Bez sprężarek i kompresorów trudno wyobrazić sobie czynności związane z malowaniem, natryskiwaniem, przecinaniem, ale też pracę urządzeń gospodarstwa domowego, z których korzystamy na co dzień. Jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami?

Sprężarki powietrza – korzyści płynące z użytkowania tych urządzeń

Sprężarka jest urządzeniem, które ma za zadanie wypychać masy powietrza lub gazów technicznych pod wysokim ciśnieniem. Ma ona przewagę nad kompresorem, ponieważ jest sprzętem bardziej uniwersalnym, znajdującym znacznie więcej zastosowań w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak suszarki do włosów czy lodówki. Ponadto, sprężarki są wbudowane w maszyny przemysłowe. Są również niezbędne w gospodarstwie domowym korzystającym na co dzień z auta – umożliwia napompowanie kół, ale też położenie nowej warstwy lakieru samochodowego, bez konieczności wizyty w warsztacie mechanicznym czy u lakiernika.

Podstawowe rodzaje sprężarek i ich zastosowanie

Sprężarki znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak też w małych i średnich firmach oraz zastosowaniu domowym. Można podzielić je na wentylatory, dmuchawy i kompresory. Oto podstawowe rodzaje sprężarek:

 

1) sprężarki wyporowe – zasada działania tego typu sprężarki jest prosta: wypycha masy powietrza, czemu towarzyszy wzrost ich ciśnienia; podobny sposób funkcjonowania mają pompy ciśnieniowe do płynów; w kategorii spreżarek wyporowych wyróżnia się urządzenia takie jak:

 • sprężarki tłokowe,
 • sprężarki śrubowe,
 • sprężarki membranowe,
 • sprężarki spiralne,
 • sprężarki z wirującymi tłokami,
 • sprężarki łopatkowe – do ich najważniejszych zalet zalicza się niezmienną wydajność podczas całego procesu użytkowania, pracę przy niskich obrotach, żywotność i łatwość przeprowadzenia czynności serwisowych;

2) sprężarki przepływowe – wzrost ciśnienia masy powietrza uzyskuje się za sprawą wirników, które je zasysają i wpływają na bardziej dynamiczne przesuwanie się ich w stronę otworu wylotowego; w tej kategorii mamy do czynienia z następującymi rodzajami urządzeń:

 • sprężarką promieniową,
 • sprężarką osiową,
 • sprężarką wirową,
 • sprężarką diagonalną,
 • sprężarką Comprex.

Jakie są najważniejsze zalety i rodzaje zastosowania kompresorów?

Kompresory są szczególnymi rodzajami sprężarek, które ułatwiają – jak sama nazwa wskazuje – skompresowanie mas powietrza i wtłoczenie ich do określonego sprzętu, na przykład materaca turystycznego czy opony. Kompresory znajdują zastosowanie w urządzeniach lakierniczych, sprzętach do osuszania, malowania, przedmuchiwania, cięcia i innych używanych w warsztatach mechanicznych i firmach przemysłowych. Rozróżnia się kompresory olejowe, którego pompa jest smarowana olejem, oraz kompresory bezolejowe, niewymagające tej czynności.

Kompresor olejowy czy bezolejowy – co lepsze?

Wśród najważniejszych zalet kompresora olejowego warto wymienić wydajność, duży poziom żywotności oraz prosty serwis. Większość kompresorów dostępnych na rynku to wersje, które do pracy wymagają posmarowania pompy olejem. Tego typu sprzęt zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku profesjonalnych zastosowań, w warsztatach przemysłowych, samochodowych i lakierniczych.

Z kolei bezolejowy odpowiednik zdecydowanie lepiej poradzi sobie w codziennym zastosowaniu i mniejszych pracach, związanych z czynnościami w garażu i w ogrodzie. Świetnie sprawdzi się w przypadku napompowania kół, odświeżenia powierzchni mebli ogrodowych i płotu. Wśród jego najważniejszych zalet wymienia się wygodniejszy transport, lekkość i bezpieczeństwo użytkowania nawet przez osoby bez specjalistycznej wiedzy w zakresie jego stosowania.