Jeżeli kupujesz swój pierwszy telefon, albo zamierzasz zamienić obecny na nowy egzemplarz, zazwyczaj chcesz rzetelnie podejść do sprawy i wybrać sprzęt nie tylko efektownie wyglądający i modny, ale też maksymalnie dopasowany do twoich potrzeb. Wiemy o tym doskonale, dlatego postanowiliśmy ułatwić ci to zadanie - przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie ci wybrać wymarzony model. Dowiesz się z niego między innymi dla kogo bardziej polecany jest system Android, a komu bardziej przyda się iOS.

Żywotność baterii – pięta achillesowa współczesnych smartfonów

Czasy, w których telefon służył tylko do dzwonienia czy pisania smsów, dawno już minęły (no, może jeszcze nasi rodzice lub dziadkowie wykorzystują swoje urządzenia wyłącznie w tym celu). Jednak postęp technologiczny i mnogość funkcji w obecnych telefonach ma też swoje minusy. Jednym z największych jest drastyczne skrócenie żywotności baterii, w porównaniu do tego, co było kilka, kilkanaście lat temu. Dzisiaj bez codziennego ładowania wytrzymuje niewiele sprzętów (choć oczywiście wiele zależy od sposobu i intensywności użytkowania). Jeżeli chcemy więc w spokoju korzystać ze smartfona, bez obawy, że padnie nam w trakcie ważnej rozmowy czy wyszukiwania w Internecie istotnej informacji, musimy zapamiętać podstawową kwestię - im większa bateria, tym lepiej. Przekłada się to oczywiście na wygląd zewnętrzny czy wagę urządzenia, ale jak mówi znane powiedzenie – coś za coś.

Działać szybko, pomieścić wiele

Bardzo istotną kwestią przy wyborze smartfona jest również pamięć RAM. Jeśli jest jej wystarczająco dużo, to pozwala nam na korzystanie z wielu aplikacji naraz - telefon się wtedy nie zacina, szybko reaguje i możemy na nim robić wiele symultanicznie. Dzisiaj dobrze jest mieć minimum 4 GB RAM-u, aczkolwiek zalecamy szukanie nawet 8GB czy 16GB. Im więcej, tym lepiej, choć za zwieszonymi parametrami idzie oczywiście cena. Oprócz pamięci RAM ważne jest posiadanie dodatkowej pamięci urządzenia (w skrócie – „miejsca” na telefonie), gdzie będziemy lokować swoje zdjęcia i filmy. Jeśli nasz telefon nie posiada jej zbyt wiele, zawsze możemy zaopatrzyć się w pamięć zewnętrzną w postaci karty SD.

Aby wszystko dobrze widzieć, czyli rzecz o ekranie

Utarło się, że im większy ekran telefonu, tym lepszy. Jednak według znawców tematu najbardziej optymalny to ten pięciocalowy. Jest on na tyle duży, by bez problemu oglądać zdjęcia i filmy, a jednocześnie możemy na nim bez problemu pracować, sięgając wszędzie jednym palcem. Nie zapomnijmy o ochronie ekranu w postaci folii lub szkła ochronnego. Na szczęście wiele modeli ma je dziś zainstalowane fabrycznie.

System operacyjny, czyli mózg urządzenia

Ważnym elementem, decydującym o jakości użytkowania telefonu, jest jego system operacyjny. Wciąż najpopularniejszy jest słynny zielony robot – Android. Jednak tuż za nim plasuje się „dziecko” legendarnej firmy Apple - iOS. Ten pierwszy można zainstalować praktycznie na każdym smartfonie. Słynie z tego, że posiada wiele darmowych aplikacji, jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Jest również bardzo elastyczny - możemy go łatwo dostosowywać do siebie, jednak sceptycy podkreślają, że jest mniej bezpieczny jeżeli chodzi o przechowywanie danych. Więcej na temat Androida przeczytasz na stronie poświęconej temu oprogramowaniu - https://android.com.pl/.

Jak już zostało wspomniane, jego dzielnym konkurentem jest iOS, czyli system do popularnych iPhone’ów. Jego największymi zaletami są szczelny system zabezpieczeń, szybkość działania, bezawaryjność i pełna kompatybilność z innymi urządzeniami Apple. Minusem natomiast jest wysoka cena produktów z logo nadgryzionego jabłka.

Uchwycić to, co ważne, czyli słów kilka o aparacie

Wiele osób rozważania na temat Androida, RAM-u czy ekranu spycha na dalszy plan, gdyż woli koncentrować się na dobrym aparacie. Dziś coraz częściej liczy się wysoka jakość zarówno tego z przodu (magia selfie!), jak i z tyłu. Coraz częściej chcemy uchwycić chwile w codziennym życiu, a przecież nie zawsze mamy przy sobie profesjonalny aparat. Producenci zachęcają nas do kupowania smarfonów z wieloma megapikselami. Niestety, to nie jest tak, że im więcej pikseli tym lepsza jakość. Należy również pytać o matrycę - lepiej, żeby była większa. Ważny jest więc stosunek ilości pikseli do matrycy. Jeżeli będzie ich wiele na małej przestrzeni, tym gorsze zdjęcia uzyskamy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki