Czajnik bezprzewodowy to bez wątpienia bardzo popularne urządzenie, które znajduje się w wielu kuchniach. To właśnie dzięki niemu sprawnie zagotujemy wodę na herbatę oraz kawę. Urządzenie jest wyjątkowo proste w obsłudze - wystarczy podłączyć je do prądu, nalać wody, włączyć odpowiednim przyciskiem i gotowe. W poniższym artykule przedstawimy dziesięć porad, które pomogą w świadomy sposób wybrać taki czajnik elektryczny, z którego będziemy w pełni zadowoleni. Szeroka oferta czajników bezprzewodowych daje możliwość wyboru pomiędzy różnymi kolorami, pojemnościami, wielkościami, materiałami wykonania i producentami.

Wybór czajnika elektrycznego bezprzewodowego będzie indywidualną decyzją każdej zainteresowanej tym produktem osoby, jednak warto zapoznać się z podstawowymi różnicami dostępnych na rynku produktów, aby kupić taki, który spełni nasze wszystkie oczekiwania. Aby tego dokonać należy przyjrzeć się dostępnym na rynku urządzeniom, porównać je i wyciągnąć wnioski. Poniższy poradnik pomoże w wyborze idealnego czajnika elektrycznego!

1. Biały, czarny, a może kolorowy? Jaki czajnik wybrać?

Dzięki bardzo szerokiej ofercie czajników na prąd możemy przebierać w różnych wersjach kolorystycznych, takich które pasować będą do aranżacji wnętrz i wpasują się idealnie w nasz gust. Możemy wybrać klasyczny czajnik biały lub inny w jasnych kolorach - kremowy czy beżowy. Dostępne są także czajniki szare, czarne i stalowe. Do wyboru mamy również modele pastelowe i soczyście kolorowe - czerwone, zielone, niebieskie czy fioletowe. 

Różne wersje kolorystyczne czajników elektrycznych sprawią, że bez problemu dopasujemy je do posiadanych już elementów wyposażenia kuchni. Elegancki biały czajnik bezprzewodowy to urządzenie w uniwersalnym kolorze, które będzie pasować do większości wnętrz, a szczególnie tych w stylu skandynawskim czy minimalistycznym. Z kolei czajnik elektryczny czarny, w kolorze grafitowym lub stalowym będzie współgrać z nowoczesnymi aranżacjami. Natomiast wybierając czajnik w nasyconych kolorach - błękicie, granacie, czerwieni, zieleni, możemy mieć pewność, że będzie on ciekawym akcentem w naszej kuchni.

2. Dopasuj czajnik do stylu w kuchni

Na rynku dostępne są czajniki bezprzewodowe w całej gamie kolorów oraz wzorów. Zaczynając od urządzeń klasycznych, poprzez modele retro, kończąc na bardzo nowoczesnych. Każdy czajnik powinien być dopasowany do danego wnętrza nie tylko kolorem, ale i swoim stylem. Oczywiście, jeśli Twoja kuchnia nie ma żadnego wiodącego stylu, możesz wybrać prosty, uniwersalny czajnik. Ale jeśli przeważają w niej elementy vintage, skandynawskie czy loftowe, to warto, by czajnik elektryczny również dobrze się z nimi komponował.

  • kuchnia śródziemnomorska - dostępne są piękne czajniki w kolorach od białego, przez różne odcienie błękitu, aż po granat. Z pewnością urządzenie w takim kolorze będzie współgrać z innymi dodatkami w tym stylu.
  • kuchnia skandynawska - prosta, jasna, przestronna i z dodatkiem naturalnych materiałów. Będzie współgrać z równie prostym czajnikiem w białym, szarym lub pastelowym kolorze. 
  • kuchnia w stylu loftu - nowoczesna, industrialna, z designerskimi dodatkami, to tło dla czajników bardzo nowoczesnych, szklanych lub stalowych, zaprojektowanych, aby zdobić, jednocześnie spełniając swoją podstawową funkcję.
  • kuchnia prowansalska - romantyczna i pachnąca lawendą, z pięknymi dodatkami z kwiatowym motywem. Tutaj pięknie prezentować się będą czajniki elektryczne ceramiczne, przypominające klasyczne imbryki do parzenia herbaty i kawy.
  • kuchnia rustykalna - wnętrze utrzymane w stylu wiejskim, z warkoczami czosnku, ziołami na parapecie i suszonymi kwiatami, będzie idealnym miejscem dla czajników w stylu retro. Śliczne propozycje producentów wyglądać będą jak klasyczne czajniki na kuchenkę gazową, które pamiętamy z domów naszych babć.

