Wśród setek tysięcy filmów, jakie powstały dotychczas w światowej historii kina z pewnością można znaleźć takie, które swoim kunsztem, fabułą, muzyką i grą aktorską wyróżniają się na tle pozostałych. Arcydzieła światowego kina, ponadczasowe, legendarne i nieśmiertelne. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

 

Polacy też nie gęsi

Wśród polskich filmów, które zyskały rangę światowych arcydzieł jest dzieło Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana” z 1975 roku.

Ziemia obiecana

Andrzej Wajda słynie z udanych adaptacji filmowych na podstawie powieści. Ta jest kolejną, która zyskała uznanie świata. Powieść Władysława Reymonta przedstawiona w filmie o tym samym tytule to historia o rodzącym się polskim kapitalizmie w XIX wieku. Trzech przyjaciół: Maks, Karol i Moryc chcąc dorobić się wielkiej i szybkiej fortuny zakładają fabrykę włókienniczą w Łodzi. Film w całości oddaje charakter ideologiczno - polityczny polskich przemian społecznych, ukazując ich konflikt niezwykle obrazowo. Ludzka nędza, wyzysk klas robotniczych przedstawiona została w sposób wielowymiarowy.

Kiedy powtórzymy sukces?

Będąc na bieżąco z nowościami światowej kinematografii widzimy wyraźnie, że o polskim kinie jest coraz głośniej. Możemy na przykład śledzić repertuar kin. Miasta będące ośrodkami kultury jak Katowice czy Wrocław są tego najlepszym przykładem. Na bieżąco można podziwiać w nich największe kinowe hity, a często można się załapać na promocyjne bilety. Na przykład w OH-Kino są organizowane tanie środy.

Światowe kino

Wśród arcydzieł światowego kina najwięcej filmów pochodzi z Hollywood, z amerykańskiego złotego okresu lat siedemdziesiątych. Sprawdźmy, jakie filmy bezdyskusyjnie zyskały miano arcydzieł.

Osiem i pół (1963)

Film produkcji włosko - francuskiej Federico Felliniego, który zdobył główne wyróżnienie w kategorii filmu wszech czasów. Fabuła opowiada o rozterkach głównego bohatera – reżysera nie potrafiącego sprostać zadaniom i cierpiącego z powodu kryzysu twórczego.

Niesamowita historia, która rozpoczyna się symboliczną sceną, gdzie główny bohater dusi się we własnym samochodzie. Musi stworzyć film, na który wszyscy czekają, film, który jednak nie może zostać ukończony, gdyż główny reżyser nie stworzył jeszcze fabuły...

Czas apokalipsy (1979)

Udana ekranizacja powieści Josepha Conrada z 1899 roku pod tytułem "Jądro ciemności". Historia toczy się wokół wojny w Wietnamie. Główny bohater kapitan Willard otrzymuje rozkaz zabicia pułkownika Kurtza, dezertera ukrywającego się w dżungli. Misja Willarda stanie się podróżą do wnętrza siebie, w głąb swojego umysłu. Gdzie kończy się człowieczeństwo? Czy warto pokonywać własne ideały?

Na pierwszy plan wysnuwa się krytyka wojny w Wietnamie, bezsensowność działań walczących ze sobą systemów: komunistycznego i demokratycznego oraz wielowarstwowość sytuacji.

Źródła:

  1. http://www.szukajtu.eu/filmy-ktore-musisz-zobaczyc [stan z 04-09-2018].
  2. http://www.pracujemy.eu/film-warto-obejrzec [stan z 06-09-2018].

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły