Turyści chętnie wybierają loty do Grecji ze względu na ciepły klimat, piękne plaże i historię. Wszak to właśnie ona jest jednym z miejsc, które stanowią kolebkę współczesnego świata. Wspaniała architektura, do której z chęcią powracano w wielu późniejszych epokach, narodziny filozofii, początek igrzysk olimpijskich czy stworzenie podstawy nauk to tylko niektóre z osiągnięć, które zawdzięczamy starożytnym Grekom. Jeśli dodać do tego jeszcze fantastyczne warunki przyrodnicze, otrzymamy gotowy powód, dla którego warto jak najszybciej zarezerwować miejsce w samolocie do Grecji i zaplanować tam swój urlop.

Powody popularności lotów do Grecji

Planując podróż do Grecji, należy z wyprzedzeniem ustalić charakter wizyty. Dobrze jest zdecydować, czy będzie to wyprawa nastawiona na poznawanie historii państwa, czy raczej na beztroski odpoczynek wśród morskich fal. Zwiedzającym poleca się rozpoczęcie zwiedzania kraju od stolicy. Dla osób chcących skorzystać z uroków klimatu śródziemnomorskiego dobrą radą będzie natomiast podróż na jedną z greckich wysp, np. na Kretę, Zakynthos czy Samos.

Zaczynamy zwiedzanie Grecji – najważniejsze zabytki Aten

Moment, w którym rezerwujesz loty do Grecji (o wyprawach do Grecji przeczytasz tu), to dopiero początek podróży. Gdzie ją jednak zacząć? Dobrym miejscem może być stolica tego państwa. Ateny to miasto, które liczy sobie 7000 lat historii. Jego najstarszym zabytkiem i jednocześnie obowiązkowym punktem programu zwiedzania jest Akropol – wzgórze wznoszące się nad miastem. Początkowo miejsce to miało pełnić funkcję obronną, lecz z czasem przekształciło się w ośrodek kulturalny starożytności. Jest to jeden z najlepiej zachowanych kompleksów świątynnych.

Najważniejszą świątynią na wzgórzu jest Partenon. Symetryczne kształty i piękne zdobienia wykonane przez samego Fidiasza sprawiają, że budowla jest pełna lekkości i harmonii. Na Akropolu znajdują się również Teatr Dionizosa, świątynia Nike czy Odeon Heroda – zachowany w bardzo dobrym stanie kamienny teatr grecki. Można zwiedzić tutaj także świątynię Hefajstosa, odbudowaną antyczną stoę oraz park.

Ateny to nie tylko Akropol. Drugim najpopularniejszym i najchętniej odwiedzanym przez podróżnych miejscem jest Agora. W przeszłości był to główny plac miasta – starożytny odpowiednik współczesnego rynku. To tutaj toczyło się zwykłe, codzienne życie, do którego zaliczały się zarówno spotkania towarzyskie, jak i wymiany handlowe. Jest to miejsce znane z dialogów Platona, który uczynił z Agory miejsce przechadzek Sokratesa pytającego ludzi o sprawy najważniejsze.

Inne zabytki, których zwiedzanie również warto zaplanować przed lotem do Grecji, to Biblioteka Hadriana, Łuk Hadriana, ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz najstarsza dzielnica miasta o nazwie Plaka ze średniowieczną zabudową i licznymi restauracjami. Warto wiedzieć, że w wybrane dni w roku wstęp do ateńskich muzeów jest bezpłatny. Przed rezerwacją jednego z lotów do Grecji warto to uwzględnić.

Greckie plaże i inne atrakcje dla urlopowiczów

Wyspy greckie są bardzo urokliwe. Za najbardziej malowniczą uznaje się Zakynthos, należącą do archipelagu Wsyp Jońskich. Słynie z lazurowej wody, złotego piasku, grot skalnych i bujnej roślinności. Jest to bardzo dobry kierunek dla fanów sportów wodnych i ulicznych zabaw. Na Morzu Egejskim z kolei na szczególną uwagę zasługuje Wyspa Samos – jedna z najpiękniejszych na tych wodach. Rajskie zatoczki, klify i błękitne morze dodają jej niezbywalnego uroku. Co więcej, wiosną kwitną tu łąki z orchideami, które czynią to miejsce jeszcze bardziej magicznym. Jeżeli celem lotu na Bałkany jest turystyka przyrodnicza, najlepiej będzie wybrać się na jedną ze wspomnianych wysp.

Najlepsza pora na loty do Grecji

Klimat śródziemnomorski jest znacznie cieplejszy niż ten panujący w większości krajów europejskich. W związku z tym najlepszy czas, by wybrać się w podróż do Grecji, przypada na wczesną wiosnę, na okres między kwietniem a czerwcem, lub jesień, między wrześniem a październikiem. Przez większość czasu pogoda jest wtedy ciepła i bezdeszczowa, co sprzyja zwiedzaniu. Dodatkowo bilety lotnicze do Grecji są dużo tańsze właśnie w tym czasie, ponieważ mniej turystów wybiera się wtedy na urlop. Ceny lotów do Grecji są znacznie wyższe w sezonie letnim, kiedy najwięcej osób wybiera greckie wyspy, by spędzić tam udany i niezapomniany urlop.

Oczywiście Grecja nie jest jedynym ciekawym kierunkiem. Jeśli więc lubisz klimaty południowoeuropejskie, zainteresuj się też tym, jak można spędzić urlop w Madrycie.