Podroż na wakacje samolotem zawsze jest dużym przeżyciem, a zwłaszcza kiedy wybierasz się po raz pierwszy.

Jeśli to Okęcie jest twoim miejscem startu, to najpierw musisz dotrzeć na parking przy lotnisku Chopina w Warszawie - warto skorzystać z parkingów otaczających lotnisko, które oferują atrakcyjne ceny jak parkingiokecie.pl. Potem pozostaje Ci udanie się do terminalu i przejście pełnej kontroli i rejestracji bagażu, czyli lotniskowej odprawy. Aby nie było żadnego problemu musisz wiedzieć, co możesz zabrać do bagażu podręcznego, a co musisz umieścić w rejestrowanym. Są takie rzeczy, które mogą być jedynie w podręcznym, są i takie, które dopuszczalne są jedynie w rejestrowanym. Oczywiście pewnych rzeczy przewozić nie wolno dotyczy to oczywiście substancji wybuchowych i łatwopalnych, chemicznych i toksycznych.

Co może się znaleźć w bagażu rejestrowanym, a absolutnie nie może być w podręcznym?

W bagażu rejestrowanym mogą znaleźć się narzędzia takie jak młotki, liny, czekany, noże otwierające się automatycznie, tarcze, sprzęgła hamulcowe, wiertarki czy śrubokręty. Absolutnie te rzeczy nie mogą się znaleźć w bagażu podręcznym. W bagażu rejestrowanym można przewozić broń czy amunicję, ale wszystko musi być zgłoszone przewoźnikowi w trakcie odprawy. Broni nie można mieć w bagażu podręcznym, podobnie jak innych ostro zakończonych narzędzi.

Czego nie może być w bagażu rejestrowanym, a dopuszczalne jest w podręcznym?

Większość urządzeń elektrycznych może być przewożonych, zarówno w podręcznym, jak i rejestrowanym bagażu z jednym wyjątkiem, baterie litowo-jonowe do urządzeń elektronicznych można przewozić jedynie w bagażu podręcznym, ze względu na ryzyko jej uszkodzenia. E-papierosy także powinny być przewożone w bagażu podręcznym, a w rejestrowanym tylko z wyciągniętą baterią, gdyż istnieje ryzyko samoczynnego uruchomienia, a tym samym spowodowania pożaru.

Trzeba pamiętać, że do niektórych krajów nie można wwozić niektórych leków, a nawet warzyw, owoców czy produktów odzwierzęcych. Restrykcje dotyczące żywności nieprzetworzonej i świeżej obowiązują głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, natomiast w obrębie Europy nie ma zwykle problemów z przewożeniem żywności. Ograniczona jest ilość napojów i płynów, jakie można mieć w bagażu podręcznym do jednego litra. Wszelkie napoje muszą być też zakupione po kontroli bezpieczeństwa. Warto znać wszelkie obostrzenia, by nie zdziwić się później na lotnisku. Informacje o konkretnych obostrzeniach panujących w różnych krajach można dość łatwo znaleźć online.