Marzy Ci się niesamowita wycieczka, a masz tylko parę dni i nie wiesz gdzie się wybrać? Odpowiedź jest prosta-wybierz się do Kopenhagi.

Na pierwszy rzut oka Skandynawia kojarzy się jako mroźny i odległy zakątek Europy, dlatego mało kto rozważa go jako alternatywę na krótki, około weekendowy wypad z rodziną lub przyjaciółmi.

Na szczęście masz nas i dzięki poniższym poradom zaplanujesz ten niezapomniany wyjazd. Dodatkowo skupimy się na ofercie przewoźników promowych, ponieważ nie wyobrażamy sobie Skandynawii bez atrakcji morskich.


Jeśli Dania to przede wszystkim Kopenhaga - dojazd dla zmotoryzowanych


Z Polski do Danii? Promem? Tak, tak macie rację. Będzie ciężko. Ostra rywalizacja cenowa pomiędzy tanimi liniami lotniczymi doprowadziła w 2010 roku do zamknięcia ostatniej linii pomiędzy Świnoujściem a Kopenhagą, która od wielu lat przynosiła same straty. Na dzisiaj pozostają nam dwie alternatywy, które również zapewnią moc niesamowitych atrakcji.

Pierwszą z opcji jest prom armatora Scandlines. Jest to najszybsza i najbardziej komfortowa forma transportu dla pasażerów zmotoryzowanych. Port w Rostocku leży zaledwie 7 godzin jazdy samochodem z Brodnicy. Odejścia promu są bardzo elastyczne (co około 2 godziny), co pozwala nam na zakupienie biletu, bez większego wyprzedzenia. Prom Rostock-Gedser płynie jedynie 1 godzinę i 45 minut.

Jest to genialny kierunek na spędzenie morskiej podróży, nie tracąc cennych godzin przeznaczonych na zwiedzanie. Ponadto, najciekawsze atrakcje w Danii, są od siebie oddalone o około godziny jazdy samochodem od portu docelowego. Korzystając z promu Rostock do Gedser, lądujemy około 1,5 godziny jazdy samochodem od Kopenhagi.

Jeżeli wybieramy się całą rodziną lub w większym gronie przyjaciół, warto kupić bilet dla grupy zorganizowanej. Wyjdzie to zdecydowanie taniej.


Nie mam samochodu… - to nie problem

Drugim rozwiązaniem, a zarazem dostarczającym większą ilość atrakcji jest podróż promem ze Świnoujścia do Ystad, a następnie przesiadka na bus/pociąg jadący mostem Oresund do samej stolicy Danii.

Wybierając opcje armatorów Unity Line lub Polferries mamy łącznie do 5 przejazdów dziennie, które zabiorą nas do urokliwego miasteczka w południowej Szwecji. Podróż promem trwa od 6 do 7,5 godziny, co spokojnie wystarczy na zregenerowanie sił do dalszego zwieszania.

Tutaj również zachęcamy do poświęcenia czasu na zwiedzenie szwedzkiego miasteczka Ystad. Jego urokliwe uliczki jesteśmy w stanie zwiedzić w około 2 godziny, co nie wymaga znacznego dojazdu (po 5 minutach spacerkiem od dworca jesteśmy przy Ratuszu Głównego Miasta).


Co warto zobaczyć w Kopenhadze?


Stolica Danii to metropolia nowoczesna i modernistyczna a, jednocześnie pełna tradycji i historii oraz wzornictwa każdej z minionych epok. Mnóstwo sklepów, domów handlowych oraz urokliwe ryneczki, zapraszają wszystkich fanów zakupów. Należy jednak pamiętać, że Dania to zdecydowanie „drogi” kraj dla kieszeni potencjalnego turysty z Polski.

Kopenhaga słynie z pięknych, magicznych i kolorowych uliczek. Do tego wspaniałe budowle, liczne kanały zapewnią niezapomniane wrażenia ze spacerów. A kiedy zgłodniejemy, liczne restauracje zapewnią pyszne posiłki kuchni duńskiej, lokalne specjalny oraz różności kuchni międzynarodowej.

Dania klifami stoi


Piękna i urokliwa Dania to nie tylko miasta jak Kopenhaga. Oprócz wyżej wymienionych uliczek, budowli, kanałów, jest pełna niesamowitych naturalnych atrakcji. Najsłynniejszym miejscem, aby się o tym przekonać, jest muzeum GeoCenter. Znajduje się ono w południowo-wschodniej Danii, na wyspie Mon.

Muzeum geologii i środowiska naturalnego wybudowano wśród majestatycznych klifów, których widok wręcz zapiera dech w piersiach. Jednocześnie, budynek samego centrum jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Jego wyjątkowość uznano podczas Światowego Festiwalu Architektury. Muzeum posiada w swojej ofercie zarówno multimedialne, jak i interaktywne ekspozycje. Oprócz tego ogromną atrakcję stanowią mezozoiczne gady morskie, które zostały zrekonstruowane w skali 1:1. Muzeum udostępnione jest dla turystów do końca października. Zdecydowanie warto się tam wybrać i zwiedzić to niesamowite miejsce.

Z portu w Gedster do muzeum, jazda samochodem trwa tylko godzinę i 15 minut.