O tym jakie gry mogą spełniać pozytywną rolę w rozwoju naszego dziecka.

Gry komputerowe bawią i uczą - a przede wszystkim mogą stanowić doskonałą rozrywkę zarówno dla młodszych, jak i starszych. Wielu rodziców jednak niepokoi się, że ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem komputera i mogą mieć dostęp do nieodpowiednich dla ich wieku, drastycznych treści. Nie zabraniaj swoim dzieciom grać w gry komputerowe - lecz naucz korzystać z nich rozsądnie. Podpowiadamy, jak wybierać wartościowe gry dla dziewczyn i dla chłopców.

Rozrywka, która uczy i rozwija

Obawiasz się, że Twoje dziecko będzie marnować czas, siedząc przed komputerem i grać w proste, odmóżdżające gry? Tak wcale być nie musi. Obecnie oferta gier dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Oprócz typowych strzelanek i brutalnych gier nasyconych przemocą można znaleźć również na przykład wartościowe gry edukacyjne. Wielu nauczycieli samych poleca granie w takie gry, gdyż jest to bardzo atrakcyjna dla dzieci forma przyswajania wiedzy.

Gry, które pomagają zdobywać wiedzę i rozwijać pasje dziecka

Warto mieć jednak świadomość, że również te gry, które służą przede wszystkim rozrywce, mogą być rozwijające. Wybierając je warto zwracać uwagę na naturalne zainteresowania dziecka i je rozwijać. Chłopcy mogą być zainteresowani eksplorowaniem świata dinozaurów lub średniowiecznych rycerzy, dziewczyny projektowaniem ubrań lub urządzaniem domów.

Także popularne gry strategiczne czy fantasy mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój umiejętności dziecka - uczyć logicznego myślenia, spostrzegawczości, planowania i kojarzenia faktów. Zawarte w grach łamigłówki logiczne często zmuszają graczy do wysiłku umysłowego, choć sami grający nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ćwiczą intelekt.

Sprawdzaj, czy gry, które wybierasz nie zawierają drastycznych treści

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej gry, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy będzie ona odpowiednia dla dziecka w danym wieku i czy nie zawiera zbyt drastycznych treści. W szerokiej ofercie tytułów dostępnych na rynku pojawiają się zarówno niewinne gry odpowiednie już dla kilkulatków, jak i brutalne pozycje pełne seksu i przemocy.

Aby uniknąć zakupu nieodpowiedniej gry, warto zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach. Zgodnie z unijnym prawem każdy producent powinien umieszczać na pudełku gry minimalny wiek gracza, dla którego dana pozycja jest odpowiednia zgodnie z klasyfikacją systemu PEGI. Rodzice powinni również kontrolować czas spędzany przed ekranem komputera przez dziecko i dbać o to, by przez gry nie zaniedbywało ono innych obowiązków.