Rejestrator jazdy to coraz chętnie wybierane urządzenie samochodowe przez kierowców. Zapisują oraz monitorują trasę, a nagrany film stanowi dowód w sprawie, gdy będziemy uczestnikami lub świadkiem wydarzeń drogowych. Czy kamera samochodowa przydaje się podczas codziennej jazdy? Jakie ma inne zastosowanie? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Pomocne czujniki i tryby pracy

Kamery samochodowe często posiadają czujniki, które pozwalają na bezpieczną jazdę i zabezpieczenie się w razie wypadku lub kolizji. Urządzenia zatem wyposażone są w:

  • G-Sensor – czujnik wstrząsów. Gdy dojdzie do wypadku, rejestrator zabezpieczy nagranie kłódką przed nadpisaniem. Wówczas mamy pewność, że nie zostanie ono usunięte, ponieważ wiele urządzeń nagrywa filmy w pętli (gdy brak miejsca na karcie, usuwane zostają starsze nagrania).
  • Czujnik parkingowy/ruchu – można także mówić o trybie parkingowym. Ten czujnik uruchamia się w momencie wykrycia ruchu/obciążenia, gdy nasz pojazd pozostawiony jest na postoju. Wyróżniamy trzy rodzaje trybu parkingowego:

– tryb detekcji ruchu – aktywuje się podczas pozostawienia auta na parkingu, a uruchamia się, gdy wykryje ruch w obszarze widzenia przed obiektywem,

– tryb parkingowy pasywny – po wyłączenia kamery samochodowej przechodzi w tryb uśpienia. Reaguje, mimo to na wstrząsy oraz ruch przed obiektywem,

– tryb parkingowy aktywny – po zaparkowaniu auta uruchamia się detekcja ruchu.

Nawigacja i rejestrator w jednym

W wielu modelach wideorejestratorów można znaleźć ciekawe funkcjonalne dodatki. Jednym z nich jest nadajnik GPS. Odpowiada za zapis trasy naszej jazdy, wskazuje nam najlepszą możliwą drogę, a także kontroluje prędkość, z jaką się poruszamy. W większości przypadkach nawigacja w rejestratorach jazdy jest zdecydowanie bardziej precyzyjna niż w pozostałych urządzenia lub w telefonie komórkowym. Warto zatem znaleźć odpowiedni model, który będzie posiadał taką funkcję. Smart Cams kamerki do samochodu to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na dobrej jakości rejestratorach jazdy.

Filmy poklatkowe i zdjęcia

Dodatkową funkcją w kamerze samochodowej może być nagrywanie filmów poklatkowych. Szczególnie jeśli posiadamy w urządzeniu kartę pamięci o małej wielkości. Nasza jazda nagrywana jest jako pojedyncze klatki zdjęć. Powstają one zazwyczaj w odstępie czasu, np. co jedną sekundę. Taka forma nagrań zajmuje również zdecydowanie mniej miejsca, co nie wykorzystuje i nie obciążą karty pamięci. Różne modele umożliwiają robienie zdjęć. Dlatego podczas wypadku lub kolizji możemy zrobić zdjęcie całego zdarzenia, a także podczas trasy fotografować ciekawe miejsca.

źródło zdjęcia: freepik.com