Łatwe, szybkie i skuteczne sprzątanie marzy się każdemu. Gdybyśmy mieli możliwość pstrykania palcami i przemieniania zakurzonego mieszkania w lśniące i pachnące, zapewne byśmy z niej korzystali. Ale w życiu nie ma tak łatwo! Pozostają nam urządzenia, z których jedne przydadzą się bardziej niż inne. Sprawdź, czy Tobie przyda się nowoczesna parownica.

Czy zależy Ci na porządku?

Każdy kiedyś zaczynał. Mimo iż w młodości rodzice kazali nam sprzątać własne pokoje i udzielać się w rodzinnym porządkowaniu całego mieszkania, bądźmy szczerzy, nie były to prawdziwe obowiązki i prawdziwe porządki. Poukładanie na biurku trwa pięć minut – większym bałaganiarzom dajmy piętnaście – a zamiecenie piasku na szufelkę lub pod dywan jeszcze mniej.

Prawdziwą „szkołę sprzątania” dostajemy po wyprowadzce z domu. Mieszkając sami, mamy wybór: albo posprzątamy sami, albo będziemy żyć w tym, co tam się nam nawarstwiło, czy może nawet narosło. Jako dorośli ludzie mamy wybór – możemy nie sprzątać. Jeśli jednak zdecydujemy się żyć w czystych wnętrzach, możemy odpowiedzieć na powyższe pytanie twierdząco i przejść do drugiego.

Czy jesteś na początku przygody ze sprzątaniem?

A zatem wróćmy do fragmentu: „każdy kiedyś zaczynał”. Kiedy jeszcze nie wiemy, ile wody wlać do miski i jakich detergentów użyć, możemy obawiać się zniszczenia delikatniejszych powierzchni. Albo od razu zaryzykować i żałować po fakcie.

Korzystanie z myjki parowej wyklucza ten problem, tu bowiem wody używamy dokładnie tyle, ile określono w zbiorniku, a detergentów nie używamy żadnych. Gorąca para jest wystarczająca do usunięcia nawet dużych i przyschniętych zabrudzeń. Jak widzisz, profesjonalna parownica stanowi pewnego rodzaju „life hack” – pozwala ominąć nabywanie wiedzy o środkach czystości i innych nudnych sprawach.

Czy chcesz sprzątać szybciej?

Nie trudno wywnioskować, że skoro omijamy tę część sprzątania, w której przygotowuje się miskę z wodą, rozpuszcza detergenty, płucze szmatkę i tak dalej, porządkujemy znacznie krócej. Nie musimy też wracać do bardziej zabrudzonych miejsc, do parownica poradzi sobie z nimi od razu.

A czy szybciej znaczy z gorszym efektem? Bynajmniej! Po wykorzystaniu parownicy nie zostają zacieki, smugi ani ominięte miejsca. Powierzchnie się błyszczą, a w dodatku są zupełnie suche. Z tego względu parownicę można stosować także do drewna, przy czym warto wybrać model z trybem dedykowanym drewnu.

Czy chcesz oszczędzić?

Brak konieczności kupowania środków do czyszczenia to także sposób na oszczędzanie pieniędzy. Do oczyszczania dużych powierzchni lub usuwania trudnych zabrudzeń kupowaliśmy droższe środki dedykowane danemu rodzajowi powierzchni. A teraz nie musimy! Para sobie poradzi.

Czy w Twoim domu są alergicy lub astmatycy?

Wszystkie osoby cierpiące na choroby układu oddechowego wychwalają elektryczne urządzenia parowe do sprzątania. Dlaczego? Ponieważ gorąca para wybija drobnoustroje, bakterie, wirusy oraz drobinki grzybów, pleśni i wykwitów. Po umyciu parą powierzchnie są odkażone i w pełni higieniczne.