gatunki wymagają porządnego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami.

Szczególnie wrażliwe na mrozy są również młode egzemplarze bardzo popularnego gatunku, jakim jest miskant chiński Miscanthus sinensis.

Jak zabezpieczyć trawy na zimę?

Aby trawy nie przemarzły, kluczowe jest zabezpieczenie korzeni i nasady rośliny. Bardzo istotne jest również odpowiednie związanie pędów i liści. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo:

1. Wiązane traw.

Uschniętych liści traw nie powinno się ścinać jesienią. Związane w estetyczne snopki będą nie tylko estetycznie wyglądać, ale również stanowić dla rośliny dodatkową naturalną ochronę przed wiatrem i mrozem.

Powinniśmy je związać, ponieważ zostawione luzem z pewnością się połamią, wiatr rozniesie je po całym ogrodzie i nie tylko nie spełnią idealnie swojej funkcji, ale również narobią sporo bałaganu.

Wiązanie traw rozpoczynamy, gdy liście są już suche. Nie związujemy jeszcze zielonych liści lub takich namokniętych po silnych opadach, ponieważ szybko zaczną gnić i butwieć. Trawy najlepiej więc wiązać w słoneczny i suchy dzień. Użyjmy do tego mocnego naturalnego sznurka jak na przykład sznurek jutowy lub sznurek konopny.

Ładny i trwały snopek uformujemy wiążąc trawy w 2-3 miejscach na różnych wysokościach. Snopki pomogą rośliną przetrwać zimę i będą ładnie się prezentować. Kiedy spadnie śnieg i osadzi się na nic, powstanie bardzo malowniczy obrazek.

Jeśli mamy w ogrodzie szczególnie cenne i bardzo wrażliwe na chłody trawy, wówczas oprócz związania ich w snopki, możemy również zastosować matę słomianą. Stwórzmy z niej dodatkową warstwę zabezpieczającą wokół snopka i porządnie zwiążmy sznurkiem. Pamiętajmy, że można tutaj używać wyłącznie naturalnej słomianej maty. Nie obwijajmy snopków traw żadnymi plastikowymi siatkami ani workami.

2. Okrywanie traw.

Nasadę trawy przed zimą trzeba okryć, aby ochronić tę wrażliwą część rośliny przed działaniem niskich temperatur. Doskonale sprawdzą się tutaj takie naturalne materiały jak kora, czy torf, z których warto usypać niewielki kopczyk u podstawy rośliny.

Jeśli zima jest wyjątkowo mroźna lub rośliny są młode, wówczas warto porządnie zabezpieczyć również zimozielone gatunki traw takie jak przykładowo kostrzewy. Możemy to zrobić, okrywając je gałązkami iglaków lub białą agrowłókniną.
Gotowe kaptury lub rękawy z agrowłókniny kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Przed ich nałożeniem na źdźbła trawy, warto je lekko związać w luźny przewiewny snopek. Użyjmy do tego naturalnego sznurka. Pamiętajmy też o nieco mocniejszym przywiązaniu materiału u podstawy roślin oraz w przypadku rękawów agrowłókninowych o porządnym związaniu ich u góry, aby na roślinę nie napadał śnieg.

Trawy ozdobne często sadzone są nie tylko w ogrodach, ale również w dużych skrzyniach lub donicach na balkonach i tarasach. Rośliny uprawiane w pojemnikach są znacznie bardziej narażone na przemarzanie, aniżeli te rosnące w gruncie, więc trzeba je odpowiednio zabezpieczyć niezależnie od gatunku.

Najlepiej byłoby całą donicę z trawą wkopać na okres zimowy do gruntu w ogrodzie, a liście związać w snopek. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas zabezpieczmy pojemnik, w którym rosną trawy styropianem, lub wstawmy go do innej większej skrzyni, lub donicy wypełnionej wełną mineralną, czy suchymi liśćmi.

Partnerem artykułu jest sklep Bilscy.info oferujący byliny, trawy i cebulki kwiatowe od 1975 roku.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki