Na starym telewizorze na działce czy w domu za miastem też można odbierać telewizję cyfrową. Potrzebna będzie tylko antena DVB-T ustawiona w odpowiedni sposób. Którą wybrać?

Większość telewizorów stojących w polskich domach to te nowoczesne, odbierające wszystkie cyfrowe kanały. Zdarza się jednak również, że chcesz obejrzeć coś na starym telewizorze. Może się on przydać w czasie awarii głównego sprzętu, ale też w podczas wyjazdów na działkę. Nawet bardzo stary sprzęt pozwoli odbierać kanały cyfrowe pod warunkiem, że będzie podłączony do odpowiedniej anteny DVB-T.

Jaka antena DVB-T w mieście?

Rodzaj anteny powinien być uzależniony od miejsca zamieszkania. W dużym mieście raczej nie ma potrzeby sięgania po antenę zewnętrzną. Obecnie istnieje w sklepach sporo kompaktowych anten DVB-T o nowoczesnym wyglądzie, które wystarczy ustawić w pobliżu telewizora. Wiele z nich nie odbiega wyglądem od odtwarzacza DVD czy routera, więc idealnie dopasują się do otoczenia. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a taki sprzęt często się przydaje, dlatego warto mieć go w domu na wypadek problemów z odbieraniem radia czy telewizji na starszym sprzęcie. Dobrze, by posiadał on filtr GSM i LTE – dzięki niemu sygnał komórkowy nie wpływa na sygnał telewizji cyfrowej. Antena może mieć też wbudowany wzmacniacz i regulację wzmocnienia, dzięki któremu można będzie dostosować jej moc również do miejsc położonych z dala od odbiornika.

Odpowiednia antena poza miasto

W przypadku terenów znacznie oddalonych od miast czy położonych w górach lub blisko granicy, bardziej skuteczna może być antena zewnętrzna. Antena DVB-T to ta, którą wiele osób kojarzy z dzieciństwa – konstrukcja z grubego drutu, jaką można było wówczas zobaczyć na dachach domów. Aby odbierać kanały cyfrowe za pomocą starego telewizora przydaje się właśnie tego typu model.

Często można znaleźć taką antenę na strychu lub w piwnicy, ale nie zawsze nadają się one do użytku.. Stare anteny, które wiele lat były umieszczone na zewnątrz lub trzymane w schowku, często mają wady, które uniemożliwiają odpowiednio mocne złapanie kanałów. Czasem przerdzewiałe czy uszkodzone elementy mogą nawet prowadzić do usterek w samym telewizorze. Wciąż można jednak znaleźć takie anteny w sklepach ze sprzętem RTV. Wybierając nowoczesny model można mieć pewność, że posiada ona filtr GSM i LTE, a także dobrać do swoich potrzeb takie parametry, jak zakres częstotliwości, wymiary czy waga. Nowsze sprzęty mają też oczywiście gwarancję.

Wiele może zależeć też od prawidłowego umieszczenia anteny na ścianie domu. Wątpliwości na ten temat rozwiejesz dzięki poradnikowi: jak ustawić zewnętrzną antenę DVB-T? Zawsze mając wątpliwości odnośnie tego, w jakiej odległości od odbiornika znajduje się telewizor, warto sprawdzić mapy dostępne on-line. Nadajniki są w każdym większym mieście. Czasem jednak jest ich dwa, a wtedy warto pamiętać o tym podczas ustawiania anteny- dobrze, by była ona umieszczona jak najbliżej nadajnika. Gdyby została ona umieszczona np. pomiędzy dwoma nadajnikami i w zagłębiu muru, mogłaby być mniej efektywna.