Szyby samochodowe, to zaraz obok oświetlenia pojazdu, jeden z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo drogowe. Jak o nie dbać? Jak wybrać dobry warsztat, w którym będzie można przeprowadzić wymianę szyb? Podpowiadamy!

Jak dbać o szyby samochodowe?

Najbardziej narażoną na uszkodzenia szybą w aucie jest szyba przednia. Na tę część pojazdu działają największe siły, jest ona również wystawiona na działanie kamyczków, pyłu, piasków i śmieci podczas poruszania się po drodze.

Szyby boczne oraz tylne są bardziej wytrzymałe i rzadziej wymieniane. Zazwyczaj są zbudowane ze szkła hartowanego, łatwiej też o nie dbać. W sytuacji, gdy konieczna jest wymiana szyby bocznej, można spróbować przeprowadzić taką wymianę samodzielnie. Przed wymianą należy zdjąć tapicerkę z drzwi, prace należy wykonać w rękawicach.

Jakie uszkodzenia kwalifikują szybę do wymiany?

Uszkodzenia szyby mogą mieć różny wymiar, od niewielkich pajączków, po większe rysy, stłuczenia, aż do całkowitego pęknięcia. Czasem uszkodzenie może powodować szum i świszczenie oraz poważnie ograniczać widoczność na drodze. To zdecydowanie dobry pretekst, by odwiedzić warsztat samochodowy!
Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych odprysków, ponieważ w trakcie szybkiego poruszania się autem mogą się one rozrosnąć i spowodować zagrożenie. Uszkodzona szyba to jeden z powodów, przez które samochód nie przechodzi pozytywnie przeglądu. Poruszanie się w ruchu drogowym z niesprawną szybą jest niebezpieczne i zagraża życiu, zarówno kierowcy, jak i pasażerów oraz współuczestników ruchu drogowego. W przypadku zauważenia przez funkcjonariuszy pęknięcia lub ubytków w szybie właściciel pojazdu może otrzymać mandat lub stracić dowód rejestracyjny pojazdu.

W przypadku, gdy mamy uszkodzoną szybę w samochodzie, konieczna jest wizyta w profesjonalnym warsztacie. Dzięki temu można mieć gwarancję co do jakości materiałów montażowych, a także pewność co do tego, że auto zostało oddane w ręce fachowców. Jak wybrać dobry warsztat?

Jak wybrać dobry warsztat, by przeprowadzić wymianę szyb?

W praktycznie każdym warsztacie możliwe jest dokonanie naprawy lub wymiany szyb samochodowym. Koszta montażu szyby może wynosić od 50,00 do 160,00 złotych w zależności od tego, która to szyba. Ceny różnią się także dla poszczególnych rodzajów pojazdów. Najdroższe są naprawy szyb wielkogabarytowych w samochodach ciężarowych.

Warsztaty specjalizujące się w wymianie szyb można znaleźć na stronie znajdzmechanika.pl

Wybierając model szyb, warto upewnić się, że pochodzi ona od znanego producenta. Jeśli decydujemy się na zakup szyby używanej, należy koniecznie sprawdzić jej rok produkcji. Szyby powyżej 5 lat mogą być już bardzo podatne na uszkodzenia, dlatego czasem lepiej dołożyć więcej i zdecydować się na produkt markowy.

Czołowi producenci szyb samochodowych to na przykład firmy:

  • Nordglass
  • Guardian
  • Sekurit

Wymiana szyby samochodowej to bardzo skomplikowany proces, możliwy do przeprowadzenia tylko przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi. W trakcie wymiany demontowane są elementy podszybia, uszczelki i wycieraczki. Szyba jest wycinana, miejsce po niej oczyszczane, a następnie mocowana jest nowa tafla szkła.

Dlaczego warto zainwestować w nowe szyby?

Zakup nowej szyby to duże koszta, ale też gwarancja najwyższej jakości. Do kosztów zakupu szyby warsztaty doliczają także koszty robocizny oraz elementy dodatkowe. Jeśli nie ma konieczności wymiany szyby, jest możliwe jej sklejenie. Taka naprawa przywraca szybie około 95% wytrzymałości oraz wpływa na poprawę widoczności dla kierowcy. Nie zawsze jednak jest ona możliwa.
Wymiana szyby na nową jest konieczna w sytuacji, gdy uszkodzenia utrudniają widoczność. Poziom uszkodzeń można ocenić podczas wizyty w warsztacie samochodowym.