Pasjonaci żeglugi cenią sobie bezkres wody, wolność i integrację z siłą żywiołów. Człowiek wystawiony zostaje wówczas na działanie siły wiatru oraz wody, dochodzi do jego zjednoczenia z prawami natury oraz oswobodzenia spod wpływu stale goniącego za czymś społeczeństwa. Jak rozpocząć własną przygodę z żeglarstwem?

Pasjonaci żeglugi cenią sobie bezkres wody, wolność i integrację z siłą żywiołów. Człowiek wystawiony zostaje wówczas na działanie siły wiatru oraz wody, dochodzi do jego zjednoczenia z prawami natury oraz oswobodzenia spod wpływu stale goniącego za czymś społeczeństwa. 

Początki żeglarstwa sięgają kilku, a może nawet i kilkunastu wieków wstecz. Wówczas żegluga opierała się na działaniach wojennych lub transporcie towarów pomiędzy państwami, a nawet kontynentami. Chociaż obecnie traktuje się ją jako jeden ze sposobów spędzenia wolnego czasu oraz hobby, nie traci ona na popularności. Wręcz przeciwnie - z biegiem lat można napotkać na coraz większą rzeszę jej wielbicieli. 

Jak zacząć żeglować?

Rozpoczęcie swojej żeglarskiej przygody najlepiej jest zacząć od uczestnictwa w obozie, który w zależności od wieku pretendenta przeznaczony będzie dla dzieci lub osób dorosłych. Jeśli natomiast nie w smak są nam obozowe realia nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić je na kurs. Przed wyruszeniem na żeglugę należy jednakże nabyć odpowiednie uprawnienia. Istnieją trzy patenty żeglarskie: żeglarz jachtowy, sternik morski i kapitan jachtowy. Aby zdobyć pierwszy z nich mieć ukończone 14 lat. Pierwsze dwa stopnie otrzymuje się po zdaniu egzaminu organizowanego przez Polski Związek Żeglarski. 

istotne jest wybranie odpowiedniego akwenu wodnego. Żeglarstwo można uprawiać na jeziorach, zalewach, rzekach, morzach, a nawet i oceanach! Na każdej z wód pływa się jednak inaczej, toteż wskazane jest uprzednie zaznajomienie się z charakterystyką danego akwenu. Rekomenduje się, aby swoją przygodę z żeglugą rozpoczynać od śródlądzia, gdyż znajduje się ono w pobliżu brzegu, co znacząco skraca czas oczekiwania na pomoc w razie wystąpienia ewentualnych problemów. Pozwala także na szybkie udanie się do portu w czasie załamania pogody. 

Zobacz również jak skompletować podstawowe wyposażenie żeglarskie.

Czy muszę kupić własny jacht?

Na początku, jak i na dalszych etapach swojej przygody z żeglowaniem nie trzeba posiadać własnej jednostki. Jacht można bez problemu wyczarterować od prywatnej firmy lub skorzystać z łódek oferowanych przez kluby. Często nawet zawodowi żeglarze nie posiadają własnego jachtu i korzystają z wypożyczalni.

Jakie uprawnienia są potrzebne?

Osoby pragnące rozpocząć swoją przygodę z żeglowaniem muszą nabyć stosowne uprawnienia. Wyróżnia się trzy patenty żeglarskie: 

  • żeglarz jachtowy,
  • sternik morski,
  • kapitan jachtowy.

Pierwszy z nich można otrzymać po ukończeniu 14 roku życia oraz zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego organizowanego przez Polski Związek Żeglarski. Podobny egzamin czeka na żeglarza jeśli chce on otrzymać patent jachtowego sternika morskiego. Wówczas jednakże musi on jeszcze dodatkowo ukończyć odpowiedni kurs. Aplikując na patent kapitana jachtowego także należy go odbyć. Wymagana wiedza oraz umiejętności zostały sprecyzowane przez Polski Związek Żeglarski, dlatego nikt nie będzie zaskoczony poszczególnymi wymaganiami. Warto zaznaczyć, że nie istnieją obowiązkowe kursy na patenty żeglarskie. Do egzaminu możesz podejść bez nich. Dzieci poniżej 14 roku życia nie mogą same prowadzić jachtu, jednakże mogą pływać po specjalnych "Optymistkach", które można znaleźć również poza klubami żeglarskimi. 

Jak zacząć żeglować rekreacyjnie?

Swoją przygodę z żeglugą warto jest rozpocząć w klubie żeglarskim. Dysponują one bowiem rozbudowaną flotą jachtów, a także wyspecjalizowaną kadrą trenerską, która posiada doświadczenie w nauce żeglugi. Warto rozpatrzyć wzięcie udziału w obozie, który może okazać się świetną formą na spędzenie wakacji lub wykonanie kursu, np. weekendowego.  

Jak zacząć żeglować sportowo?

Na wkroczenie w świat profesjonalnej żeglugi decydują się najczęściej dzieci, które swojej pasji poświęcają się już od najmłodszych lat. Dzięki niezliczonej ilości treningów osiągają liczne sukcesy i zachwycają swoimi umiejętnościami. Maluchy zaczynają naukę żeglugi najczęściej na łódce klasy Optimus, a w późniejszych latach "przesiadają się" na jachty takie jak: Laser 4,7, 420 i Techno 293, które przygotowują ich do pływania w klasach olimpijskich. Żeglugi sportowej nie można jednak zarezerwować wyłącznie dla ludzi młodych, gdyż starsi również są w stanie z sukcesami wkroczyć w świat profesjonalnego żeglarstwa. 

Jak zacząć żeglować regatowo?

Przygoda z żeglarstwem regatowym powinna rozpocząć się od nabycia podstawowych umiejętności żeglarskich, które warto jest poświadczyć patentem. Na dalszym etapie, jeśli nie posiada się własnego jachtu, trzeba znaleźć sternika. Pomocne może okazać się uczęszczanie na szkolenia oraz seminaria regatowe.  

Co jeszcze będzie potrzebne?

Wprowadzając żeglarstwo jako element swojego życia warto jest zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w posiadaniu każdego amatora żeglugi. Szczególnie potrzebna może okazać się odzież żeglarska - sztormiak, spodnie, przyczepne buty oraz kamizelka ratunkowa i asekuracyjna, rękawice czy skarpety. Niezbędne są również akcesoria takie jak: latarka, okulary, tratwa ratunkowa czy nóż. Wszystko można znaleźć w dobrym sklepie żeglarskim.