Koniec lata i początek jesieni, a w niektórych przypadkach nawet późna jesień jest odpowiednią porą do sadzenia niektórych cebulowych. Warto wybrać różne gatunki o różnej porze kwitnienia, aby cieszyć się ich widokiem przez długi okres.

Najbardziej popularne gatunki

Do najbardziej popularnych kwiatów cebulowych można zaliczyć tulipany, krokusy, narcyzy, lilie i hiacynty. Wiosną przyciągają one wzrok barwną kompozycją kwiatów, najpiękniej prezentują się posadzone na trawnikach, mając w tle zimozielone krzewy. Szeroka gama ich barw i kształtów stwarza oryginalną ozdobę ogrodu.

Sadzenie roślin cebulowych

O sposobie sadzenia cebulek decyduje przede wszystkim ich wielkość, różniąca się między gatunkami. Głębokość sadzenia należy zawsze dostosować do wielkości cebul. Zasadą jest, aby bruzdy lub otwory miały głębokość trzykrotnej wysokości cebul. Należy również pamiętać o przestrzeganiu zachowania odpowiednich odstępów. Tu również należy kierować się gatunkiem sadzonych roślin - te silnie rosnące potrzebują więcej miejsca, natomiast drobne powinny zostać posadzone gęściej.

Na rabatach, w trawniku i w koszyczkach

Rośliny cebulowe na rabatach najlepiej sadzić grupowo po kilka lub kilkanaście sztuk, w sąsiedztwie roślin o ładnym, ciekawym ulistnieniu. Pięknie wyglądają rośliny cebulowe posadzone na trawniku. Można je sadzić za pomocą sadzarki w specjalnych dołkach, ale wygodniej sadząc całe grupy cebulek dokonać z trzech stron nacięcia darni i odchylając jej brzegi usunąć wierzchnią warstwę gleby wypełniając ją bardziej żyznym podłożem, następnie ułożyć tam cebulki roślin i ponownie przykryć naciętym płatem darni.

W celu zabezpieczenia cebulek przed gryzoniami zaleca się ich sadzenie w specjalnych plastikowych koszyczkach do sadzenia cebulek kwiatowych, dostępnych w różnych rozmiarach w sklepach ogrodniczych.

Terminy sadzenia roślin cebulowych

Bardzo istotnym jest przestrzeganie odpowiedniego terminu sadzenia, zależnego od gatunku i rodzaju rośliny. Najwcześniej, z końcem sierpnia, należy posadzić cebule lilii białej tworzące już jesienią rozetę liści. Inne odmiany lilii mogą być sadzone do połowy października. W tym samym okresie sadzić można cebule tulipanów oraz krokusów, natomiast w pierwszej połowie września powinny zostać posadzone cebulki narcyzów i hiacyntów.

Pielęgnacja kwiatów cebulowych

Rośliny cebulowe wymagają gleby przepuszczalnej, zasobnej w próchnicę. Nie lubią miejsc podmokłych oraz ciężkiej, gliniastej gleby. Źle rosną w glebie o odczynie zbyt kwaśnym, najlepsze dla nich jest podłoże o odczynie 6,8-7,2. W przypadku gleby zbyt ciężkiej należy wymieszać ją z torfem, piaskiem i drobną korą. Glebę zbyt lekką i piaszczystą trzeba wzbogacić. Przy zbyt kwaśnym odczynie gleby należy ją zwapnować, ale w tym przypadku sadzenie cebulek powinno się odłożyć do następnej jesieni.

Wykopywanie i przechowywanie

Cebulki kwiatów cebulowych powinny zostać wykopane z końcem ich wegetacji. Jest okres przełomu czerwca i lipca. Pozostawienie ich w glebie może grozić powstawaniem zgnilizny. Wykopane cebulki należy pozostawić na okres 2-3 tygodni do obeschnięcia, następnie przechowywać w drewnianych skrzynkach w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze do ok. 20oC.

Zapewnienie kwiatom cebulowym odpowiednich warunków sadzenia i przechowywania na pewno przyniesie pożądane efekty, rośliny odwdzięczą się pięknem i ogromem kwiatów.

Warto przy tym postawić na rośliny cebulowe o sprawdzonym pochodzeniu oraz dające gwarancję gatunku. Takie właśnie cechy mają rośliny cebulowe ze sklepu BENEX, który oferuje w detalicznych oraz hurtowych ilościach cebulki takich gatunków jak lilie, tulipany, narcyzy czy krokusy.