3. Szukasz solidnego czajnika? Wybierz ten stalowy

Szukasz czajnika elektrycznego na długie lata użytkowania, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne? Jeśli zależy Ci bardziej na funkcji praktycznej, a mniej na tej estetycznej, to czajniki wykonane ze stali nierdzewnej będą dla Ciebie jak najlepszym wyborem. Stal nierdzewna to bardzo trwały materiał, odporny na wysokie temperatury, odkształcenia, uszkodzenia i korozję. Takich właściwości nie można przypisać czajnikom szklanym czy ceramicznym, które przy mocniejszym uderzeniu mogą ulec pęknięciu. Czajniki elektryczne wykonane ze stali są solidniejsze, ale cięższe niż na przykład czajniki z tworzywa sztucznego.

4. Lekkie czajniki z tworzywa sztucznego

Plastikowe czajniki bezprzewodowe to jedne z popularniejszych w swojej kategorii. Są lekkie, dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, dostępne w różnych pojemnościach, wzorach, kolorach i o różnej fakturze. Są też stosunkowo niedrogie, a te 0,5-0,6 l można spokojnie zabrać ze sobą pod namiot czy na inny wyjazd, na którym będziemy mieć dostęp do prądu. Zazwyczaj są to urządzenia proste, bez żadnego konkretnego charakteru lub takie w stylu nowoczesnym. Dostępne są również składane czajniki silikonowe, które nie zajmą wiele miejsca w naszym bagażu, są więc idealne do zabrania ze sobą w podróż.

5. Czajniki ceramiczne - połączenie klasyki z nowoczesnością

Czajniki elektryczne ceramiczne to bardzo eleganckie urządzenia, które udekorują niejedną kuchnię. Przypominają klasyczne imbryki do parzenia kawy i herbaty, z których gorący napar nalewa się wprost do stylowych filiżanek ze spodkami. Zazwyczaj białe lub kremowe, zdobione delikatnym wzorem lub wytłaczane. Niektóre dostępne są nawet w zestawie z filiżankami lub kubkami w tym samym stylu. Czajniki wykonane są z dość grubej ceramiki, dlatego są odporne na wysokie temperatury i nie odkształcają się pod wpływem gorącej wody. Są jednak dość ciężkie oraz najłatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym spośród innych dostępnych na rynku modeli. 

6. Dla kogo nowoczesny czajnik bezprzewodowy szklany?

A może zależy Ci na nowoczesnym urządzeniu, które stanie się oryginalnym dodatkiem do Twojej kuchni? Przyjrzyj się bliżej czajnikom szklanym, a dokładniej takim ze szklanym dzbankiem, który eksponuje gotującą się w czajniku wodę. Najczęściej woda jest dodatkowo podświetla na niebieski lub czerwony kolor, co daje świetny efekt wizualny. Żaroodporne, wzmocnione szkło w połączeniu ze stalą nierdzewną lub tworzywem sztucznym, to propozycja dla miłośników nowoczesnych, designerskich rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że taki czajnik trzeba o wiele częściej czyścić z kamienia i osadów, których w przezroczystym dzbanki nie da się ukryć.

