Jednym z najpopularniejszych efektów świetlnych wykorzystywanych na dyskotekach i innych podobnych wydarzeniach, jest stroboskop. W odróżnieniu od wytwornic dymu czy lamp emitujących statyczne światło jest to sprzęt odpowiedzialny za wrażenia wizualne należące do tych najbardziej ekstremalnych. Znakomicie sprawdzi się zwłaszcza na masowych imprezach tanecznych. Daje poczucie przyjemnego odrealnienia, które potęgują przyjemność z tańca. W niniejszym tekście znajdziecie kilka ciekawych informacji o urządzeniach tego rodzaju. Zapraszamy!

Dlaczego stroboskop jest tak lubiany przez bywalców dyskotek?

Nic tak nie podkręca klimatu, jak stroboskop! Jego działanie polega na emitowaniu światła przez krótkie momenty, które przedzielone są ciemnością. Zmiana odbywa się bardzo szybko, co sekundę lub ułamek sekundy. Właśnie dlatego efekt ten najlepiej współgra z najbardziej ekstremalnymi gatunkami muzyki tanecznej: techno, hardstyle. Nawet dyskoteka, która nie posiada wyszukanego wyposażenia wnętrza i nie wygląda wyjątkowo, dzięki zastosowaniu systemu stroboskopów może stać się salą taneczną na najwyższym światowym poziomie. W ten łatwy sposób można dostarczyć bawiącym się tłumom rozrywki nie różniącej się niczym od tej, która ma miejsce w miejscach imprez na Ibizie czy na zachodnim brzegu Stanów Zjednoczonych. 

Stroboskopy - kolorowe czy w stonowanych kolorach

Na rynku możemy znaleźć stroboskopy w różnych barwach. Za najbardziej klasyczne uchodzą te emitujące światło białe i jasnoniebieskie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać inne kolory: czerwienie, niebieski czy zieleń. Niektóre stroboskopy nawiązują do kogutów znanych z pojazdów uprzywilejowanych, takich jak policyjne radiowozy, karetki czy wozy straży pożarnej. Częstotliwość ruchu obrotowego mechanizmu jest w nich dość niska. Źródło światło przykrywane jest przez przesuwającą się powierzchnię, co tworzy złudzenie naprzemiennego włączania i wyłączania lampy. Nowoczesny stroboskop wykorzystuje zazwyczaj system przesyłu sygnału DMX. 

Z jakimi efektami najlepiej współgra stroboskop

Aby stworzyć ciekawe przedstawienie, można połączyć efekt stroboskopu z innymi, wytwarzanymi przez urządzenia innego rodzaju. Najczęściej dodaje się dym pochodzący z wytwornicy. Pojawiające się na nim w bardzo krótkich odstępach czasu światło tworzy nieco niepokojące, ale bardzo ciekawe wrażenie. Dopełnieniem klimatu może być też pokaz laserowy. Dzięki wszystkim trzem efektom stworzymy salę taneczną w niezwykle nowoczesnym stylu, który na myśl przywiedzie atmosferę najlepszych filmów science-fiction. Decyzja o wyborze właściwego systemu oświetlenia wraz z “przyległościami” powinna należeć do specjalisty w tej dziedzinie. Warto pamiętać, że nie chodzi o to, by źródeł światła było jak najwięcej - niekiedy umiar może sprawić, że efekt będzie bardziej spektakularny. 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z różnymi rodzajami stroboskopów. Każdy z nich ma swoją specyfikę i nadaje się do innych zastosowań!