Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, a to idealny czas, by jak najszybciej zdecydować się na nowe zimowe opony, jeżeli obecne są już nazbyt zużyte. Nie pozwólmy na to, by śnieg i niskie temperatury jak co roku nas zaskoczyły, zwłaszcza że wtedy i zakup opon w cenie okazyjnej będzie znacznie trudniejszy a do tego poszczególne warsztaty wulkanizatorskie przywitają nas wysokimi cenami oraz naprawdę długimi kolejkami.

Jak jednak wybrać odpowiednie opony? Czy jest jeden, najważniejszy element, który pozwoli nam w stosunkowo prosty sposób ocenić, czy mamy do czynienia z produktem naprawdę wysokiej klasy? O ile samemu ocenić będzie to naprawdę trudno – warto wiedzieć, że nie musimy tego robić. Wyręczy nas ADAC, niemiecki automobilklub, który przeprowadza testy, a następnie ocenia poszczególne opony. Dzięki temu ich ostateczna ocena pomoże nam wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie, w wybranym przez nas budżecie.

opony zimowe oponyprofi.pl

ADAC przeprowadza swoje testy, a następnie ocenia każdą oponę pod kątem 7 parametrów, które w następujący sposób mają wpływ na końcową ocenę danej opony:

• 30% - zachowanie opony na mokrej nawierzchni
• 20% - zachowanie opony na ośnieżonej nawierzchni
• 15% - zachowanie opony na suchej nawierzchni
• 10% - zachowanie opony na oblodzonej nawierzchni
• 10% - żywotność opony
• 10% - zużycie paliwa przy wykorzystaniu danej opony
• 5% - hałas emitowany podczas jazdy oraz jej komfort

W przypadku każdego z tych parametrów, ADAC przyznaje mu ocenę, od 0,5 do 5,5 – przemiatajmy jednak, że mamy tutaj do czynienia z organizacją niemiecką, stąd też im niższa ocena, tym jest ona lepsza, więc 0,5 jest dla nas ideałem, 5,5 natomiast to ocena zdecydowanie niedostateczna.

Pamiętać należy, że ADAC prowadzi swoje testy niezależnie, samo wybiera opony, które sprawdzi, jest to jednocześnie odpowiedź na to, co dzieje się na rynku – opony do testów są również kupowane w standardowych miejscach sprzedaży, nie ma więc szans na to, że producent dla testów przygotuje inną wersję opony niż ta, która jest dostępna dla standardowych klientów. Nie należy również szukać maksymalnych ocen – one w ogóle nie są przyznawane. Wynika to z faktu, że organizacja chce je przyznać dopiero oponom znacznie nowocześniejszym, które… jeszcze nie powstały.

Wyróżnienie ze względu na jakość może natomiast otrzymać tylko opona, która wykaże się w sposób pozytywny we wszystkich 7 parametrach. Oznacza to, że nie można przygotować opon, gdzie „coś będzie kosztem czegoś”. Jeżeli opona będzie znakomicie spisywać się na mokrej, ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni, lecz na suchej okaże się niebezpieczna – nie zostanie ona wyróżniona przez ADAC.

A oto modele opon, którymi powinniśmy się zainteresować.

Dunlop Winter Response 2 - w teście ADAC otrzymały one bardzo wysoką średnią ocenę wynoszącą 2,1. Opona ta posiada najwyższe notowania w testach na śniegu, bardzo dobrze sprawuje się również na nawierzchni mokrej. Sprawdzi się ona również w sytuacjach, w których trafimy na drodze na prawdziwe strugi deszczu. Warto zaznaczyć też ponadprzeciętnie niskie zużycie paliwa – w tym aspekcie opona ta uzyskała ocenę wynoszącą aż 1,6!

Pirelli Cinturato Winter - oto kolejny bardzo doby wybór. Opona ta w testach uzyskała również znakomity wynik, wynoszący 2,3. Wyróżnić w jej przypadku należy bardzo dobre sprawdzanie się jednocześnie na suchej, mokrej oraz zaśnieżonej nawierzchni. Będzie więc ona idealna dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo na drodze w każdych warunkach, nawet jeżeli ich one zaskakują.

Continental Wintercontact TS860 – opony, które również uzyskały wysoką ocenę kocową, wynoszącą 2,6. Posiadają one najwyższe oceny w przypadku sprawdzania się na mokrej nawierzchni, dodatkowo zarówno na nawierzchni zaśnieżonej, jak i suchej, sprawdzają się naprawdę dobrze. Mają jednak swój minus – w porównaniu do poprzednich, przedstawionych powyżej opon, sprawdzają się maksymalnie średnio na nawierzchni oblodzonej.

Oto tylko trzy z wielu opon, które naprawdę warto kupić. Zanim zdecydujecie się na zakup, koniecznie sprawdźcie stronę ADAC i zobaczcie, jak zostały ocenione opony, które Was zainteresowały. Jeżeli natomiast chcecie kupić opony, koniecznie zapoznajcie się ze stroną Oponyprofi.pl – traficie tam nie tylko na ogromny wybór, ale również znakomite ceny oraz obsługę, która zawsze pomoże w zakupie opon, jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek problemy!