Czy zdarzyło Ci się usiąść na świeżo pomalowanej ławce, albo ubrudzić się farbą w trakcie malowania, a może Twoja pociecha znalazła w sobie duszę artysty i zaczęła malować przy okazji brudząc wszystko wokół. Czasami zdarzają się takie sytuacje, najgorzej jeżeli ubrudzimy swoją ulubioną bluzkę lub inną część garderoby, którą wyjątkowo lubimy, Zastanawiasz się jak usunąć plamę z farby i czy w ogóle się da?

Chociaż plamy z farby są jedne z najtrudniejszych do usunięcia nie panikuj, zawsze trzeba szukać jakiegoś rozwiązania, być może uda się uratować ulubione ubranie i uchronić go przed wyrzuceniem.

Jak usunąć plamy z farby?

W zależności od rodzaju farby oraz tego czy plama jest świeża czy już zaschnięta, istnieje wiele różnych czasami nietypowych  substancji, którymi można się wspomóc w walce z plamą z farby. Pamiętaj, że liczy się czas i im szybciej zajmiesz się plamą z farby tym większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się jej pozbyć w stu procentach. Zwróć uwagę na rodzaj farby, która poplamiła Twoje ubranie, aby dobrać odpowiedni detergent, zwiększa to prawdopodobieństwo skutecznego pozbycia się plamy.

Spróbuj użyć rozpuszczalnika, jest tylko jedno ale, rozpuszczalnik jest na pewno skuteczny, ale może zniszczyć ubranie, dlatego użycie tej substancji może być ryzykowne. Rozpuszczalnik to silne chemiczna substancja, która może odbarwić tkaninę, dlatego warto przetestować go wcześniej na niewidocznym miejscu, żeby nie zaszkodzić ulubionej bluzce. Jeżeli kolor tkaniny jest taki sam spróbuj użyć niewielkiej ilości rozpuszczalnika i zetrzeć plamę, następnie wypierz ubranie i ciesz się nim dalej.

Podobne działanie do rozpuszczalnika ma benzyna. Tak, benzyna może pełnić rolę rozpuszczalnika, dlatego jeżeli Twoje ubranie ma plamę z farby wystarczy na wacik nalać trochę benzyny i pocierać miejsce plamy aż do jej usunięcia. Jeżeli sposób jest skuteczny spłucz benzynę i wypierz swoją rzecz.

Nietypowe zastosowanie lakieru do włosów

Lakier do włosów, kolejny nietypowy produkt, który pomoże w walce z plamą, co prawda nie zadziała na wszystkie rodzaje plam, ale warto go wypróbować. Wystarczy plamę spryskać lakierem do włosów, a następnie sztywną szczotką pocierać plamę, jeżeli po kilku powtórzeniach zobaczymy efekty wrzucamy ubranie do pralki i problem rozwiązany. Jeżeli plama jest odporna na szorowanie, musimy wypróbować inny sposób.

Jednym ze sposobów na zaschniętą plamę jest użycie pilniczka do paznokci. Sposób można wypróbować na grubszych tkaninach i na całkowicie zaschniętych plamach, w innym wypadku można pogorszyć sytuacje i rozprzestrzenić plamę. Delikatnie pocieramy pilniczkiem plamę, z dużym wyczuciem, aby nie zrobić w tkaninie dziury.

Spirytus i aceton można także można użyć do sprania świeżej plamy z farby Tak samo jak poprzednio należy na szmatkę lub wacik nałożyć odrobinę substancji i pocierać plamę, aż do jej usunięcia. Następnie ubranie należy wyprać.

Istnieje wiele innych substancji, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie "jak usunąć plamy z farby?" ,dlatego gdy przydarzy się mały wypadek nie panikuj i spróbuj się opanować sytuację.

Powodzenia!!!

Więcej porad domowych znajdziesz na stronie Domowe-Sposoby.pl