W Europie motoryzacja jest jednym z rynków, który zmaga się z wieloma różnymi problemami. Należy do nich powszechna praktyka manipulowania przebiegiem licznika w pojazdach używanych. Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego podęła decyzję w tej sprawie. Dalsze przyzwolenie na bezkarne praktykowanie nieuczciwego procederu przestanie być tolerowane.

Fałszowanie przebiegu licznika

Zgodnie z aktualnymi statystykami, znaczny procent pojazdów sprowadzanych z Polski posiada zmanipulowane wskazania liczby przebytych kilometrów. Przebieg samochodu jest zarazem jednym z podstawowych kryteriów, branych pod uwagę przez konsumentów przy zakupie używanego auta. Nieuczciwi sprzedawcy z premedytacją zaniżają te wskazania, aby uzyskać bardziej korzystną dla siebie cenę. W ten sposób wykorzystywana jest niewiedza nabywców, odnotowujących zazwyczaj sporą szkodę finansową.

Czytaj więcej na temat motoryzacji na Kobieceauto.pl

Nowe przepisy prawne w UE

Proceder manipulacji wskazaniami licznika w dużym stopniu dotyczy wszystkich krajów Europy Wschodniej, włącznie z Polską. Wskaźnik ten jest nad Wisłą bardzo wysoki, choćby ze względu na fakt szerokiego importu aut używanych na terenie kraju. Według urzędników Parlamentu Europejskiego, konsument kupujący auto używane nie może być narażony na jawne oszustwo oraz stratę ciężko zarobionych pieniędzy. Poza rachunkiem finansowym, nie bez znaczenia pozostają względy bezpieczeństwa. Kupując kilkunastoletni samochód z przebiegiem zaniżonym nawet o 100 tysięcy kilometrów, nabywca zwykle nie zdaje sobie sprawy z jego najprawdopodobniej kiepskiego stanu technicznego. Pojazd ten stanowi wówczas zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Sprawozdanie Komisji Transportu

Komisja Europejska została wezwana przez Komisję Transportu do podjęcia działań, które pozwolą na ukrócenie oszustw związanych z manipulowaniem licznikami. Zaproponowano połączenie indywidualnych rejestrów poszczególnych krajów europejskich oraz zadbanie o ich kompatybilność. Precyzyjne rejestrowanie przebiegu każdego pojazdu ma ogromne znaczenie zwłaszcza w sprzedaży transgranicznej. Może się przyczynić do skutecznego zlikwidowania oszustw tego rodzaju, dając konsumentom pełen wgląd w informacje dotyczące rzeczywistego przebiegu danego samochodu. Raport Parlamentu Europejskiego uwzględnia również wezwanie do krajów członkowskich, celem uczynienia manipulacji licznikami przestępstwem. W Polsce najprawdopodobniej nastąpi to już w najbliższym czasie, ze względu na ustalenia Ministerstwa Sprawiedliwości.