Jak podczas każdej nauki, także podczas nauki języka obcego, możemy napotkać na pewne trudności. Pierwszą z nich może być fakt, że język obcy, który chcemy opanować może zawierać głoski, które trudno nam wymówić. Dźwięki naszego języka ojczystego są dla nas naturalne, uczymy się ich już od życia płodowego. Język obcy bywa natomiast czasem trudny do wymówienia, kiedy zawiera nietypowe dźwięki, głoski lub akcenty.

Kolejną trudnością napotykaną przez osoby w trakcie nauki języka obcego mogą stanowić zasady gramatyczne. W języku ojczystym bywa, że stosujemy je, nie zastanawiając się nawet nad tym, jak brzmią - po prostu opanowujemy je naturalnie z biegiem lat, na drodze rozwoju mowy. Nauka języków obcych wymaga od nas przyswojenia zasad, które trudno nam czasem zrozumieć. Różna ilość czasów, czy nietypowych odmian, bywa dla nas nie lada wyzwaniem. Dość łatwe pod tym względem są język angielski i niemiecki, z powodu w miarę prostej gramatyki, oraz język rosyjski, z powodu podobieństwa do języka polskiego.

Czy warto uczyć się samodzielnie?

Często osoby uczące się języka obcego mogą sobie pomyśleć: "Po co właściwie mam chodzić na lekcje, co mi po zajęciach, kiedy tak naprawdę wszystkiego muszę uczyć się w domu- opanowywać słownictwo, przyswajać zasady gramatyki, ćwiczyć budowę zdań. Skoro i tak tyle w tym mojej własnej pracy, to w takim razie czy nie lepiej by było zrezygnować ze zorganizowanej nauki, zaoszczędzić pieniądze, a w tym czasie nauczyć się tego samego w domu? To jednak nie jest takie proste... Brak wystarczającej motywacji, niezrozumienie reguł gramatycznych czy nieumiejętność poprawnego wypowiadania słów - mogą stanowić trudności, których doświadczyć może osoba samodzielnie ucząca się języka obcego. Czasem warto wziąć pod uwagę wszystko: Czy jest to na tyle prosty w wymowie język, że będę mógł nauczyć się go sam? Czy będę potrafił być systematyczny i skrupulatnie i wytrwale uczyć się w zaciszu domowym? Czy potrafię w końcu sam zorganizować sobie system nauki języka obcego, tak, aby zamiast zapisywać się na szkolenie, samodzielnie przyswoić uporządkowaną wiedzę? Odpowiedzi na te pytania mogą okazać się bardzo pomocne w podjęciu odpowiedniej decyzji - czy warto uczyć się samemu języka obcego czy też konieczny jest udział w profesjonalnym szkoleniu językowym.

Czy warto płacić za szkolenia?

Któż z nas nie zastanawiał się czasami - za co tu płacić, po co płacić, czy na prawdę warto aż tyle płacić za naukę, skoro i tak tyle musimy zrobić samodzielnie w domu? Szkolenia i kursy językowe bywają bardzo kosztowne. Ich cena uzależniona jest od różnych czynników - poziomu języka, jego powszechności czy też liczebności grupy. Warto jednak pamiętać, że to dzięki nauczycielom możemy posiąść wiedzę, która będzie rzetelna. Mają oni specjalne przygotowanie, wiedzą nie tylko czego uczą, ale jak zrobić to w najbardziej korzystny dla nas sposób. Za to "dobro" warto czasem zapłacić, aby nauka języka była skuteczna i przydatna w naszym dalszym życiu. I choć inwestycja ta może stanowić na początku pewną trudność, przy odrobinie wytrwałości i pracowitości z naszej strony, może być dla nas nową szansą do wykorzystania w życiu.