Aranżowanie ogrodów stało się hobby wielu Polaków. Zabawa z projektowaniem tarasów, altan ogrodowych, sadzenie roślin, budowanie oczek wodnych – te i wiele innych czynności znajduje się na naszej wiosennej liście „rzeczy do zrobienia”. Ogród może stać się naszym prywatnym parkiem, jeśli tylko przestaniemy być zbyt protekcjonalni, gospodarując przestrzeń równo przystrzyżonym trawnikiem. Wybierzmy się zatem na zakupy, poszukując, które sadzonki roślin odmienią nasz ogród!

Sadzonki roślin ogrodowych: drzewka iglaste

Rozpocznijmy naszą wirtualną wycieczkę po sklepie z sadzonkami roślin (www.ogrodowymlyn.pl) od bestsellera i pewniaka w naszej szerokości geograficznej. To oczywiście drzewko iglaste, król żywopłotów. Jeśli jednak pobudzimy trochę naszą przestrzenną wyobraźnie, może okazać się, że sadzonki roślin do ogrodu tego rodzaju wykorzystamy nie tylko wzdłuż płotu, ale także przy skalniaku, tarasie czy altance.

Chociaż najbezpieczniej kupować sadzonki roślin sprawdzonych, takich jak żywotnik czy jałowiec, to okazuje się, że ta grupa drzewek ma jeszcze kilku ciekawych przedstawicieli, możliwych do kupienia przez internet. Mowa o cisach i cyprysikach, świetnie uzupełniających zielone kompozycje w polskich ogrodach. Sadzonki roślin, również drzewek (w bryle ziemi lub z sadzonki z gołym korzeniem) kupicie wygodnie przez Internet. W Polsce sprzedaż online prowadzi wiele świetnych szkółek roślin, np. wielkopolska firma Ogrodowy Młyn.

Sadzonki roślin ogrodowych: krzewy i drzewka liściaste

Chociaż schludne i łatwe w pielęgnacji drzewka iglaste rozpoczęły naszą wirtualną wędrówkę po ogrodowym sklepie, to jednak na dłużej przystaniemy przy kolejnej grupie. Są to sadzonki roślin liściastych. Dlaczego przykuwają naszą uwagę? Przede wszystkim przez kolorystykę – większość z nich oferuje kwiaty w cudownej palecie barw, co staje się naturalną ozdobą ogrodu wiosną oraz latem. Przykładem są piękności polskich ogrodów, sadzonki roślin ogrodowych nie wychodzące nigdy z mody, czyli popularne hortensje. Wspaniale kwitnie także lilak (zawdzięcza swą nazwę uroczym listkom koloru lila), rubinowoczerwona azalia, czy żółciutki pięciornik.

Jeśli jednak nie po drodze wam z kolorami, preferujecie ogród stonowany, w odcieniach czerni i bieli, możecie postawić na sadzonki roślin takich jak jaśminowiec, kalina czy obiela. Ich kwiaty przepięknie przystrajają ogród, są białe i nie kontrastują z minimalistycznym, nowoczesnym konceptem aranżacji ogrodowej. Wybierając miejsce dla sadzonek roślin dobrze zapoznajcie się z informacją o preferowanej przez nie wilgotności i nasłonecznienia.

Sadzonki roślin ogrodowych: trawy ozdobne i pnącza

To świetny materiał do ciekawych aranżacji ogrodowych. Trawy ozdobne uzupełniają projekty architektów krajobrazu na całym świecie – są roślinami oszczędnymi w formie, ale właśnie takich czasem potrzeba, by skompletować idealny zestaw. Trawy ozdobne, dostępne jako sadzonki roślin w sprzedaży online to między innymi kostrzewa i turzyca. Znajdziemy również trzcinnik, który pozwala ciekawie zaaranżować zieleń wokół oczek wodnych i stawów.

Nasze zestawienie zamyka żelazna pozycja w każdym rankingu roślin ogrodowych, czyli pnącza. Sadzonki roślin pnących oddają magicznego, wręcz baśniowego ducha ogrodu, rozwijając się starannie po ścianach budynku lub drewnianych kratkach. Do bestsellerów należą oczywiście bluszcz i winobluszcz.