7. Jakiego producenta wybrać?

Czajniki elektryczne dostępne są w ofertach wielu producentów, tych bardziej i mniej znanych. Decydując się na daną markę, najlepiej wybrać tę znaną i niezawodną, o silnej pozycji na rynku. Takimi producentami są na przykład: Tefal, WMF, Morphy Richards i Adler Europe. Możemy również zdecydować się na producenta, u którego wyposażymy kuchnię w inne elementy małego AGD, dzięki czemu wybrane urządzenia będą pasować do siebie stylem. Wybierać można wśród takich producentów jak: Ariete, Bodum, Optimum, Tescoma, Concept, Gallet, Botti, Camry, Maestro, Mesko. Dostępne na rynku produkty to też cała gama cen, a od nas zależy, jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup czajnika i w jaką półkę cenową mierzymy.

8. Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje

  • Podświetlenie - polega na podświetlaniu gotującej się wody na dany kolor (zazwyczaj niebieski, czerwony lub zielony), funkcja obecna zazwyczaj we wspomnianych już czajnikach szklanych o przezroczystym dzbanku.

  • Zabezpieczenie przed włączeniem urządzenia bez wody - czajniki wyposażone są w termostaty, kontrolujące temperaturę grzałki. Urządzenie zostanie automatycznie wyłączone, jeśli nie będzie w nim żadnej wody, a przez przypadek zostanie włączone.

  • Termometr - umieszczony jest na korpusie czajnika, pokazuje temperaturę znajdującej się w urządzeniu wody. Dzięki temu wiemy, kiedy zestawić czajnik z podstawy, gdy woda osiągnie pożądaną dla nas temperaturę.

  • Regulacja temperatury - bardzo przydatna funkcja, która umożliwia ustawienie temperatury wody, do której ma zostać podgrzana, np. 70, 80 czy 90°C. Jest to bardzo wygodne przy parzeniu herbat wymagających niższej temperatury parzenia niż 100°C.

  • Automatyczne wyłączanie - po zagotowaniu wody, czajnik jest automatycznie wyłączany, nie ma zatem niebezpieczeństwa wygotowania się wody i spalenia urządzenia.

9. Pojemność dostosowana do liczby osób

Czajniki bezprzewodowe dostępne są w różnych pojemnościach, zazwyczaj od 0,5l do 2,5l. Te mniejsze, w których zagotujemy wodę na jedną szklankę lub dwie filiżanki, sprawdzą się jako czajniki turystyczne na różnego typu wyjazdach, szczególnie jeśli są wykonane z plastiku lub silikonu. Będą też idealne dla osób mieszkających w pojedynkę. Urządzenia od 1l do 1,5l będą natomiast odpowiednie dla pary lub rodziny z dzieckiem. Z kolei większe czajniki, takie od 2l do 2,5l, sprawdzą się w przypadku rodzin wieloosobowych oraz w kuchniach firmowych. W czajniku najlepiej gotować tyle wody na raz, ile faktycznie zamierzamy wykorzystać. Jeśli chcemy zagotować wodę tylko na jeden kubek, nie napełniajmy czajnika po brzegi. Nie tylko będziemy czekać dłużej, aż woda się zagotuje, ale zużyjemy więcej energii elektrycznej.

10. Moc ma znaczenie!

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest moc czajnika określana w watach (W). Pamiętajmy, że im większa moc czajnika, tym jest ono silniejsze i jest w stanie szybciej pracować. Zatem czajniki o mocy mniejszej niż 1000 W będą gotować wodę dłużej niż czajniki o mocy 1500-2000 W. Z kolei urządzenia o mocy 2500 W pozwolą na naprawdę szybkie zagotowanie nawet sporej ilości wody. Moc danego czajnik zależy też od jego pojemności. Małe pojemnościowo czajniki, do których i tak nie nalejemy zbyt dużo wody, mogą cechować się mniejszą mocą i nie będzie to ich wadą. Im większy czajnik, tym większą powinien mieć moc. Najlepiej sprawdzą się takie o mocy oscylującej wokół 2000 W.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki