Wypożyczając samochód – niezależnie czy na potrzeby prywatne, czy służbowe – trzeba liczyć się z koniecznością podpisania umowy, a także okazaniem niezbędnych dokumentów, jakie potwierdzą choćby posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Procedura nie jest skomplikowana, ale warto się z nią zapoznać wcześniej. Pomożemy wam w tym, wskazując najistotniejsze etapy związane z najmem samochodu.

Rezerwacja

Zatem, jak wynająć samochód w Toruniu i ile to kosztuje? Zacznijmy od najprostszej rzeczy, jaką jest rezerwacja wybranego samochodu. Dzięki internetowi można jej dokonać w ciągu kilku chwil, decydując się na konkretny model auta, a także poznając cenę wynajmu. Rezerwacja daje gwarancję, że w konkretnym dniu samochód będzie na pewno dostępny. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest także możliwość wyboru opcjonalnych elementów oferty.

Należy do nich między innymi wyposażenie dodatkowe, zgłoszenie drugiego kierowcy czy chęci wyjazdu poza granice Polski. Dokonanie rezerwacji oszczędza czas, bowiem późniejsze sporządzenie umowy czy przekazanie samochodu trwa bardzo krótko. W Carfree możecie zarezerwować pojazd zarówno poprzez stronę internetową, jak i kontaktując się telefonicznie z pracownikiem wypożyczalni.

Niezbędne dokumenty

Przed odbiorem samochodu musisz przygotować niezbędne dokumenty, jakie należy okazać w wypożyczalni. Pierwszym z nich, można rzec – najważniejszym, jest prawo jazdy. Kierowca musi je posiadać od minimum roku. Dotyczy to także ewentualnego drugiego kierowcy, którego zgłosiliście na etapie rezerwacji pojazdu. Trzeba także pamiętać, że wypożyczalnia wymaga, aby osoby prowadzące samochód ukończyły 21 lat.

Dodatkowym elementem jest wniesienie kaucji. Co do zasady carfree.pl nie żąda tej formy zabezpieczenia od swoich klientów, ale tylko w sytuacji, w której mają obywatelstwo polskie i wybrali samochód spoza segmentu premium. W przypadku obcokrajowców natomiast niezbędne jest wpłacenie kaucji, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu. Kwoty zabezpieczenia zaczynają się już od 500 złotych.

Podpisanie umowy i odbiór pojazdu

Jak wspomnieliśmy, wcześniejsza rezerwacja znacznie przyspiesza sam proces podpisywania umowy i odbioru samochodu. W ustalonym czasie na miejscu pojawia się pracownik wypożyczalni, dysponujący gotowymi dokumentami. Warto jedynie sprawdzić, czy wszystkie dane są prawidłowe, a następnie podpisać kontrakt. Wówczas można także ustalić lub doprecyzować kwestie związane z miejscem zwrotu pojazdu.

Kolejnym etapem formalnym jest samo przekazanie pojazdu. Pracownik wypożyczalni dysponuje gotowym protokołem, który uzupełniany jest na miejscu. Określa on między innymi rodzaj pojazdu, stan licznika, widoczne uszkodzenia i inne istotne elementy. Podpis klienta pod tym dokumentem kończy kwestie formalne i od tego momentu można już korzystać z wypożyczonego samochodu, zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Jak widać – wynajem samochodu nie jest procedurą skomplikowaną, pod warunkiem, że przygotujemy wcześniej wszystkie niezbędne dokumenty. Bardzo dobrym rozwiązaniem, usprawniającym kwestie formalne, jest rezerwacja pojazdu. Pamiętajcie o tym, a odbiór wynajętego auta odbędzie się szybko i bezproblemowo.