Wiele mamy wyjątkowych miejsc w Polsce, lecz niektóre ciągle są nieodkryte. Do tej grupy zaliczymy rzekę Brdę, która jest najlepsza na spływ kajakiem! To doskonały pomysł dla każdego, kto ceni sobie różnorodność przyrodniczą!

Brda - nieznane, ukryte piękno

Brda to najdłuższa z rzek Borów Tucholskich, której długość wynosi 239 kilometrów. Płynie przez wiele cudownej urody miejsc m.in. Równinę Charzykowską, Dolinę Brdy i oczywiście Bory Tucholskie. Przepływa przez Bydgoszcz i tam - łącząc się z Kanałem Bydgoskim - uchodzi do Wisły. Jakość wód rzeki w całym jej biegu jest dobra (I i II klasa), co plasuje ją wśród najczystszych rzek województwa kujawsko-pomorskiego. Nie dziwią więc rzadkie gatunki ryb jak boleń, karaś, brzana, kleń, leszcz, pstrąg, szczupak i wiele, wiele innych.

Brda - bogactwo różnorodności

Rzeka Brda nie znudzi nawet największego malkontenta, bo cechuje ją niezwykle urozmaicony bieg. Są odcinki, gdzie wśród pól i łąk dominują częste płycizny (na tyle duże, że trzeba przenosić kajaki), ale też rejony, w których przeszkodą nie jest brak wody, lecz powalone przez bobry drzewa. Ogólnie rzeka przepływa przez zachwycające jeziora, a każde z nich ma inny, niepowtarzalny urok. Chociaż kajakarze mogą próbować swoich sił na długości aż 233 km, to bez planu i przygotowania można szybko się zniechęcić. Jak więc mieć dostęp do najpiękniejszych, a jednocześnie niezbyt trudnych technicznie miejsc?

Brda - co zobaczymy podczas wycieczki?

Rozwiązaniem bardzo atrakcyjny spływ na trasie Charzykowy - Janowo k. Bydgoszczy (około 160 km - 12 dni) bądź Swornegacie - Janowo k. Bydgoszczy (około 128 km - 10 dni). Propozycje takich wycieczek znajdziemy pod adresem https://www.splywy.pl/brda/. Mają Państwo pewność, że niezależnie od wybranej trasy, będą podziwiać wyjątkowe cuda natury:

  • Jeziora - Witoczno, Małołąckie, Łąckie, Dybrzyk, Kosobudno, Charzykowskie, Tryszczyn;
  • Krainy - Bory Tucholskie, Równina Charzykowska, Małe Swornegacie;
  • Inne ciekawe miejsca, jak Rezerwat Przyrody Przytoń, Wielki Kanał Brdy oraz Zapory - w Mylofie i Smukalne.

Dla kogo?

Tak naprawdę dla wszystkich, bo spływy kajakowe nie należą do trudnych technicznie aktywności. W wyprawie więc mogą uczestniczyć całe rodziny, bez obaw o niespodziewane incydenty, jakie mogą zdarzyć się na trasie. Warto więc pomyśleć o tak ciekawie spędzonym wspólnym czasie z najbliższymi!