Wakacje większości osób kojarzą się z błogim wypoczynkiem spędzonym w rodzinnym gronie. Jest to przede wszystkim czas, w którym można się zrelaksować oraz zapomnieć o codziennych problemach. Dlatego przed wyjazdem warto zadbać o to, by podróż była bezpieczna i sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu.

Podróż za granicę

Kiedy wyjeżdżasz do innego kraju na dłuższy czas, warto zastanowić się, czy podróż własnym samochodem będzie opłacalna. Jeśli masz do pokonania wiele tysięcy kilometrów, wybierając na przykład samolot, możesz oszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale też czasu. Po dotarciu na miejsce z pewnością znajdziesz wiele miejsc, które będą oferowały wynajem długoterminowy aut. Mimo wszystko przed skorzystaniem z tego typu usługi także należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz zapoznać się ze wszystkimi zasadami.

Im lepsza kontrola, tym mniejsze ryzyko

Niektórzy kierowcy popełniają ogromny błąd, uważając, że skoro ich auto na co dzień jest sprawne, nie wymaga dodatkowego przeglądu. W rzeczywistości nie można porównywać krótkodystansowych podróży do tych trwających kilka lub kilkanaście godzin. Kiedy jesteś w dłuższej trasie, powinieneś być przygotowany na różne nieprzyjemne niespodzianki i wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoi bliscy będą bezpieczni, a wakacje przebiegną spokojnie oraz bezproblemowo. Dodatkową zachętą do wykonania przeglądu jest fakt, że szybciej wykryta usterka będzie tańsza w naprawie i nie stworzy jeszcze większych kłopotów.

Krok pierwszy – domowy przegląd

Przed dłuższym wyjazdem kilka podstawowych rzeczy można sprawdzić samemu. Warto przy tym pamiętać, że nie należy zostawiać przeglądu na ostatnią chwilę, ale zaplanować go przynajmniej dwa tygodnie wcześniej. W ten sposób wykryta usterka nie zmusi Cię do przełożenia terminu podróży. Na co należy zwrócić uwagę podczas domowej kontroli samochodu? Oto kilka najważniejszych punktów:

  • stan opon – zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, że w Twoich oponach znajduje się ciśnienie o odpowiedniej wartości, a ich ogumienie nie jest zbyt starte. Dzięki temu pojazd będzie się lepiej oraz bezpieczniej prowadził. Nie zapomnij przy tym skontrolować ciśnienia w kole zapasowym,
  • poziom płynów oraz oleju silnikowego – na równym podłożu, z chłodnym silnikiem sprawdź dokładnie wskaźnik oleju silnikowego, a także pozostałych płynów, czyli hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy oraz płynu do spryskiwaczy. Pamiętaj, że ich poziom powinien znajdować się mniej więcej pomiędzy wskaźnikami min i max,
  • sprawne wycieraczki – wycieraczki są bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu, ale mimo to wielu kierowców nie poświęca im zbyt dużej uwagi. Przed wyjazdem upewnij się, że działają one sprawnie i nie zostawiają niepotrzebnych smug – dzięki temu zyskasz większą widoczność oraz bezpieczeństwo,
  • żarówki – nawet jeśli wszystkie światła są sprawne, warto mieć w samochodzie komplet zapasowych żarówek, żeby móc je szybko wymienić w razie potrzeby. Światła sprawiają, że Twój samochód jest widoczny dla innych kierowców, a także uprzedzają ich o różnych manewrach,
    - apteczka i elementy odblaskowe – są podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu. W nagłych przypadkach potrafią uratować drugiej osobie życie, dlatego zawsze warto mieć je przy sobie.

Wizyta u mechanika jako gwarancja bezpieczeństwa

Przegląd u doświadczonego mechanika, który dokładnie sprawdzi stan techniczny Twojego pojazdu, powinien być jednym z najważniejszych punktów na liście rzeczy do zrobienia. W ten sposób wykryjesz wszystkie ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby stworzyć duże zagrożenie na drodze. Warto także porozmawiać z mechanikiem o niektórych szczegółach podróży, takich jak dystans albo cel. Dzięki temu zwróci uwagę na te części samochodu, które podczas jazdy będą najbardziej eksploatowane i potrzebne.