Sprawdź jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie koni.

Układ pokarmowy konia jest wyjątkowo wrażliwy, dlatego zwierze to wymaga odpowiedniego żywienia. Przestrzeganie podstawowych zasad karmienia jest niezbędne w hodowli każdego konia. Należy pamiętać o wodzie, wysokiej jakości paszy, suplementach diety, utrzymaniu kondycji fizycznej i psychicznej konia oraz o opiece lekarskiej. Żywienie to podstawa, jeśli chodzi o zdrowie konia, dlatego konstrukcja diety ma olbrzymie znaczenie.

Dobra pasza dla koni

Pasze dla koni dzielą się na dwie grupy.

Pierwszą tworzą pasze objętościowe, które stanowią podstawę żywienia koni zarówno tych udomowionych jak i żyjących na wolności.

Drugi rodzaj to pasze treściwe, które stanowią uzupełnienie diety koni pracujących. Pasze objętościowe tworzą: siano, różnego rodzaju słoma, zielonka oraz lucerna. Do pasz treściwych zalicza się zboża (owies, jęczmień, ziarno kukurydzy i otręby pszenne). Za najlepszą paszę dla koni uznaje owies, który ma najniższą wartość energetyczną oraz największą ilość włókna pokarmowego, co korzystnie wpływa na jego trawienie. Z ziaren powszechnie występujących w diecie koni możemy wymienić jęczmień oraz pszenicę, które dzięki odpowiedniej obróbce mechanicznej mają bardzo dobrą przyswajalność.

Witaminy i minerały dla koni – niezbędne uzupełnienie diety

Koński organizm nie jest w stanie sam syntetyzować wszystkich witamin, więc tradycyjne żywienie nie zaspokoi zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Należy więc stosować racjonalną suplementację mineralno-witaminową w celu zbilansowania diety zwierzęcia. Niedobory witamin u konia objawiają się powolnym wzrostem, brakiem apetytu, niską rozrodczością, mniejszą odpornością na choroby, niedokrwistością oraz spadkiem wydolności organizmu.

Niezbędne witaminy dla koni to większość z należących do grup: A, B, C, D, E. Można je zakupić w formie granulatu, syropu lub cukierków. Duże dawki witamin dla koni zawierają: czosnek, czystek, owoc dzikiej róży, a także wytłoki jabłkowe i marchew. Ważne, żeby koń miał stały dostęp do lizawek solnych w celu uzupełnienia mikro i makro elementów. Wszelkie niedobry witamin i pierwiastków można sprawdzić za pomocą badań krwi lub Trichoskopii skaningowej włosa.

Musli dla koni – mieszanka zamiast tradycyjnej paszy

Musli dla konia, czyli mieszanka paszowa, również może pochwalić się dużą wartością odżywczą. W przeciwieństwie do diety bazującej na ziarnie owsa musli dla konia jest pobierana przez zwierzę wolniej oraz skuteczniej prowokuje je do żucia. Musli powinno zawierać niską zawartość skrobi i wysoką zawartość włókien pokarmowych oraz powodować lepsze trawienie, a także skutecznie uwalniać energię. Na rynku występują różne rodzaje musli o dużych walorach smakowych, które są chętnie pochłaniane nawet przez najwybredniejsze konie. Atutem gotowych mieszanek paszowych jest zbilansowany skład.

Jedną z firm zajmujących się produkcją pasz i komponentów paszowych dla koni jest Gospodarstwo Bogusławie, które prowadzi sklep internetowy sklep.boguslawie.pl. Można tam zakupić gotowe pasze dla koni, komponenty paszowe, a także suplementy diety wyprodukowane z naturalnych składników. Paszarnia ta posiada bardzo szeroką ofertę, z którą warto się zapoznać.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły